Komentarz eksperta,Polecane

S. Prokurat: Tania ropa naftowa to fantastyczna wiadomość dla Azji

Od połowy roku, a konkretnie 19 czerwca, kiedy to za baryłkę ropy płacono 116 dolarów, ceny ropy naftowej systematycznie spadają. Jakie są tego powody? Kto straci, kto zyska? I dlaczego państwa w Azji Południowo-Wschodniej zacierają ręce. W szczególności Indonezja oraz Chiny i Korea Południowa.

Przez ostatnie 6 miesiący ceny ropy naftowej spadły z 116 dolarów do 47 (w chwili pisania tego tekstu) i znalazły się na najniższym poziomie od 6 lat. Obserwujemy niebezpieczny trend zbliżania się cen ropy do tych z przełomu roku 2008/2009. Ponieważ ropa naftowa jako surowiec jest kluczowa przy tworzeniu energii, jest strategicznym elementem każdej gospodarki.

Cena ropy naftowej w ostatnich latach

1

Dodatkowe informacje o rynku ropy

2

Dlaczego tak się stało i czemu notujemy tak gigantyczny spadek ceny ropy? Zdaniem wielu analityków podaż ropy jest zbyt wysoka i niedopasowana do popytu. W wyniku spowolnienia gospodarczego wzrost gospodarczy w kilkunastu kluczowych państwach osłabł. Tymczasem ani państwa OPEC, ani USA, które po raz pierwszy od prawie 30 lat produkują ponad 9 mln baryłek ropy naftowej dziennie ze złóż łupkowych, nie chcą korygować swoich planów długoterminowych. Pojawiały się nawet insynuacje, takie jak wypowiedz prezydenta Iranu Hasana Rouhaniego, który twierdził, że gwałtowny spadek światowych cen ropy był wynikiem „zdrady”, którą odnoszono do Arabii Saudyjskiej. To w tym państwie wydobycie ropy jest najtańsze, więc przy takiej cenie Saudowie wciąż zarabiają, podczas gdy inne państwa, pozyskujące ropę z złóż kosztowniejszych, zaczynają wychodzić na zero bądź nawet tracić na wydobyciu. Arabia Saudyjska odpiera tez zarzuty. Co więcej wygląda na to, że OPEC nie zmniejszy ilości wydobycia, nawet jeśli cena dojdzie do 20 dolarów. Ali al-Naimi z Arabii Saudyjskiej oficjalnie przyznał, że tradycyjna strategia OPEC, które miało utrzymywać wysokie ceny, ograniczając produkcję ropy, została zastąpiona nową, której celem jest maksymalizacja udziału w rynku kartelu. „Nie ma znaczenia, czy ropa stanieje do 20, 40 czy 50 lub 60 dolarów. Nie jest w interesie OPEC ograniczenie produkcji ropy, a ograniczanie ceny już jest”. Powiedział, że świat nie może zobaczyć 100 dolarów za baryłkę ropy ponownie.

Niedopasowanie popytu i podaży ropy w ostatnich latach

3

Teraz, dlaczego tak się stało? Otóż kartel OPEC ma najniższe koszty produkcji ropy na świecie, a Arabia Saudyjska jest w najlepszej pozycji w kartelu OPEC. OPEC zmieniając strategię pod silnym wpływem Arabii Saudyjskiej, która nieustannie przekonuje innych 12 pozostałych członków kartelu, że istnieją powody, aby utrzymać produkcję na obecnym poziomie. Jakie? Albo inaczej – jakie, biorąc pod uwagę, że część kartelu OPEC na nowej strategii znacznie traci, stąd oburzenie przedstawicieli Iranu. Otóż jest to znakomity sposób na przykład na pognębienie Wenezueli, w której na początku 2014 roku 90% eksportu to ropa naftowa. Wenezuela niemal nic nie eksportuje i z powodu socjalizmu XXI wieku, jak widziałem na własne oczy, nic nie produkuje. Obecnie przy tej cenie ropy Wenezuela jest stratna na produkcji. Wydobycie z jej źródła ropy jest opłacalne od 60 dolarów. W tej chwili w Wenezueli władza panikuje. Na 100% mogę powiedzieć, że w 2015 roku obejrzymy bankructwo tego kraju. Jednak Wenezuela to tylko dodatek. Tak naprawdę na spadku ropy przegra Rosja.

Obecne koszty wydobycia ropy naftowej oraz produkcja wybranych państwach (2014)

4

Jeżeli przejrzymy analizę FOREX rosyjskiego rubla oraz globalne ceny ropy, to otrzymamy taki wykres, który potwierdza tę teorię. Czy przypadkiem USA, przekonując partnera, jakim jest Arabia Saudyjska, nie znalazło idealnego sposobu na pozbycie się przeciwników politycznych (zwłaszcza Rosji) kosztem własnych inwestycji (olbrzymie inwestycje infrastrukturalne w wydobycie ropy z łupków)? W końcu nie tylko OPEC nie ma zamiaru ciąć wydobycia, ale również USA, które, jak zaznaczyłem na początku, wydobywa najwięcej od prawie 30 lat. Produkcja ropy w USA według danych federalnych wzrosła o 1,1 mln baryłek dziennie tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy i wynosi obecnie ponad 9,1 mln baryłek dziennie.

W długiej perspektywie doprowadzi to do skurczenia się rezerw rosyjskich. Warto również zauważyć rolę umacniającego się dolara. USA wybrały dobry moment na odejście od łagodnej polityki monetarnej.

Zmiana kursu rubla oraz ceny ropy naftowej w 2014

5

Rezerwy walutowo-kruszcowe Rosji 2008-2014

6

Dlaczego już wiemy. Teraz zastanówmy się, kto na tym wszystkim zyska? Teoretycznie powinno konsumentom zostać więcej pieniędzy. Gdy kupują ropę taniej, więc mogą przeznaczyć pozostałe środki na inne wydatki. Nie zawsze tak jest, bowiem państwa potrzebują pieniędzy pozyskanych z akcyzy. W przypadku Polski została wprowadzona od 1 stycznia 2015 roku tzw. opłata zapasowa, która doprowadzi do wzrostu cen paliw od 3 do 8 groszy na litrze. Próby ratowania budżetów nie mogą przysłonić faktu, że niektóre państwa, w szczególności te wydobywające ropę (np. Wenezuela, Rosja), po prostu mają wielką dziurę w budżecie. Z drugiej strony, w niedawnej analizie ekonomiści z Oxfordu szacowali, że każde 20 dolarów spadku ceny ropy zwiększa globalny wzrost o 0,4 procent w ciągu dwóch do trzech lat. Symulacje MFW sugerują, że tańsza o 40 dolarów ropa umniejsza o 0,5 punktu procentowego światowe prognozy wzrostu gospodarczego. Głównie przez możliwość pojawienia się deflacji. Europa należy do miejsc, które zapewne doświadczą deflacji. Przy cenie ropy wynoszącej 80 dolarów, tylko jeden kraj, Hiszpania, zanotuje deflację w 2015 roku. Jednak jeżeli cena ropy spadnie aż do 40 dolarów to Portugalia, Francja, Hiszpania, Belgia, Włochy, Holandia, Grecja, Niemcy, Austria i Irlandia prawdopodobnie również doświadczą więcej niż 1% deflacji w 2015-16 r. Wielka Brytania i USA będą balansować na granicy zerowej inflacji i niewielkiej deflacji, w zależności od przyjętych założeń.

Wyliczenia skutków spadku cen ropy dla wybranych krajów – wzrost gospodarczy PKB per capita w latach 2015-2016

7

Wyliczenia skutków spadku cen ropy dla wybranych krajów – wzrost gospodarczy PKB per capita w latach 2015 (strata lub zysk w %)

8

Przy obecnej cenie szacuje się, że ponad 15 procent światowej produkcji ropy naftowej jest nieopłacalne, a kłopot dotyczy w szczególności obecnie rozbudowywanej infrastruktury i projektów, których opłacalność wyliczona jest na wysoką cenę ropy. Najbardziej zagrożone są projekty, które zakładają pozyskanie ropy z kanadyjskich piasków roponośnych (opłacalność od 80 dolarów za baryłkę), wydobycie z łupkowego obszarów ropy w USA (opłacalność od 76 dolarów), a także pola głębinowe w Brazylii (opłacalność od 75 dolarów) i niektóre meksykańskie projekty (opłacalność od około 70 dolarów).

Bez wątpienia to azjatyckie gospodarki importujące ropę naftową są głównymi zwycięzcami radykalnego spadku cen ropy. Większość rozwiniętych gospodarek również powinno zyskać, choć wiele zależy od poszczególnego przypadku obecnej inflacji. Dla Azji przede wszystkim wspaniałym dobrodziejstwem wynikającym ze spadku cen ropy jest idealny moment na cięcie dotacji do paliw, usunięcie znaczącej presji z finansów publicznych. Na przykład  w Indonezji subsydia paliwowe były znacznym problemem politycznym oraz ekonomicznym, pochłaniając prawie 20% budżetu. Teraz to się zmieni – Indonezja właśnie, korzystając z okazji, obcięła subsydia. Innymi słowy w ostatnich miesiącach cena ropy potaniała z 116 dolarów w czerwcu do 47 dolarów obecnie, a w Indonezji cena benzyny wzrosła o 30%.

Zmiany cen benzyny w krajach azjatyckich oraz USA w 2014 roku

9

W 2015 roku rządy w krajach takich jak Chiny, Indie i Indonezja mogą wydawać pieniądze na infrastrukturę oraz inne projekty rozwojowe bez podsycania inflacji. Spadek cen ropy powinien także dać impuls słabnącej gospodarce Chin. W końcu to w niej zapotrzebowanie na ropę naftową jest najwyższe i wciąż rośnie. Ogólnie w połączeniu z luźną polityką pieniężną (czyli wysoką inflacją w krajach azjatyckich) przy stopniowym wzroście globalnego popytu na towary i usługi (produkowane przecież w Azji) spadek ceny ropy powinien pomóc azjatyckim gospodarkom osiągnąć wyższy wzrost PKB (GDP) w 2015 r. niż wcześniej szacowany (szacowany średnio na 4-5% w 2014 roku).

Zysk z każdego spadku ropy o 10%  w danym kraju w Azji (2014)

10

Ponad to, jak wynika m.in. z danych Standard & Poor, CLSA, CEIC, to Filipiny, Hongkong, Chiny, Tajwan, Tajlandia, Singapur i Indie są gospodarkami z największym uzależnieniem od importu ropy. Indonezja i Malezja mają swoją ropę.

Oil trade balance jako procent PKB danego kraju (tylko kraje w Azji)

11

Podsumowując, długi okres niskich cen ropy przyjść zmiany gospodarcze i geopolityczne, które nie tak dawno temu były nie do pomyślenia. Wygląda na to bowiem, że ceny szybko nie wrócą ponad 100 dolarów. Patrząc na obecny stan i fakt, że niektórzy „grają” na ropie, licząc, że osiągnie ona 40 dolarów, raczej nie należy zakładać, że w ciągu pół roku tendencja się odwróci. Benzyna będzie tania i to dobrze dla konsumentów (o ile nie jesteśmy obywatelami Wenezueli lub Rosji). Czeka nas ciekawy rok 2015. Na koniec jeszcze raz kto straci, kto zyska.

12

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
S. Prokurat: Tania ropa naftowa to fantastyczna wiadomość dla Azji Reviewed by on 17 stycznia 2015 .

Od połowy roku, a konkretnie 19 czerwca, kiedy to za baryłkę ropy płacono 116 dolarów, ceny ropy naftowej systematycznie spadają. Jakie są tego powody? Kto straci, kto zyska? I dlaczego państwa w Azji Południowo-Wschodniej zacierają ręce. W szczególności Indonezja oraz Chiny i Korea Południowa. Przez ostatnie 6 miesiący ceny ropy naftowej spadły z 116 dolarów

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź