Senior Fellow

 › Senior Fellow

Senior Fellow

Radosław Pyffel/ chiń 瑞德兴/ Rui De Xing – Prezes Centrum Studiów Polska Azja, konsultant ds. rynku chińskiego, a także przedstawiciel handlowy firm polskich w Chinach i autor szkoleń z zakresu chińskiego biznesu. Autor kilku książek o Chinach ( m in: “Chiny w roku Olimpiady” i Chińska ruletka, Olimpiada i co dalej? i na zlecenie projektu Go China „Jak osiągnąć sukces w Chinach?”) oraz ponad stu artykułów w polskiej prasie poświęconych Chinom i Azji. Częsty komentator wydarzeń azjatyckich w polskich mediach. Obecnie prowadzi zajęcia z chińskiego biznesu na kilku uczelniach wyższych, a także kilka projektów na terenie Chin. Posługuje się językiem chińskim. Mieszka w Warszawie. Znajomość języków: angielski, chiński, rosyjski.
Ekspert CSPA: Chiny, Tajwan, Hongkong.

 

ProkuratDr Sergiusz Prokurat, Dyrektor CSPA, doktor nauk ekonomicznych (PhD) oraz absolwent studiów MBA. Wykładowca Euroregional University of Economy oraz Universidad de Jaume I (Hiszpania), Universidad de Granada (Hiszpania). Wykłada też na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie (Polska). Autor bestsellerowej książki „Work 2.0: nowhere to hide” wydanej w USA w 2013 roku, książki „Archipelag znikających wysp”(2015) na temat współczesnej Indonezji oraz „Niezwykłe początki znanych firm”(2015) i „To nie jest miejsce dla Gringo”(2015). W przeszłości stypendysta Uniwersytetu Udayana w Indonezji, konsultant biznesowy. Wspołpracował z PWC, KPMG, Accenture, A.T.Kearney, Capgemini, IBM, Ernst&Young. Ekspert z zarządzania projektami i IT- posiada certyfikaty: PMP, ITIL, PRINCE2, MOR, SixSigmaBB. Jego artykuły, opinie pojawiały się m.in w waszyngtońskiej gazecie „The Hill”, brytyjskim „The Journal”, „Yahoo”, południowoamerykańskim „America Latina Business Review”, „Harvard Business Review”, „Wprost”, „Gazeta Bankowa”, „Gazeta Finansowa”, „Metropolia Bussiness Magazine”, „Rynki Zagraniczne”, „Warsaw Business Journal”, „The Observer”, „Stosunki Międzynarodowe”, „Puls Biznesu”, „Mówia Wieki”, “Proseed”, „National Geographic Traveler”, “Najwyższy Czas”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Focus Historia”, Polska The Times”, „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek”” i wielu innych. Autor kilkunastu publikacji naukowych. Zainteresowania naukowe: ekonomia, instytucjonalizm, systemy gospodarcze, gospodarki azjatyckie, Azja Południowo-Wschodnia, w szczególności Indonezja. Autor bloga na tematy ekonomiczne proeconomics.pl. Znajomość języków: angielski, hiszpański, indonezyjski.
Ekspert CSPA: Indonezja,  Malezja,  Unia Europejska

 

nicolas1Dr Nicolas Levi (po koreańsku – 니콜라스 레비), absolwent ekonomii (Uniwersytet w Paryżu), doktor nauk humanistycznych (Polska Akademia Nauk), absolwent francusko-polskich studiów MBA (ESSEC-SGGW). Adiunkt w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, wykładowca Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej. Analityk specjalizujący się w zagadnieniach międzynarodowych, ekspert ds. obu Korei, ekonomista. Autor książek: „Kto rządzi w Korei Północnej” (2015), „System Polityczny Korei Północnej-aspekty kulturalne” (2014), redaktor książki „Korea Północna: Poszukując Prawdy” (2013). Jest niezależnym konsultantem mediów polskich, francuskojęzycznych, anglojęzycznych i południowokoreańskich, autorem kilkudziesięciu artykułów publicystycznych i naukowych. Współpracuje z ośrodkami badawczymi w Polsce (PISM,…) i zagranicznymi. Stały konsultant amerykańskiego serwisu Radio Free Asia i południowokoreańskiego serwisu ds. Korei Północnej DailyNK.com. Autor blogu o elitach północnokoreańskich nicolaslevi.wordpress.com. Prelegent na konferencjach ds. Korei w Europie i Azji. Znajomość języków: angielski, francuski, niemiecki, solidne podstawy koreańskiego. Mieszka w Warszawie.
Ekspert CSPA: Korea Północna, Korea Południowa.

Dr hab. Agnieszka Kuszewska, doktor habilitowany w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie: nauki o polityce (doktorat: Uniwersytet Śląski, habilitacja w Polskiej Akademii Nauk). Pracuje w Katedrze Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu SWPS. Na uczelni prowadzi szereg wykładów i warsztatów autorskich związanych z wyzwaniami współczesnego bezpieczeństwa i konfliktów międzynarodowych. Ekspertka ds. Indii i Pakistanu w Centrum Studiów Polska-Azja. Przedmiotem jej badań są polityczne, społeczne i gospodarcze problemy Azji Południowej, znaczenie Indii i Pakistanu we współczesnych stosunkach międzynarodowych, geostrategiczne wyzwania mocarstw i konflikty międzynarodowe, prawa człowieka, zwłaszcza w kontekście konfliktu kaszmirskiego. Regularnie prowadzi badania w regionie, zwłaszcza w Pakistanie, wykładała m. in. na uniwersytetach w Islamabadzie, Lahaur i Fajsalabadzie. Autorka licznych publikacji dotyczących ww. zagadnień, w tym trzech monografii: Indyjsko-pakistański konflikt o Kaszmir (PWN, 2010), Indie i Pakistan w stosunkach międzynarodowych. Konflikty, strategie, bezpieczeństwo (Wyd. Difin, 2013) oraz Zrozumieć Pakistan. Radykalizacja, terroryzm i inne wyzwania (PWN, 2015). Należy do Zarządu Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych oraz do European Association for South Asian Studies.

