Indonezja news,News

Seria islamskich ataków terrorystycznych w indonezyjskich kościołach w Surabai

W niedzielny poranek 13 maja doszło do serii samobójczych zamachów przeprowadzonych w indonezyjskim mieście Surabaja. Ataki były wymierzone w chrześcijan znajdujących się w kościołach, zaś odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie Państwo Islamskie (ISIS).

Flaga ISIS

Do ataków terrorystycznych doszło w drugim co do wielkości mieście indonezyjskim, Surabai, położonym na Jawie.

Ataki miały miejsce w trzech indonezyjskich kościołach  (katolickim oraz dwóch protestanckich), zaś czas i miejsce było nieprzypadkowe, bowiem związane były z nabożeństwami, przez co liczba potencjalnych ofiar islamskich zamachowców jest większa. Co godne zauważenia, skutki islamskiego ataku miały być większe, ponieważ planowane były zamachy również na dwa inne kościoły w Surabai, jednakże nie doszło do eksplozji pozostawionych ładunków wybuchowych.

Według relacji jednego ze świadków wydarzenia, sprawcami miały być kobiety noszące dżilbaby. Indonezyjska policja łączy zamachy z działalnością indonezyjskiej organizacji terrorystycznej Jamaah Anshar Daulah (JAD), która jest powiązana z ISIS.

Z racji zamachów doszło do podniesienia alarmu terrorystycznego do najwyższego stopnia (siaga 1) na obszarze Dżakarty, Wschodniej Jawy oraz Wysp Riau. Ponadto papież Franciszek w czasie niedzielnej audiencji zapewnił o łączeniu się w modlitwie z ofiarami oraz ich rodzinami. Z oczywistych względów odwołano Rujak Uleg Festival, imprezę będącą świętem miasta.

Na czas pisania tego tekstu (13 maja, godz. 20.00 ), liczba ofiar sięga 13 osób, zaś 43 osoby pozostają ranne.

Aktualizacja: wieczorem w Sidoarjo (miasto w pobliżu Surabai) doszło do ataku bombowego, liczba ofiar pozostaje nieznana.

Komentarz odautorski: zamachy, do których doszło w Surabai, nie powinny zaskakiwać, są bowiem wynikiem postępującej radykalizacji islamu w Indonezji, postępującej islamizacji jak również permisywności indonezyjskiego rządu w walce z muzułmańskim terroryzmem. W artykule „Jamaah Ansharud Daulah – islamska organizacja terrorystyczna zagrażająca bezpieczeństwu Indonezji” pisałem:

„Z poczuciem niemal graniczącym z pewnością można przypuszczać, iż w 2018 r. również dojdzie do ataków terrorystycznych w Indonezji, prowadzonych z ramienia JAD tudzież innej islamskiej organizacji terrorystycznej” 

Na potwierdzenie moich słów nie trzeba było czekać – niespełna dwa tygodnie po publikacji przywoływanego tekstu doszło do zamachu terrorystycznego w kulturalnej stolicy Indonezji, Yogyakarcie, który był wymierzony – co nietrudno się domyśleć – w indonezyjskich chrześcijan przebywających w kościele. Teraz mamy do czynienia z kolejnym aktem terroru, nagłówkami medialnymi całego świata opisującymi wydarzenie i brakiem podjęcia efektywnych kroków mających na celu walkę z islamskim terroryzmem. Czy realną walką z terrorem są słowa prezydenta Indonezji (mające już z uwagi na powtarzalność deklaracji niemalże trywialny charakter) wygłoszone ze szpitala Dr. Soetomo w Surabai po wizycie z ofiarami ataków: „Wszyscy obywatele powinni pozostawać spokojni oraz uważni; tylko zjednoczeni możemy walczyć z terroryzmem”?

Co będzie dalej? Będzie gorzej, i to nie jest nowe spostrzeżenie powstałe w oparciu o ostatnie wydarzenie, gdyż już wcześniej dostrzegłem to, co nastąpi  –  i następuje, co teraz widzimy – wbrew nieracjonalnym głosom zapewniających o indonezyjskiej tolerancji oraz rzekomej walce rządu z terroryzmem. Będzie gorzej.

 

Polecane teksty:

Indonezyjska nietolerancja religijna

T. Burdzik: Radykalizm islamski w Azji Południowo-Wschodniej

M. Jastrzębski: Maczetą wyrąbię sobie pokój… Islamizm a usankcjonowanie przemocy

T. Burdzik: Jamaah Ansharud Daulah – islamska organizacja terrorystyczna zagrażająca bezpieczeństwu Indonezji

 

Na podstawie:  republika.co.id, tribunnews.com, kompastv, vaticannews.va

Opracowanie: Tomasz Burdzik

Udostępnij:
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia
Seria islamskich ataków terrorystycznych w indonezyjskich kościołach w Surabai Reviewed by on 13 maja 2018 .

W niedzielny poranek 13 maja doszło do serii samobójczych zamachów przeprowadzonych w indonezyjskim mieście Surabaja. Ataki były wymierzone w chrześcijan znajdujących się w kościołach, zaś odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie Państwo Islamskie (ISIS). Do ataków terrorystycznych doszło w drugim co do wielkości mieście indonezyjskim, Surabai, położonym na Jawie. Ataki miały miejsce w trzech indonezyjskich

Udostępnij:
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź