Korea Pd news,Korea Pn news

„Sankcje nałożone na Koreę Północną nie powinny ulec zmianie”

Cooling-tower

,,Sankcje nałożone na Koreę Północną nie powinny ulec zmianie, nawet jeśli to komunistyczne państwo powróci do międzynarodowych rozmów dotyczących rozbrojenia nuklearnego.” – powiedział w czwartek południowokoreański minister spraw zagranicznych. Lider Korei Północnej Kim Dzong Il na początku tego tygodnia oświadczył, iż jego rząd chce ponownie dołączyć do toczących się pomiędzy 6 państwami (Chińska Republika Ludowa, Korea Południowa, Korea Północna, Stany Zjednoczone, Federacja Rosyjska, Japonia) rozmów w sprawie rozbrojenia nuklearnego, w zależności od postępu w swoich negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

Phenian odstąpił od rozmów po przeprowadzeniu testów rakietowych w kwietniu i nuklearnych w maju. Zapowiadało się, że nigdy nie powróci do rozmów z udziałem pozostałych 5 państw. Południowokoreański minister spraw zagranicznych Yu Myung-hwan wyraził swoje zastrzeżenia co do oświadczenia Korei Północnej, podkreślając, iż ,,prawdziwe intencje Phenianu nie są jasne.” Yu wskazuje na tendecję pólnocnokoreańskiego reżimu do zawierania paktów rozbrojeniowych, a następnie wycofywania się z nich po otrzymaniu stosownej pomocy i przyzwoleń. ,,Niemożliwe jest zatrzymywanie lub likwidowanie sankcji tylko dlatego, że Korea Północna wraca do stołu obrad” – powiedział reporterom, dodając, że wszystkie pozostałe państwa są w tej kwestii zgodne.

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nałożyła sankcje na Koreę Północną, aby ukarać ją za drugi test nuklearny. Wcześniejsze sankcje ONZ, które weszły w życie po pierwszym nuklearnym teście Phenianu w 2006 roku, nie zostały poważnie zaostrzone, po tym jak zgodził się on przystąpić do rozmów o rozbrojeniu. Yu powiedział, że nie można popełnić drugi raz tej samej pomyłki.

Wysunięta przez Kim Dzong Ila oferta dialogu, zrodzona w trakcie rozmów z chińskim premierem Wenem Jiabao, wyraża pragnienie Phenianiu do bezpośredniej umowy z Waszyngtonem. Administracja Obamy oświadczyła, że mogłoby być to możliwe, choć wszystkie rozmowy powinny być częścią sześciostronnych negocjacji, które dążą do zakończenia nuklearnych programów Korei Północnej. Chiński wysłannik w tej sprawie, wiceminister spraw zagranicznych Wu Dawei, powiedział w środę. że gotowość Phenianu do podtrzymania rozmów z USA jest pozytywnym czynnikiem, który mógłby utorować drogę do wznowienia dialogu sześciostronnego. Dodał, iż ma nadzieję na to, że dialog pomiędzy Koreą Północną a Stanami może konkretnie się rozwinąć. Rzecznik Departamentu Stanu USA Ian Kelly oznajmił zaś, że żadne decyzje w sprawie rozpoczęcia bezpośrednich rozmów z Koreą Północną nie zostały podjęte, ale USA jest na nie otwarte. ,,Chcemy upewnić się, że rozmowy będą prowadzone w sposób, który doprowadzi do wznowienia wielostronnego kontekstu rozmów sześciostronnych.”

W ostatnich tygodniach Korea Północna złagodziła swój ton, wycofując się z prowokującego zachowania i retoryki używanych przez siebie wiosną tego roku. Wcześniej zaznaczała, że państwo nie może pozbyć się swojego arsenału nuklearnego tak długo, jak Stany Zjednoczone będą kontynuować swoją ,,politykę wrogości” i przygotowania do ataku nuklearnego. Waszyngton zaprzeczył, jakoby miał takie intencje.

W 2007 roku Korea Północna zgodziła się na likwidacje swoich ośrodków nuklearnych w zamian za międzynarodową pomoc. W czerwcu zeszłego roku wysadziła jedną z chłodni kominowych w swoim głównym ośrodku nuklearnym, by pokazać tym swoje zaangażowanie. Jednak wkrótce po tym denuklearyzacja stanęła i stała się powodem waśni z Waszyngtonem o to, jak zweryfikować jej nuklearne działania z przeszłości.

Marta Borzych

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
„Sankcje nałożone na Koreę Północną nie powinny ulec zmianie” Reviewed by on 9 października 2009 .

,,Sankcje nałożone na Koreę Północną nie powinny ulec zmianie, nawet jeśli to komunistyczne państwo powróci do międzynarodowych rozmów dotyczących rozbrojenia nuklearnego.” – powiedział w czwartek południowokoreański minister spraw zagranicznych. Lider Korei Północnej Kim Dzong Il na początku tego tygodnia oświadczył, iż jego rząd chce ponownie dołączyć do toczących się pomiędzy 6 państwami (Chińska Republika Ludowa,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź