Komentarz eksperta,Top news

S. Prokurat: Prohibicja ciosem w turystykę?

Imprezy do rana w jednym z najbardziej znanych resortów turystycznych świata, na indonezyjskiej wyspie Bali, mogą wkrótce dobiec końca – nowa ustawa, rozpatrywana w indonezyjskim parlamencie może bowiem wprowadzić zakaz picia alkoholu.  

7188376333_4bdf51f9b1_b

Źródło: pixabay.com

Budżet marketingowy rządu indonezyjskiego, w którym wydatki idą na promocję turystyki wynosi ok około 75 mln USD w roku na rok 2015. Budżet ten jest wykorzystywany przede wszystkim do promowania przede wszystkim Bali, Jakarty, oraz i kilku innych miejsc w Indonezji wśród międzynarodowej publiczności. Razem obszary te stanowią około 90 procent przychodów w Indonezji od turystów zagranicznych.

Proponowany obecnie projekt ustawy, którego założeniem jest zakaz produkcji, sprzedaży i konsumpcji alkoholu na obszarze całej Indonezji, wprowadza karę do 10 lat więzienia dla tych, którzy odważą się ten zakaz złamać. Zdaniem czołowych przedstawicieli przemysłu turystycznego, jeśli nowe prawo zostanie uchwalone, doprowadzi to do załamania sektora turystycznego. Zakaz sprzedaży i picia alkoholu był już w Indonezji kilkukrotnie proponowany przez islamskie partie polityczne, starające się przepchnąć bieżący projekt. Ich oparte na treści Koranu argumenty nie spotkały się wówczas z dużym zainteresowaniem wieloreligijnego społeczeństwa, które choć jest w większości muzułmańskie, posiada świecki rząd. Tym razem jednak partie te obrały inną strategię: alkohol miałby zostać zakazany ze względów zdrowotnych, nie religijnych. A pasywna reakcja dominujących w Indonezji partii świeckich, które już dawno mogły odrzucić projekt, doprowadziła do sytuacji, że ustawa ma szansę wejść w życie.

Islam polityczny zyskuje na sile od 1998 r., odkąd Indonezja zaczęła robić kroki w stronę demokracji, po obaleniu długoletnich rządów autorytarnego prezydenta Suharto. W minionym dziesięcioleciu autonomiczne samorządy lokalne przyjęły setki przepisów wewnętrznych inspirowanych prawem Islamu, z których wiele jest egzekwowanych w oparciu o kodeks moralny. Krajowy Trybunał Konstytucyjny prowadzi obecnie rozprawę w sprawie petycji grupy islamskiej, która domaga się zakazu seksu pomiędzy osobami tej samej płci, oraz aby obecnie stosowane prawo dotyczące cudzołóstwa zostało rozszerzone o seks pomiędzy osobami niebędącymi w związku małżeńskim. Do tej pory rząd starał się pogodzić różnice pomiędzy liberalną hinduistyczną Bali, a muzułmańskimi prowincjami, takimi jak Aceh, gdzie alkohol jest postrzegany jako społeczna plaga, a pijący go mogą być karani chłostą.

Tego typu ustawodawstwo w szczególności uderzyłoby w gospodarkę Bali, ponieważ turystyka w innych częściach Indonezji, jest „mniej wyskokowego” rodzaju. Bali natomiast stało się popularnym miejscem turystycznym w 1970 roku. Wakacje na Bali od tego czasu stały się typowym elementem turystyki kulturowej, mekką młodych backpackerów, w czego której turyści poznawali kulturę i styl życia Balijczyków, a także mogli dowiedzieć się więcej o historii wyspy, architekturze i religii. Turystyka stała się ważnym źródłem dochodów dla wielu mieszkańców Bali, oraz rządu lokalnego. Według oficjalnych statystyk Bali Provincial Tourism Service (Dispar, 2016), w ostatnich latach obserwuje się stały wzrost turystyki. W 2008 roku wyspę odwiedziło 2 mln turystów zagranicznych. Obecnie w 2015 liczba ta oscyluje ok. 4 mln. Rośnie zainteresowanie wyspą Bali zarówno u Indonezyjczyków, jak i obcokrajowców.

