Top news,Wydarzenia i zapowiedzi

Rozmowa z Oskarem Pietrewiczem na temat książki „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw”

Lada dzień nakładem Wydawnictwa Asian Century ukaże się książka Oskara Pietrewicza pt. „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw”. Z tej okazji publikujemy rozmowę z autorem na temat jego książki.

CSPA: O czym jest „Krewetka między wielorybami”?

Oskar Pietrewicz: W książce ukazałem sytuację na Półwyspie Koreańskim w XXI w. przy uwzględnieniu zmieniającej się na przestrzeni wieków polityki czterech mocarstw (Chin, Japonii, Rosji i USA) i dynamiki wewnątrzkoreańskiej. Zależało mi przede wszystkim na tym, aby pokazać, że istotna rola Półwyspu Koreańskiego w polityce czterech mocarstw w XXI w. stanowi naturalną kontynuację procesów zapoczątkowanych w poprzednich wiekach. Wydaje mi się, że bez uwzględnienia historycznych uwarunkowań nie można zrozumieć interesów, motywacji i zachowań stron zaangażowanych w geopolityczną rozgrywkę na Półwyspie. Ponadto w książce staram się pokazać, że obecna sytuacja na Półwyspie Koreańskim świadczy o znacznej współzależności wszystkich państw, przez co niemożliwe jest rozwiązanie problemów regionu w sposób jednostronny.

Dlaczego zdecydowałeś się na napisanie tej książki?

Książka jest owocem moich wieloletnich zainteresowań, zapoczątkowanych jeszcze w czasach studenckich i konsekwentnie pogłębianych w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim oraz w ramach pracy analitycznej w Centrum Studiów Polska-Azja i Ośrodku Badań Azji Akademii Sztuki Wojennej. Z każdym miesiącem i rokiem poświęconym Półwyspowi Koreańskiemu utwierdzałem się w przekonaniu, że jest to niesamowicie interesujący obszar do badania. Utrzymująca się wysoka temperatura sporu między państwami koreańskimi, sprzeczne interesy wielkich mocarstw, bezpardonowa polityka władz w Pjongjangu – to wszystko skłoniło mnie do tego, aby możliwie jak najbardziej przekrojowo spojrzeć na ten pulsujący punkt Azji Wschodniej. Do tego nie przekonywała mnie często przytaczana narracja, że posunięcia Korei Północnej są przejawem irracjonalności władz w Pjongjangu. Moim zdaniem patrzenie na rządzących Koreą Północną jak na szaleńców w żaden sposób nie przybliża nas do zrozumienia dynamiki wydarzeń w regionie. Uważam, że analizę sytuacji na Półwyspie należy rozpocząć od rozpoznaniu motywacji, interesów i kalkulacji wszystkich zaangażowanych stron – zarówno czterech mocarstw, jak i państw koreańskich.

Dlaczego Twoim zdaniem ta książka jest potrzebna, co wnosi?

Problematyce koreańskiej w ujęciu międzynarodowym poświęcono jak dotąd stosunkowo niewiele miejsca w polskiej literaturze naukowej. Niniejsza książka jest skromną próbą wypełnienia tej luki, a tytuł „Krewetka między wielorybami” nie jest przypadkowy. Chodziło mi bowiem o spojrzenie na Półwysep Koreański przez pryzmat zaangażowania i rywalizacji mocarstw. Zależało mi także na uwypukleniu czynnika koreańskiego, tj. że koreańskie krewetki sprawiają mocarstwowym wielorybom coraz więcej problemów. Do tego mam wrażenie, że sytuacja na Półwyspie Koreańskim potwierdza, że – zgodnie z chińskim przekleństwem – „żyjemy w ciekawych czasach”. Nawarstwiająca się rywalizacja amerykańsko-chińska rzuca cień na obie Koree, stąd moim zdaniem potrzebne jest możliwie jak najbardziej aktualne spojrzenie na ten geostrategicznie istotny punkt na mapie świata.

Do kogo adresujesz „Krewetkę między wielorybami”?

Przede wszystkim do osób zainteresowanych stosunkami międzynarodowymi i tych, których nie zadowalają proste odpowiedzi na złożone pytania. Starałem się, aby książka była nie tylko rzetelnym materiałem dla „siedzących w temacie”, lecz także przystępną pozycją dla Czytelników mniej zaznajomionych z problematyką koreańską i wschodnioazjatycką. Mając na uwadze geopolityczne położenie Polski między Niemcami i Rosją oraz polskie doświadczenia historyczne, powinniśmy z uwagą spoglądać na Półwysep Koreański. Moim zdaniem Korea jest bliższa Polsce niż nam się wydaje. Warto czerpać z koreańskich doświadczeń, rozumieć dylematy Koreańczyków i docenić ich starania wyjścia na samodzielność, a następnie starać się jak najlepiej odnaleźć w naszej, europejskiej rzeczywistości.

Oskar Pietrewicz – ekspert Centrum Studiów Polska-Azja, doktorant na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pod kierunkiem prof. dr. hab. Jana Rowińskiego przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą roli Chin i USA w kształtowaniu bezpieczeństwa regionalnego w Azji Północno-Wschodniej na przykładzie Półwyspu Koreańskiego. Absolwent studiów pierwszego i drugiego stopnia (specjalizacja wschodnioazjatycka) w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor artykułów naukowych i publicystycznych poświęconych przede wszystkim Półwyspowi Koreańskiemu oraz polityce zagranicznej Chin i USA w Azji Wschodniej. Komentator wydarzeń wschodnioazjatyckich, w tym zwłaszcza sytuacji na Półwyspie Koreańskim, dla mediów (m.in. Polskie Radio, Polsat News, TVP Info, TVN24 BiS, Radio Wnet, Wirtualna Polska, Onet, TOK FM). Entuzjasta dobrej muzyki i refleksyjnego kina, zapalony kibic piłkarski.

Wszystkie potrzebne informacje dotyczące zakupu książki „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw” znajdują się TUTAJ.

Udostępnij:
 • 29
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  29
  Udostępnienia
Rozmowa z Oskarem Pietrewiczem na temat książki „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw” Reviewed by on 8 grudnia 2016 .

Lada dzień nakładem Wydawnictwa Asian Century ukaże się książka Oskara Pietrewicza pt. „Krewetka między wielorybami. Półwysep Koreański w polityce mocarstw”. Z tej okazji publikujemy rozmowę z autorem na temat jego książki. CSPA: O czym jest „Krewetka między wielorybami”? Oskar Pietrewicz: W książce ukazałem sytuację na Półwyspie Koreańskim w XXI w. przy uwzględnieniu zmieniającej się na

Udostępnij:
 • 29
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  29
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź