
źródło: commons.wikimedia.org
Singapur i Indonezja po raz pierwszy organizują wspólną wyprawę w celu zbadania różnorodności biologicznej dna morskiego w południowo-zachodniej części wyspy Jawa. To największa wyprawa zorganizowana przez naukowców z południowo-wschodniej Azji, która będzie kosztować oba kraje około 400 tys. dolarów.
Zespół odkrywców wyruszył w pionierską wyprawę głębinową w piątkowe popołudnie (23 marca). Międzynarodowa ekipa, prowadzona przez profesora Petera Nga z Singapuru i dr Dwi Listyo Rahayu z Indonezji, składa się z 30 badaczy, naukowców i personelu pomocniczego. Członkowie wyprawy zostali uroczyście przyjęci w Indonezyjskim Instytucie Nauk w piątkowy poranek, kiedy oficjalnie rozpoczęli podróż. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. indonezyjski minister badań, technologii i szkolnictwa wyższego prof. H. Mohamad Nasir oraz minister spraw zagranicznych Retno L. P. Marsudi.
Badania koncentrują się na krabach, krewetkach, muszlach, gąbkach, meduzach, rozgwiazdach, jeżowcach i rybach. Uczestnicy wyprawy mają nadzieję odkryć nowe gatunki w celu rozszerzenia istniejącej wiedzy na temat różnorodności biologicznej Ziemi.
Zespół pływa na indonezyjskim statku badawczym i ma codziennie zbierać próbki w trzech lub czterech miejscach. Każde podejście do pobierania próbek będzie trwało kilka godzin. Zwierzęta, po przeniesieniu na pokład, zostaną sfotografowane, zabezpieczone i oznakowane. Niektóre przez krótki czas będą trzymane w specjalnie schłodzonych akwariach, aby można je było obserwować i filmować.
Po zakończeniu ekspedycji próbki zostaną zbadane, a wyniki udostępnione i omówione podczas warsztatów, które mają się odbyć w Indonezji w 2020 r., a następnie opublikowane w The Raffles Bulletin of Zoology.
Opracowanie: Justyna Sikorska
Na podstawie: straitstimes.com
9 - 9Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź