Komentarz eksperta,Top news

S. Prokurat: Dyktatorzy złodzieje! Który dyktator ukradł najwięcej?

Brałem ostatnio udział w dyskusji o skutkach korupcji na szczeblu władzy politycznej. Zaintrygowało mnie pytanie o porównanie korupcji w Indonezji i na Filipinach w ubiegłym wieku. Faktycznie straty trudno wycenić, podobnie trudno wycenić śmierć, straty moralne. Jeżeli jednak już to czynimy, warto odnieść to do wartości całej gospodarki.

Miałem okazję czytać opinie, że Putin jest najbogatszym człowiekiem na ziemi, gdyż na swoich kontach rzekomo posiada ponad 200 miliardów dolarów. Uważa tak Bill Brower, amerykański biznesmen, założyciel funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management. Podstawą do takiego twierdzenia miałoby być rzekome czerpanie korzyści z działalności Gazpromu, poprzez który do Putina miałoby trafiać kilka procent zysku firmy, co rzekomo czyni go ponad dwukrotnie bogatszym niż Bill Gates. Majątek najbogatszej osoby na Ziemi (w zależności od wyliczeń) wynosi ok +/- 80 miliardów dolarów. Jakkolwiek jest to możliwe, jako że Putin de facto stoi za dystrybucją władzy nad zasobami naturalnymi, które posiada Rosja: ropy i gazu, to ja w takie teorie nie wierzę bez twardych danych liczbowych.

Z danych wynika, że trzech z 10 najbardziej skorumpowanych przywódców państw pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej.

W ramach wyliczeń można stworzyć ranking najbardziej skorumpowanych liderów państw i dyktatorów na świecie. Taki ranking z resztą powstał! Transparency International opublikowało: “Global Corruption Report” z 2004 roku – jeżeli ktoś chciałby poczytać, dane źródłowe znajdują się TUTAJ.

Z danych wynika, że trzech z 10 najbardziej skorumpowanych przywódców państw pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej: Marcos (nr 2), Estrada (nr 10) z Filipin oraz oczywiście Suharto z Indonezji (nr 1) – najbardziej skorumpowany przywódca polityczny w historii. Człowiek, który swoim cieniem stworzył paradoks dzisiejszej Indonezji – kraju dynamicznie się rozwijającego (dzięki działaniom politycznym Suharto pojawił się „cud gospodarczy”), a jednocześnie do dziś na jego rządach kładzi się cień nierozliczonego ludobójstwa na wyspach Archipelagu, gdzie zamordowano od 500 tys. do prawie miliona ludzi. Dopiero dwa lata po upadku samego Suharto w 1998 roku rozpoczęła się epoka, odejścia od cenzury i pojawiają się publikacje kolejnych świadectw, książek, filmów, które mają odkłamać wizerunek generała Suharto. Nawet obecnie postępowanie Suharto i jego czasy są „tematem tabu” dla wielu Indonezyjczyków. W 2011, w pięćdziesiątą rocznicę masakry na Archipelagu powołano w Hadze Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni Przeciw Ludzkości w Indonezji w 1965 Roku, jednak w tym roku, na posiedzeniach trybunału okazało się, że Indonezyjczycy nie chcą zeznawać i pragną raczej rozliczać się wewnętrznie. Pomimo wolnorynkowych reform, Suharto oczywiście trafił na listę najbardziej skorumpowanych przywódców, co potwierdza podsumowanie danych: http://www.infoplease.com/ipa/A0921295.html.

Ferdinand_Marcos_and_George_Shultz_DA-SC-84-05877

Ciężko określić ile dokładnie przywłaszczył sobie każdy z dyktatorów. Z danych pozyskanych z raportu można określić dwie kategorie: minimalną oraz maksymalną ilość pieniędzy, które zagarnęli dyktatorzy. Chciałbym zwrócić uwagę na interesująca kwestie:

Suharto – lata 1967-1998. Dane wskazują, że minimalna ilość pozyskanego majątku to 15 mld dolarów. Maksymalna 35 mld dolarów.

Marcos – lata 1965-1986. Dane wskazują, że minimalna ilość pozyskanego majątku to 5 mld dolarów. Maksymalna 10 mld dolarów.

Mobutu Sese Seko z Zairu – lata 1965-1997. Kwota ok. 5 mld dolarów.

Jeżeli te kategorie przyrównamy do PKB kraju, podczas panowania lidera politycznego, to otrzymamy zaskakujące dane:

Przywłaszczony majątek w procentach (proc.) łącznego PKB gospodarki w okresie władzy

Przywłaszczony majątek w procentach (proc.) łącznego PKB gospodarki w okresie władzy

Okazuje się, że generał Suharto w Indonezji po takim zestawieniu jest czwarty na tej liście, gdyż przywłaszczył sobie „tylko” 0,56% do 1,32% gospodarki swego kraju. Jeżeli tak potraktujemy tę analizę to liderem będzie Mobutu Sese Seko z Zairu (obecnie Demokratyczna Republika Konga), który w ciągu 32 lat, ukradł niewiarygodną ilość pracy i zysków swoich obywateli, bo aż 10,49% gospodarki swojego kraju, ponad trzykrotnie więcej niż drugi najbardziej skorumpowany lider polityczny Sani Abacha z Nigeria, (3,35% PKB). Nie jest moim celem wybielać Suharto. Raczej podkreślenie tego, co często umyka – Marcos był co najmniej równie skorumpowany co Suharto, co widać na wykresie. Z tym że zarówno Suharto w Indonezji wciąż ma zwolenników, tak jak i Marcos ostatnio otrzymuje pogrzeb z honorami decyzją nowego prezydenta Rodrigo Duterte. Putin, jeżeli posiadałby wspomnianą kwotę 200 mld na koncie, na co nie ma dowodów, to na wykresie nie przekroczyłby pozycji Suharto, osiągając ledwie powyżej 1%.

Udostępnij:
 • 9
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  9
  Udostępnienia
S. Prokurat: Dyktatorzy złodzieje! Który dyktator ukradł najwięcej? Reviewed by on 24 lipca 2016 .

Brałem ostatnio udział w dyskusji o skutkach korupcji na szczeblu władzy politycznej. Zaintrygowało mnie pytanie o porównanie korupcji w Indonezji i na Filipinach w ubiegłym wieku. Faktycznie straty trudno wycenić, podobnie trudno wycenić śmierć, straty moralne. Jeżeli jednak już to czynimy, warto odnieść to do wartości całej gospodarki. Miałem okazję czytać opinie, że Putin jest

Udostępnij:
 • 9
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  9
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • wydaje sie zatem*, ze pisanie o politykach jako o ‚najbogatszych ludziach swiata’ to czysta propaganda ;)

 • w ogole wszystkie takie raporty/dane ‚zrodlowe’ sa z oczywistych przyczyn nierzetelne bo ktos je musi koniec koncow sfinansowac. idac logika o putinie to jeszcze wiecej powinien miec obama bo decyduje (przynajmniej teoretycznie) o kilku wojnach na raz i gospodarce o o wiele wiekszych zasobach. a przeciez za prezydentami jeszcze stoja grupy interesow ktore oni reprezentuja itd.
  pisanie o politykach jako o ‚najbogatszych ludziach swiata’ to czysta propaganda

Pozostaw odpowiedź