Artykuły,Publicystyka

S. Niewiński: Mocarstwa a kluczowy półwysep. O książce „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw”

Książki o tematyce koreańskiej nie są szczególnie licznie reprezentowane na polskim rynku wydawniczym. W tym kontekście warto przypomnieć takie interesujące pozycje, jak np. „Historia Korei” (Warszawa 2009) autorstwa Joanny P. Rurarz czy książkę Andrzeja Bobera „Korea Zjednoczona. Szansa czy utopia?” (Skarżysko-Kamienna 2013). Jest to dość smutna konstatacja zważywszy na duże geopolityczne znaczenie półwyspu i fakt, że często skupia on na sobie uwagę świata z powodu atomowych ambicji Pjongjangu. Wystarczy wspomnieć recenzja ta powstała w kilka dni po kolejnej próbie rakietowej Korei Północnej. Tym bardziej pojawienie się na rynku pracy Oskara Pietrewicza „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw” (Warszawa 2016) jest bardzo pozytywną informacją.

Celem recenzowanej książki jest ukazanie sytuacji na Półwyspie Koreańskim w XXI w. przy uwzględnianiu zmieniającej się polityki mocarstw (tj. USA, Chin, Japonii i Rosji) i dynamiki wewnątrzkoreańskiej. Recenzowana książka składa się z czterech rozdziałów oprócz wstępu i zakończenia.

Pierwszy rozdział pracy skupia się na krótkim i zarazem treściwym przedstawieniu dziejów półwyspu od czasów prehistorycznych do jego podziału na część radziecką oraz amerykańską w wyniku japońskiej klęski w II wojnie światowej. Kluczową rolę odgrywają kolejne dwa rozdziały. Skupiają się na chronologicznym opisie roli półwyspu w optyce mocarstw po wojnie: najpierw w latach latach 1945-1989, zaś następnie od 1989 r. do czasów współczesnych. Ostatni rozdział ma charakter podsumowujący. Autor książki przedstawił tutaj interesy ościennych mocarstw w odniesieniu do Półwyspu Koreańskiego, a także obu państw koreańskich.

Największą zaletą omawianej pozycji jest pieczołowitość w przedstawieniu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej regionu. Pozycja wspaniale przedstawia dzieje Korei. Również te dawne, chociaż naturalnie książka skupia się czasach współczesnych. Autor ukazuje nam jak przez dziesięciolecia kształtowały się relacje pomiędzy ROK i KRLD oraz przedstawia wpływ na ich funkcjonowanie ze strony mocarstw. Na pochwały zasługuje również ostatni rozdział, który szczegółowo opisuje m.in. główne cele, jakie realizują mocarstwa na półwyspie koreańskim. Bardzo trudno jest znaleźć w książce jakieś wady. Praca mogłaby być pełniejsza, gdyby autor pokusił się jeszcze o dodanie rozdziału/podrozdziału poświęconego prognostyce. W omawianej pozycji znajdują się oczywiście pewne wątki o charakterze ekstrapolacyjnym, aczkolwiek pojawiają się one w różnych rozdziałach. Dodanie części skupionej stricte na kwestiach prognostycznych rozwinęłoby w interesujący sposób omawianą książkę. Niemniej brak takiego elementu nie szkodzi pracy w jakiś szczególny sposób. Książka wciąż jest bardzo dobra.

Książkę „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw” warto polecić każdemu miłośnikowi Azji Wschodniej, a także osobie, która dopiero zaczyna się interesować tym zagadnieniem.

Stanisław Niewiński

Kup książkę Oskara Pietrewicz „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw” TUTAJ!

Udostępnij:
 • 26
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  26
  Udostępnienia
S. Niewiński: Mocarstwa a kluczowy półwysep. O książce „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw” Reviewed by on 9 kwietnia 2017 .

Książki o tematyce koreańskiej nie są szczególnie licznie reprezentowane na polskim rynku wydawniczym. W tym kontekście warto przypomnieć takie interesujące pozycje, jak np. „Historia Korei” (Warszawa 2009) autorstwa Joanny P. Rurarz czy książkę Andrzeja Bobera „Korea Zjednoczona. Szansa czy utopia?” (Skarżysko-Kamienna 2013). Jest to dość smutna konstatacja zważywszy na duże geopolityczne znaczenie półwyspu i fakt,

Udostępnij:
 • 26
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  26
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź