Senior Fellow

 

ProkuratDr Sergiusz Prokurat, Dyrektor CSPA, doktor nauk ekonomicznych (PhD) oraz absolwent studiów MBA. Wykładowca Euroregional University of Economy oraz Universidad de Jaume I (Hiszpania), Universidad de Granada (Hiszpania). Wykłada też na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie (Polska). Autor bestsellerowej książki „Work 2.0: nowhere to hide” wydanej w USA w 2013 roku, książki „Archipelag znikających wysp”(2015) na temat współczesnej Indonezji oraz „Niezwykłe początki znanych firm”(2015) i „To nie jest miejsce dla Gringo”(2015). W przeszłości stypendysta Uniwersytetu Udayana w Indonezji, konsultant biznesowy. Wspołpracował z PWC, KPMG, Accenture, A.T.Kearney, Capgemini, IBM, Ernst&Young. Ekspert z zarządzania projektami i IT; posiada certyfikaty PMP, ITIL, PRINCE2, MOR i SixSigmaBB. Jego artykuły i opinie pojawiały się m.in w waszyngtońskiej gazecie „The Hill”, brytyjskim „The Journal”, „Yahoo”, południowoamerykańskim „America Latina Business Review”, „Harvard Business Review”, „Wprost”, „Gazeta Bankowa”, „Gazeta Finansowa”, „Metropolia Bussiness Magazine”, „Rynki Zagraniczne”, „Warsaw Business Journal”, „The Observer”, „Stosunki Międzynarodowe”, „Puls Biznesu”, „Mówia Wieki”, “Proseed”, „National Geographic Traveler”, “Najwyższy Czas”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Focus Historia”, Polska The Times”, „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek”” i wielu innych. Autor kilkunastu publikacji naukowych. Zainteresowania naukowe: ekonomia, instytucjonalizm, systemy gospodarcze, gospodarki azjatyckie, Azja Południowo-Wschodnia, w szczególności Indonezja. Autor bloga na tematy ekonomiczne proeconomics.pl. Znajomość języków: angielski, hiszpański, indonezyjski.
Ekspert CSPA: Indonezja,  Malezja, Unia Europejska. Kontakt: [email protected]

 

nicolas1Dr Nicolas Levi (po koreańsku – 니콜라스 레비), analityk specjalizujący się w zagadnieniach ekonomicznych i politycznych Półwyspu Koreańskiego, ekspert ds. obu Korei, ekonomista. Wieloletni przedsiębiorca i wykładowca. Absolwent ekonomii (Uniwersytet w Paryżu), doktor nauk humanistycznych (Polska Akademia Nauk), absolwent francusko-polskich studiów MBA (ESSEC-SGGW). Współpracował z takimi firmami jak Deloitte, Francuska Izba Handlowa w Polsce, Kulczyk Investment House. Przez wiele lat prowadził własną działalność gospodarczą (doradztwo inwestycyjne i polityczne). Adiunkt w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, wykładowca Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej i Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Wieloletni wykładowca na studiach podyplomowych (UKSW, PAN). Wielokrotnie zapraszany do Korei Południowej, m.in. przez prestiżowy think tank „Korean Institute for National Unification” (통일연구원). Profesor wizytujący (m.in. na SOAS w Londynie). Prelegent na konferencjach ds. Korei w Europie i Azji. Organizator wielu konferencji i seminariów o Półwyspie Koreańskich. Współautor książki „Kim jest Kim Dzong Un” (2016). Autor książek m.in.: „”Korea Północna. Zarys Ewolucji Systemu politycznego Korei Północnej” (2016), „Kto rządzi w Korei Północnej” (2015), „System Polityczny Korei Północnej-aspekty kulturalne” (2014),  Redaktor merytoryczny książki „Łzy Mojej Duszy” autorstwa Kim Hyon-hui (2014), redaktor książki ”Korea Północna. poszukując prawdy” (2013). Jego artykuły pojawiały się m.in w „Asia Centre” (Francja), „DailyNK.com” (Korea Południowa), „Foreign Policy” (Stany Zjednoczone), „Jeune Afrique” (Francja), „Liberation” (Francja), „NKNews” (Stany Zjednoczone), „SinoNK.com”, „The Guardian” (Wielka Brytania), „Verkkouutiset ” (Finlandia), „The Australian” (Australia), „Yonhap News Agency (Korea Południowa), a także na łamach polskich mediów, jak np. „Gazeta Wyborcza, „Najwyższy Czas”, „Newsweek”, „Nowa Konfederacja”, „Onet.pl”, „Polska The Times”, „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, „Stosunki Międzynarodowe”, „Teologia Polityczna”, „Wp.pl”, „Wprost”, i wiele innych. Autor blogu o elitach północnokoreańskich nicolaslevi.wordpress.com. Mieszka w Warszawie. Znajomość języków: angielski, francuski, niemiecki, solidne podstawy koreańskiego.
Ekspert CSPA: Korea Północna, Korea Południowa. Kontakt: [email protected]

 

Dr hab. Agnieszka Kuszewska, prof. UJ, doktor habilitowana w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauki o polityce (doktorat: Uniwersytet Śląski, habilitacja w Polskiej Akademii Nauk). Profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu, na Wydziale Studiów Międzynarodowych. Członkini European Association for South Asian Studies, należy też do Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych. Senior fellow CSPA. Przedmiotem jej badań są geostrategiczne, polityczne, społeczne i gospodarcze problemy Azji Południowej, znaczenie Indii i Pakistanu w stosunkach międzynarodowych, problematyka związana ze współczesnymi konfliktami międzynarodowymi, bezpieczeństwem, prawami człowieka, zwłaszcza w kontekście konfliktu kaszmirskiego. Na uczelni prowadzi szereg wykładów i warsztatów autorskich związanych z wyzwaniami współczesnej Azji, stosunkami międzynarodowymi, bezpieczeństwem. Regularnie prowadzi badania w regionie, zwłaszcza w Pakistanie, wykłada m. in. na uniwersytetach w Islamabadzie, Lahaur i Fajsalabadzie. Profesor wizytująca University of Latvia, Baltic Academy, University of Tartu. Autorka licznych publikacji dotyczących ww. zagadnień, w tym trzech monografii: Indyjsko-pakistański konflikt o Kaszmir (PWN, 2010), Indie i Pakistan w stosunkach międzynarodowych. Konflikty, strategie, bezpieczeństwo (Wyd. Difin, 2013), Zrozumieć Pakistan. Radykalizacja, terroryzm i inne wyzwania (PWN, 2015).

 

Dr Krystyna Palonka, absolwentka SGH (dawniej SGPIS), doktorat z ekonomii na Politechnice Warszawskiej (PW). Wieloletni wykładowca na Politechnice Warszawskiej, następnie pracownik Instytutu Studiów nad Japonią w Stockholm School of Economics i Centrum Badań Ekonomii Chin tamże. Spędziła kilkanaście lat na wielu uniwersytetach Dalekiego Wschodu, między innymi w Australii, Chinach, Japonii, Korei, Wietnamie i Singapurze. Po powrocie do Polski, pragnie włączyć się w nurt badań a także popularyzacji wszelkiej wiedzy o krajach Azji Południowo-Wschodniej i ich kontaktach z Polską. Mieszka w Warszawie.
Ekspertka CSPA: Singapur,  Wietnam, Chiny.