Wzrost odwiedzin turystycznych wyspy Bali, w latach 2009-2013.

zrzut-ekranu-2016-10-04-o-13-14-25

Informacje: kolor czerwony – turyści zagranicznie, kolor niebieski – turyści lokalni.

Źródło: BPS, 2015.

Zapewne po delegalizacji alkoholu, turyści nie będą chcieli na Bali tak chętnie przyjeżdżać. Dlaczego? Bo turystyka na tej wyspie przyciąga pewien specyficzny sort turystów. Gospodarka wyspy jest silnie uzależniona od czterech milionów zagranicznych turystów, w tym prawie milion Australijczyków, najliczniejszej grupy turystów, których okazują swoje oburzenie na proponowany zakaz spożywania alkoholu. Ponad 100 tysięcy Brytyjczyków, którzy przybywają tu co roku podobnie podchodzi do tego problemu. Wielu turystów przyjeżdża, by przy zachodzie słońca delektować się koktajlami i drinkami, a i również aby bawić się do rana w klubach w Kucie i Seminyak. Wydatki napędzają gospodarkę wyspy, która rozwija się w tempie 6-7%. Wystarczy zobaczyć kto najczęściej odwiedza Bali (poniżej).

Podział odwiedzających wyspę Bali ze względu na narodowość

zrzut-ekranu-2016-10-04-o-13-14-49

Źródło: BPS , 2015.

Sondaż przeprowadzony wśród 1600 osób zamieszkujących osiem indonezyjskich miast, przeprowadzony przez jeden z instytutów badań w Dżakarcie, Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych, dowodzi, że większość respondentów nie postrzega picia alkoholu w kategoriach kryzysu zdrowotnego. Tym niemniej, potencjalne skutki ekonomiczne wprowadzenia w życie projektu ustawy stały się gorącym tematem debat. W ubiegłym roku inne badanie Centrum Badań Strategicznych i Międzynarodowych wykazało, że całkowity zakaz sprzedaży i spożywania alkoholu doprowadziłby do obniżenia PKB o zaledwie 0,03 procent i utraty pracy przez 128 tysięcy osób, zaledwie 0,1 procentu oficjalnej siły roboczej kraju. Są to liczby zaskakująco niskie. Zakaz mógłby też spowodować załamanie lokalnego przemysłu alkoholowego, wartego 600 mln USD, doprowadzając do zamknięcia indonezyjskich przetwórni produkujących wyroby spirytusowe, piwo i cydr (w tym także trzech winiarni na Bali). Największą z tego typu firm jest Multi Bintang Indonesia, która warzy lokalne piwo Bintang, a także lokalne browary Heinekena i Guinnessa.

Koalicja rządowa wraz z prezydentem Joko Widodo, są przeciw zakazowi. Tym niemniej islamu politycznego w kraju islamskim nie można lekceważyć. Rząd Widodo zaproponował zamiast tego wprowadzenie dodatkowych przepisów, w tym obowiązkowe licencje dla sklepów sprzedających alkohol oraz kontrole w zakresie identyfikacji kupujących. Już obecnie Indonezja utrudnia obrót alkoholem oraz nakłada na ponad 100% podatek.

Dane za:

Dispar. (2016). The Number of Foreign Tourists Arrival to Bali by Month 2008-2016.

Dispar. (2016). The Growth of Domestic Tourist Arrival to Bali in 2015.

Dispar. (2016). Room Occupancy Rate of Classified Hotel in Bali 2012-2016.

Udostępnij:
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Udostępnienia
S. Prokurat: Prohibicja ciosem w turystykę? Reviewed by on 4 października 2016 .

Imprezy do rana w jednym z najbardziej znanych resortów turystycznych świata, na indonezyjskiej wyspie Bali, mogą wkrótce dobiec końca – nowa ustawa, rozpatrywana w indonezyjskim parlamencie może bowiem wprowadzić zakaz picia alkoholu.   Budżet marketingowy rządu indonezyjskiego, w którym wydatki idą na promocję turystyki wynosi ok około 75 mln USD w roku na rok 2015.

Udostępnij:
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź