Chiny news

Śledztwo w sprawie porwań dzieci

W Chinach rozpoczęto śledztwo w sprawie porwań dzieci urodzonych w wyniku naruszeń polityki kontroli populacji, a następnie poddawanych procederowi handlu przez urzędników państwowych. Dzieci trafiały do rodzin zastępczych za granicą.

Dochodzenie rozpoczęto po tym, jak magazyn Caixin doniósł w tym tygodniu, że urzędnicy odpowiedzialni za kwestie związane z planowaniem rodziny w prowincji Hunan uczestniczyli w porywaniu dzieci, a następnie sprzedawali je do adopcji, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych i Holandii.

Sprawa, w której nie po raz pierwszy urzędnicy są oskarżeni o naruszanie zasad polityki kontroli populacji dla własnych korzyści materialnych, rzuca dalsze światło na nierówną implementację zasad polityki „jednego dziecka” prowadzonej przez Chiny.

Rzeczniczka władz powiatu Longhui, w którym doszło do wielu porwań dzieci powiedziała, że śledztwo rozpoczęło się w poniedziałek. Jak twierdzi serwis Caixin, około dwudziestu dzieci odebrano siłą ich rodzicom, a następnie oddano do adopcji za granicą. Urzędnicy mięli otrzymywać tysiąc juanów (około 155 dolarów) za każde dziecko przekazane ośrodkom opieki społecznej, a te z kolei 3000 dolarów za każde dziecko oddane do adopcji.

W Chinach kwestia porwań dzieci dla adopcji obecna jest od dziesięciu lat, jednak do największej liczby tego rodzaju procederów dochodziło w połowie ubiegłej dekady. Problem porwań dzieci, a także kobiet, jest w Chinach coraz bardziej poważny. Socjologowie za wzrost liczby tego rodzaju przestępstw obwiniają politykę „jednego dziecka” prowadzoną przez Pekin. Rodzinom zamieszkującym obszary miejskie zezwala się na posiadanie jednego dziecka. Małżeństwa z prowincji mogą posiadać dwójkę dzieci pod warunkiem, że pierwszym dzieckiem w rodzinie jest dziewczynka. Chłopców traktuje się uprzywilejowanie, natomiast dziewczynki często są sprzedawane, porzucane lub oddawane do adopcji.

Karą za posiadanie więcej niż jednego dziecka jest najczęściej grzywna. Organizacje działające na rzecz praw człowieka w Chinach uważają jednak, że kary te są znacznie bardziej surowe. Organizacja Chinese Human Rights Defenders z Hong Kongu twierdzi, że w Chinach na szeroką skalę stosuje się takie metody jak aborcje, sterylizacje czy przymusowe badania ciążowe, aby zapobiec narodzinom więcej niż jednego potomka w każdej rodzinie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy według władz łamali zasady posiadania jednego dziecka, oprócz obciążania karą grzywny również bito i zamykano w aresztach. Zdarzały się również przypadki, że osoby, które posiadały więcej niż jedno dziecko traciły pracę, a ich dzieci prawo do zameldowania w miejscu zamieszkania.

Według ostatniego spisu ludności przeprowadzonego w Chinach, statystycznie w ciągu ostatnich dziesięciu lat na każde sto urodzonych dziewczynek, na świat przyszło 118,06 chłopca. W ostatnich dekadach prawie 80 tysięcy chińskich dzieci zostało adoptowanych przez zagraniczne rodziny. Większość z nich znalazła nowe domy w Stanach Zjednoczonych.

Jan Wołoszyn

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Śledztwo w sprawie porwań dzieci Reviewed by on 12 maja 2011 .

W Chinach rozpoczęto śledztwo w sprawie porwań dzieci urodzonych w wyniku naruszeń polityki kontroli populacji, a następnie poddawanych procederowi handlu przez urzędników państwowych. Dzieci trafiały do rodzin zastępczych za granicą. Dochodzenie rozpoczęto po tym, jak magazyn Caixin doniósł w tym tygodniu, że urzędnicy odpowiedzialni za kwestie związane z planowaniem rodziny w prowincji Hunan uczestniczyli w

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 5

 • Problem w opisany w artykule to efekt tego do czego prowadzi polityka, kiedy państwo wkracza ze swoją regulacją na teren rodziny. Zawsze prowadzi to do tragedii. Zakaz posiadania więcej niż jednego dziecka to absurd, który fatalnie odbija się na kondycji społecznej: W krajach takich jak Indie czy Chiny gdzie chłopcy o wiele bardziej są cenieni doprowadza to do:
  – aborcji dziewczynek
  – nierównowagi płci
  – uderza w przyszłości w system społeczny i emerytalny
  – rozbija strukturę społeczną
  – ubocznie prowadzi do nadużyć administracyjnych
  W Chinach, gdzie tradycyjne były duże rodziny, w których synowie stanowili oparcie
  dla rodziców, posiadanie jednego dziecka a szczególnie jeśli jest to dziewczynka
  zupełnie przewraca strukturę społeczną.
  W tej chwili oblicza się, że brakuje ca. 30 mln młodych kobiet. Oznacza to, że jakaś
  liczba mężczyzn nie założy rodziny, stając się sfrustrowaną grupą społeczną.
  Dlatego też w Chinach, gdzie komuniści zlikwidowali domy publiczne, z powrotem
  będą musieli je otworzyć, dla tych którzy nie mają kobiet.
  Do tego dojdzie, problem porywania kobiet, których znacznie mniejsza ilość spowoduje nadmierny popyt na nie. Krótko mówiąc z braku kandydatek na żony,
  trzeba będzie je porywać
  Najgorsze będzie to, że za x-lat będzie walić się system opieki społecznej kiedy
  rodzice jednego dziecka masowo będą szli na emerytury.
  Tak to jest kiedy państwo ingeruje w naturalny porządek społeczny..

  • „Dlatego też w Chinach, gdzie komuniści zlikwidowali domy publiczne, z powrotem
   będą musieli je otworzyć, dla tych którzy nie mają kobiet.”

   Nie trzeba ich otwierać bo one już istnieją pod różnymi nazwami … masażu czasami ktv lub innych + kwestia młodych studentek z biednych rejonów, które jakoś muszą w mieście przeżyć …. oby tylko rodzice się nie dowiedzieli jak to wszystko wygląda lub wiedzą, tylko nie chcą tego przyjąć do wiadomości … kiedyś wylądowałem w klubie Manhattan w SH … na imprezie to na 1m2 przypadało więcej prostytutek niż klientów O_o !!!

   Co do reszty oczywiście się zgadzam z tym, że problem systemu emerytalnego to już dzisiejszy problem więc tutaj nie trzeba mówić co to będzie za 20 lat !!

   pozdrawiam

   • Avatar wute

    O domach publicznych w Chinach słyszałem. Na Onecie jest
    film, pt. Rewolucja Seksualna, w którym m.in. omawiany jest ten
    fakt. Niemniej mając informację tylko z tego źródła nie chciałem
    używać czasu teraźniejszego nie mając pewności czy to początek
    czy już norma.
    Co do systemu emerytalnego to racja to już dzisiejszy problem
    ale walić to chyba się będzie za jakiś czas.
    PS.
    Kiedyś pytałem o Hangzhou i Suzhou, ale widziałem odpowiedzi.Mogę liczyć ?

   • Avatar Adam Izydorczyk

    wute ( odpowiem ci tutaj bo mówiąc szczerze już nie pamiętam gdzie był ten poprzedni wątek )
    Więc jeśli chodzi o HZ :
    – Świątynia LingYin ( tylko, aby tam dotrzeć będziesz musiał wziąć taksówkę )
    – wieża Baochu ( podobnie oddalona od centrum ) najlepiej walnąć te dwie pozycje razem )
    – Targ związany z herbatą na Jiefang Road ( ino trzeba się targować, a najlepiej znać na herbacie, ale zawsze idzie pooglądać)
    – Jezioro , taki śmieszny most .. pamiętam, że było tam dużo lilii wodnych i posągi gdzie robiłem sobie zdjęcia z żoną :) ( pamiętam też, że strasznie komary nas rypały, a co gorsza było duszno jak cholera )
    – pamiętam, że koło naszego hotelu przy tym jeziorze była bardzo dobra knajpa podająca tajskie jedzenie ( jak przyjdzie żona do domu to ci powiem jak ten hotel się nazywał – może jeszcze będzie pamiętała – bo, aby była jasność byłem w HZ w 2007 roku czyli trochę już minęło w każdym razie Xihu district ten rejon się nazywa – mają też tam troszeczkę fajnych knajpek oraz sklepów )
    – co tam jeszcze było taki stary kościół katolicki z dynastii bodajże Ming

    Co zaś się tyczy Suzhou …..
    to na 100 % wszystkie ogrody jeśli jesteś fanem takich atrakcji turystycznych !!
    Warte zobaczenia na pewno jest muzeum jedwabiu .. szczególnie, że to koszt tylko 10 rmb … w mieście jest też wiele miejscówek z nefrytem ( jade ), ale to chyba raczej kobiety się tym bardziej podniecają
    Jeśli lubisz coś nowego .. to okolice parku technologicznego na pewno ci spasują :)
    No i na koniec jak masz czas skocz na cmentarz .. czyli cmentarz gigant :) ( bo mają tam miejscówki osoby z SH )

   • Avatar wute

    Serdeczne dzięki

Pozostaw odpowiedź