Dr Krystyna Palonka, absolwentka SGH (dawniej SGPIS), doktorat z ekonomii na Politechnice Warszawskiej (PW). Wieloletni wykładowca na Politechnice Warszawskiej, następnie pracownik Instytutu Studiów nad Japonią w Stockholm School of Economics i Centrum Badań Ekonomii Chin tamże. Spędziła kilkanaście lat na wielu uniwersytetach Dalekiego Wschodu, między innymi w Australii, Chinach, Japonii, Korei, Wietnamie i Singapurze. Po powrocie do Polski, pragnie włączyć się w nurt badań a także popularyzacji wszelkiej wiedzy o krajach Azji Południowo-Wschodniej i ich kontaktach z Polską. Mieszka w Warszawie.
Ekspertka CSPA: Singapur,  Wietnam, Chiny.

 

nicolas1Dr Krzysztof Iwanek, absolwent historii, indologii i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładowca historii Indii i języka hindi na Hankuk University of Foreign Studies. Do 2014 r. wykładowca współczesnej polityki w Azji Południowej i historii Indii w Collegium Civitas. W roku akademickim 2012-2013 prowadził także ćwiczenia o hinduskim nacjonalizmie na Uniwersytecie Warszawskim. Do 2014 r. lektor języka hindi w Warszawie, w tym przez trzy lata na kursach organizowanych przez Ambasadę Republiki Indii w Warszawie. Autor publikacji dla Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Autor licznych artykułów publicystycznych poświęconych współczesnym Indiom, Nepalowi i Pakistanowi. Autor blogów ,,O Korei, chociaż się na niej nie znam” (na polska-azja.pl) i ,,Blog o wymyślonym kraju” Z dr. Adamem Burakowskim współautor książki „Indie. Od kolonii do mocarstwa. 1857-2013” (PWN 2013). Znajomość języków: angielski, hindi. Mieszka w Seulu.
Ekspert CSPA: Indie, Pakistan.

 

nicolas1Dr Michał Lubina, doktor nauk społecznych UJ, pracownik w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ, absolwent Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich UJ. Kilkukrotny stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (m.in. w latach 2009/2010 w Pekinie). Laureat grantu Narodowego Centrum Nauki na badanie współczesnych stosunków rosyjsko-chińskich. Oprócz tego w kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się przede wszystkim Azja Południowo-Wschodnia, w szczególności zaś Birma. Jest autorem trzech książek. Pierwszej w Polsce historii Birmy („Birma. Historia państw świata w XX i XXI w.”, Trio, Warszawa 2014) oraz monografii „Birma: centrum kontra peryferie. Kwestia etniczna we współczesnej Birmie 1948-2013”; (Kon-Tekst, Kraków 2014), pierwszego poświęconego temu zagadnieniu opracowaniu w języku polskim oraz – również pierwszej w Polsce – książki o współczesnych stosunkach rosyjsko-chińskich („Niedźwiedź wcieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014”, Akademicka, Kraków 2014), która stała się naukowym bestsellerem. Ponadto jest autorem dwóch przewodników turystycznych po Litwie i Rosji (współautorstwo) oraz internetowych przewodników po Chinach, Hongkongu, Laosie i Bangladeszu. Publikował artykuły m.in. w „Rzeczpospolitej”(Plus/Minus), „Tygodniku Powszechnym”, „Wprost”, „Do Rzeczy”, „Nowej Europie Wschodniej”, „Nowej Konfederacji” i „National Geographic Traveller”. Znajomość języków: angielski, rosyjski, ukraiński, chiński(komunikatywnie). Mieszka w Krakowie.
Ekspert CSPA: Birma, Chiny-Rosja.

Dominik Konieczny, MBA. Absolwent studiów doktoranckich w Kolegium Gospodarki Światowej SGH. Specjalista w administracji rządowej. Prowadzi wykłady na Collegium Civitas. Autor ponad 70 artykułów, raportów i publikacji naukowych dotyczących gospodarek Azji Wschodniej, zwłaszcza chińskiej ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji bezpośrednich oraz polityki energetycznej i monetarnej ChRL. Opiekun merytoryczny panelu Europa i Chiny: w kierunku strategii win-win w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Prezentował referaty na wielu konferencjach, m.in. na Uniwersytecie Fudan i Jiaotong w Szanghaju.

kontakt: [email protected]

 

Adrian Brona, absolwent studiów licencjackich na kierunkach stosunki międzynarodowe (specjalizacja: dyplomacja współczesna) oraz studiach dalekowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nagrodzony stypendium MNiSW za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2014/2015. W 2015 roku otrzymał prestiżowy „Diamentowy Grant” na badanie procesu rekrutacji i socjalizacji chińskich elit politycznych. Związany z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Shanghai Jiaotong University. Autor artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących polskiej polityki zagranicznej w Azji oraz sytuacji politycznej w Chinach. Można znaleźć go na Twitterze @AdrianBrona.