 

 

Dominik Konieczny, MBA. Absolwent studiów doktoranckich w Kolegium Gospodarki Światowej SGH. Specjalista w administracji rządowej. Prowadzi wykłady na Collegium Civitas. Autor ponad 70 artykułów, raportów i publikacji naukowych dotyczących gospodarek Azji Wschodniej, zwłaszcza chińskiej ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji bezpośrednich oraz polityki energetycznej i monetarnej ChRL. Opiekun merytoryczny panelu Europa i Chiny: w kierunku strategii win-win w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Prezentował referaty na wielu konferencjach, m.in. na Uniwersytecie Fudan i Jiaotong w Szanghaju.

kontakt: [email protected]

 

Roman Husarski, absolwent filmoznawstwa i student kulturoznawstwa dalekowschodniego. W latach 2013-2015 przewodniczący Dalekowschodniego Koła Naukowego UJ. Obecnie przewodniczący Rady Kół Naukowych UJ. Jest autorem filmów dokumentalnych: „Droga do Timbuktu” i „Somaliland is safe!”. Interesuje się kinem, religią i kulturą Korei oraz Azją P-W. Autor wielu artykułów publicystycznych i naukowych. Koordynator wizualnej i technicznej strony internetowej CSPA. Prowadzi bloga wloczykij.org
Ekspert CSPA: Korea Północna, Korea Południowa.

 

 

Dr Krzysztof Iwanek, senior fellow CSPA do marca 2018, absolwent historii, indologii i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładowca historii Indii i języka hindi na Hankuk University of Foreign Studies. Do 2014 r. wykładowca współczesnej polityki w Azji Południowej i historii Indii w Collegium Civitas. W roku akademickim 2012-2013 prowadził także ćwiczenia o hinduskim nacjonalizmie na Uniwersytecie Warszawskim. Do 2014 r. lektor języka hindi w Warszawie, w tym przez trzy lata na kursach organizowanych przez Ambasadę Republiki Indii w Warszawie. Autor publikacji dla Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Autor licznych artykułów publicystycznych poświęconych współczesnym Indiom, Nepalowi i Pakistanowi. Autor blogów ,,O Korei, chociaż się na niej nie znam” (na polska-azja.pl) i ,,Blog o wymyślonym kraju” Z dr. Adamem Burakowskim współautor książki „Indie. Od kolonii do mocarstwa. 1857-2013” (PWN 2013). Znajomość języków: angielski, hindi. Mieszka w Seulu.
Ekspert CSPA: Indie, Pakistan.

 

Dr Michał Lubina, senior fellow CSPA do marca 2018, doktor nauk społecznych UJ, pracownik w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ, absolwent Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich UJ. Kilkukrotny stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (m.in. w latach 2009/2010 w Pekinie). Laureat grantu Narodowego Centrum Nauki na badanie współczesnych stosunków rosyjsko-chińskich. Oprócz tego w kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się przede wszystkim Azja Południowo-Wschodnia, w szczególności zaś Birma. Jest autorem trzech książek. Pierwszej w Polsce historii Birmy („Birma. Historia państw świata w XX i XXI w.”, Trio, Warszawa 2014) oraz monografii „Birma: centrum kontra peryferie. Kwestia etniczna we współczesnej Birmie 1948-2013”; (Kon-Tekst, Kraków 2014), pierwszego poświęconego temu zagadnieniu opracowaniu w języku polskim oraz – również pierwszej w Polsce – książki o współczesnych stosunkach rosyjsko-chińskich („Niedźwiedź wcieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014”, Akademicka, Kraków 2014), która stała się naukowym bestsellerem. Ponadto jest autorem dwóch przewodników turystycznych po Litwie i Rosji (współautorstwo) oraz internetowych przewodników po Chinach, Hongkongu, Laosie i Bangladeszu. Publikował artykuły m.in. w „Rzeczpospolitej”(Plus/Minus), „Tygodniku Powszechnym”, „Wprost”, „Do Rzeczy”, „Nowej Europie Wschodniej”, „Nowej Konfederacji” i „National Geographic Traveller”. Znajomość języków: angielski, rosyjski, ukraiński, chiński(komunikatywnie). Mieszka w Krakowie.