Chiny

Rok Węża, wiosenna migracja, wsie nowotworowe, polemika z Shinzō Abe – Przegląd prasy chińskiej

Przewodnik:

I. Wstęp: w skrócie
II. Polityka i gospodarka
III. Społeczeństwo
IV. Dane makroekonomiczne
V. Polska w Chinach

I. Wstęp: w skrócie

Jednym z najbardziej interesujących wydarzeń ostatnich tygodni jest upublicznienie przez Chińskie Ministerstwo Środowiska listy miejscowości nazywanych „wsiami nowotworowymi”, w których, najprawdopodobniej z powodu skażenia środowiska, notuje się szczególnie dużą ilość przypadków chorób nowotworowych. Fakt ten jest interesujący co najmniej z dwóch powodów: po pierwsze z uwagi na samą zawartość i implikacje opublikowanego oświadczenia; po drugie jest to pierwszy przypadek, gdy oficjalny organ opublikował szokujące dane tego typu. Te dwa aspekty sprawy wywołały dyskusję w Chinach, ale także były powodem zwiększonego zainteresowania opinii międzynarodowej. W kontekście szeroko upublicznianych i komentowanych miesiąc wcześniej przypadków smogu można uznać, że kwestie ochrony środowiska już na dobre trafiły do agendy rządowej.

Być może z okazji obchodów Chińskiego Roku Węża postanowiła przypomnieć o sobie Korea Płn. Szeroko relacjonowana była podziemna próba atomowa przeprowadzona w ramach północnokoreańskiego programu atomowego. Jak zostało odnotowane miejsce trzeciej udanej próby znajdowało się zaledwie 14km od granicy chińskiej. Na łamach Financial Times Deng Yuwen, redaktor oficjalnego periodyku Centralnej Akademii Partyjnej, jako odpowiedź na ciągle nierozwiązane problemy na Półwyspie Koreańskim zaproponował wycofanie chińskiego wsparcia dla Korei Płn. [1] Zdaniem komentatora poza wstrzymaniem programu atomowego miałoby to w dłuższej perspektywie doprowadzić do zjednoczenia półwyspu i osłabienia strategicznego sojuszu na linii Seul-Tokio-Waszyngton.

Na łamach Xinhua opublikowano ostrą polemikę ze słowami premiera Japonii Shinzo Abe wygłoszonymi podczas wizyty w USA. Stwierdził on, że „od momentu zajęcia przez Japonię wysp Diaoyu w 1895, aż do roku 1971 Chiny nie upominały się o ten obszar”. Słowa premiera zostały określone jako kłamstwo. Zarzut ten poparty został historycznymi przykładami z punktu widzenia strony chińskiej. Warto się tym samym zapoznać z oficjalną chińską argumentacją, gdyż stanowi ona fundament aktywności dyplomatycznej ChRL w kwestii przedłużającego się sporu.

W III. części przeglądu m. in o obchodach Chińskiego Nowego Roku Węża i towarzyszącym im zjawisku Chunyun (春运), znanym także jako największa okresowa migracja na świecie. W celu wspólnego świętowania ponad 250 milionów Chińczyków (m.in. pracownicy sezonowi z prowincji i studenci, ale również i całe rodziny) wyruszyło w podróż do domu.

Po raz kolejny w mediach chińskich pojawiła się perspektywa roku 2020. W poprzednich tygodniach mówiono o oficjalnym planie dwukrotnego zwiększenia do tego czasu zarobków Chińczyków. Z kolei w odpowiedzi na „kryzys smogowy”, o którym głośno było w styczniu, do tych zapowiedzi dołączył plan wprowadzenia systemów monitorowania jakości powietrza oraz zmniejszenia do 2020. średniego stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 o połowę.

Emocje wokół sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim udzielają się również zwykłym Chińczykom. W chińskich oraz zachodnich serwisach pojawiły się zdjęcia pekińskiej restauracji, na witrynie której właściciel umieścił informację: „Nie obsługujemy Japończyków, Filipińczyków, Wietnamczyków i psów.” Kilka dni po upublicznieniu zdjęć napis został zdjęty.

W części IV. znajdą Państwo oficjalne dane makro na styczeń. W styczniu wskaźnik PMI dla sektora produkcyjnego wyniósł 50,4% – utrzymuje się zatem przez 4. miesiąc z rzędu ponad krytyczną granicą 50 pkt.

W części V. wśród informacji związanych z Polską znalazły się m.in. wiadomości o świętowaniu 1. rocznicy przejęcia przez LiuGong cywilnego oddziału Huty Stalowa Wola, oraz o zorganizowanym przez ambasadę ChRL w Warszawie spotkaniu sinologicznym z okazji nowego roku. Ponadto chińscy internauci mogli dowiedzieć się czym jest tłusty czwartek, poznać historię FSO, oraz odkryć fenomen zadziwiającego polskiego Spidermana.

W celu bliższego z zapoznania się z wymienionymi tematami, a także innymi jakie gościły w chińskich mediach w lutym zapraszam do lektury przeglądu.

新年快乐,萬事如意!

II.            Polityka i gospodarka

:: Korea Płn. pomyślnie wykonała 3. próbę atomową

12.02.2013 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/photo/2013-02/12/c_124343492.htm

Doszło do trzeciej udanej próby eksplozji w ramach północnokoreańskiego programu atomowego.

Zdjęcia: http://news.xinhuanet.com/photo/2013-02/12/c_124343492.htm

:: Kłamstwa Shinzo Abe nie zmienią rzeczywistości

27.02.2013 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/world/2013-02/27/c_124391224.htm

Podczas wizyty w Waszyngtonie premier Japonii wygłosił przemówienie, w którym padły następujące słowa: „Od 1895 do 1971 nikt nigdy nie zakwestionował japońskiej suwerenności nad Wyspami Diaoyu”. Jest to oczywiście nieprawdą. Dzieląc ten okres na dwie części można łatwo zidentyfikować fakty.

Pierwszy okres to 50 lat między rokiem 1895 a 1945. Rozpoczyna go odebranie Wysp Diaoyu podczas I. Wojny Sino-Japońskiej w styczniu 1895. Na mocy nierównoprawnego „Traktatu z Shimonoseki” Japonia zmusiła rząd dynastii Qing do cesji Tajwanu oraz wszystkich podległych mu wysp. Następnie Japonia sprawowała przez 50 lat władzę kolonialną nad Tajwanem. Przez ponad 10 lat od tych wydarzeń władza dynastii Qing (1644-1911 – dop.) słabła – w jaki więc sposób ówczesny rząd miał ubiegać się o utracone terytoria? Ta nieudolność była zresztą jednym z powodów obalenia rządów Qing. W późniejszym okresie lud chiński stawiał stanowczy opór japońskiemu militaryzmowi, aż do momentu akceptacji przez Japonię „deklaracji poczdamskiej” w 1945. Na jakiej podstawie można więc twierdzić, że władza Japonii nigdy nie została podważona?

Drugi okres to 26 lat między rokiem 1945 a 1971. Okinawa trafiła pod okupację, a następnie administrację amerykańską, a zatem stała się terytorium poza japońską jurysdykcją. Zgodnie z deklaracjami poczdamską (1945) i kairską (1943) dotyczącymi również Wysp Diaoyu, każde terytorium zagrabione przez Japonię musi zostać zwrócone Chinom. Tym samym wyspy znalazły się pod wojskową administracją amerykańską bezprawnie. Rząd Nowych Chin przedstawiał w tej kwestii silny sprzeciw. W 1950 rząd chiński wysunął propozycję powrotu strefy administracyjnej Okinawy do stanu z okresu Królestwa Ryukyu (1429-1879). Ponadto, 4.12.1970r. Dziennik Ludowy (Renmin Ribao) wygłosił silny sprzeciw wobec prowadznych przez amerykanów w latach 60. poszukiwań surowców wokół spornych wysp. Jak więc można twierdzić, że nikt nie kwestionował japońskiej władzy nad wyspami?

Po pierwsze, Wyspy Diaoyu stanowią terytorium Chin od czasów dynastii Ming (1368-1644), czyli od ponad 500 lat. Po drugie, w traktacie o „zwrocie Okinawy” amerykanie celowo do jej terytorium zaliczyli W-y Diaoyu.

Shinzo Abe zapewnił o spokojnym rozwiązaniu problemu. Aby było to możliwe powinien jednak spojrzeć historycznej prawdzie w oczy i nie uciekać się do kłamstw.

Serwis specjalny agencji Xinhua traktujący o sporze: http://www.xinhuanet.com/world/dydfy/index.htm

III.        Społeczeństwo

:: Zawalenie się mostu w Henanie (zdjęcia)

01.02.2013 (qq.com) http://news.qq.com/a/20130204/000457.htm#p=1

Zdjęcia przedstawiają miejsce wypadku, do którego doszło w powiecie Yichang w prowincji Henan. W wyniku wypadku do wód rzeki, nad którą przebiegał most dostała się niezindentyfikowana czerwona substancja. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że związek chemiczny może zagrozić lokalnym ujęciom wody.

Zdjęcia: http://news.qq.com/a/20130204/000457.htm#p=1

:: Xi Jinping: „Dziękuję za wasz trud” – przyszły przywódca złożył robotnikom życzenia noworoczne (zdjęcia)

09.02.2013 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/politics/2013-02/09/c_114662232.htm

Na zdjęciach przyszły przywódca ChRL składa życzenia załodze budowy nowej linii pekińskiego metra (obecnie system liczy 16 linii).

Zdjęcia: http://news.xinhuanet.com/politics/2013-02/09/c_114662232.htm

:: Szanghaj. Podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku odnotowano wielokrotny wzrost PM2.5

10.09.2013 (news.qq.com) http://news.qq.com/a/20130210/000092.htm

W wigilię Chińskiego Nowego Roku odnotowano następujące wartości stężenia pyłu zawieszonego PM2.5: godz. 20:00 – 81,4 pkt; 21:00 – 124,8 pkt; 22:00 – 135 pkt; 23:00 – 151,3 pkt. Nad ranem urządzenia pomiarowe wskazywały wynik 523,7pkt. Wzrost stężenia pyłów jest efektem tradycyjnego odpalania sztucznych ogni.

Obchody noworoczne w Szanghaju.

:: „Czego najbardziej brakuje na wsi?” – „Najbardziej brakuje nam młodzieży.”

13.02.2013 (Xinhua; Dazhong Ribao) http://news.xinhuanet.com/local/2013-02/13/c_114672185.htm

Trzeciego dnia nowego roku złożyłem odwiedziny wujkowi. Zadałem mu m.in. modne ostatnio pytanie: „Czego najbardziej wam brakuje?”

„Najbardziej brakuje nam młodzieży!” – odpowiedział. „Wszyscy opuścili wieś w poszukiwaniu pracy. Zostali tu tylko najstarsi ze starych oraz najmłodsi z młodych. Odbywają się tu już tylko śluby i pogrzeby, a znaleźć kogoś do pomocy wcale nie jest tak łatwo.(…)”

:: Wyślij czerwoną kopertę!

(weibo, serwis specjalny) http://2013.weibo.com/

Wysyłanie czerwonych kopert zawierających gotówkę jest jedną z tradycji należących do obchodów Chińskiego Nowego Roku. Za pośrednictwem specjalnej strony 175 milionów Chińczyków stało się adresatami wirtualnych czerwonych kopert. Użytkownicy portalu mikroblogowego Weibo mogli jednocześnie wziąć udział w konkursie.

Link: http://2013.weibo.com/

Koperty tradycyjnie mają nadrukowane życzenia, lub znaki związane z pomyślnością. Np. 心想事成 – „Spełnienia marzeń!”

:: Czas powrotów (zdjęcia)

15.02.2013 http://news.xinhuanet.com/photo/2013-02/15/c_124347314_2.htm

Obchody Chińskiego Nowego Roku wiążą się tradycyjnie z powrotem do domów, czego efektem jest wielki przepływ ludności. W okresie tym, zwanym Chunyun (春运, dosł. „wiosenne poruszenie”), same koleje odnotowują 235mln pasażerów (2012). W tym samym czasie drogi krajowe udostępniane są nieodpłatnie wszystkim zmotoryzowanym.

Zdjęcia przedstawiają Chińczyków wyruszających w podróż: http://news.xinhuanet.com/photo/2013-02/15/c_124347314_3.htm

http://politics.people.com.cn/GB/101380/17130963.html

Wśród podróżujących są głównie pracownicy sezonowi pochodzący ze wsi zarabiający w miastach, ale także studenci i rodziny z dziećmi.

:: Do 2020 znaczący spadek emisji pyłu PM2.5

19.02.2013 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/politics/2013-02/19/c_114726083.htm

W planach jest stworzenie do 2020 regionalnych systemów monitorowania jakości powietrza. Efektem wprowadzenia takiego rozwiązania ma być uzyskanie znaczącego spadku emisji pyłu zawieszonego PM2.5. W najbardziej zagrożonych regionach wprowadzone mają zostać specjalne normy bezpieczeństwa.

Mapa przedstawia miejscowości wymienione w raporcie.

:: Ministerstwo Środowiska: Na pewnych obszarach pojawiły się „wsie nowotworowe”

23.02.2013 (ifeng.com) http://news.ifeng.com/gundong/detail_2013_02/23/22404848_0.shtml

W opublikowanym 20.02 raporcie pt. „Zasady ochrony przed niebezpiecznymi chemikaliami w 12. Planie Pięcioletnim” wymienionych zostało 3000 substancji, które stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz zdrowia ludzi. Na pewnych obszarach pojawiły się „wsie nowotworowe” i inne poważne problemy społeczne. W odpowiedzi Chiny podejmą wobec tego problemu działania prewencyjne i naprawcze. W okresie 12. Planu 5-letniego wybranych zostało 58 typów związków chemicznych, które objęte zostaną szczególną kontrolą.

Z ponad 40 tys. środków chemicznych używanych na co dzień już ponad 3 tysiące trafiło do „Rejestru niebezpiecznych chemikaliów”. Wśród nich znajdują się środki wysokotoksyczne, akumulujące się w organizmach, o długim czasie rozpadu, rakotwórcze, oraz powodujące zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska.

Wang Fengchun, przewodniczący Komitetu Środowiska i Zasobów Naturalnych odnosząc się do problemu „wsi nowotworowych” oznajmił: „Chemikalia są poważnym problemem. Są dwa powody występowania chorób: bezpośrednia ekspozycja na szkodliwe substancje, oraz kontakt z oparami emitowanymi do atmosfery.”

W ostatnich latach w niektórych rzekach, jeziorach i wodach przybrzeżnych, oraz w ciałach zwierząt i ludzi wykrywano obecność chemikaliów. Na pewnych obszarach od dłuższego czasu obserwuje się stężenie substancji szkodliwych dla układów hormonalnych i wydzielania wewnętrznego. Szkodliwe substancje przedostają się do wody i powietrza. W niektórych obszarach doszło do kryzysu zaopatrzenia w wodę pitną, na innych obserwuje się zjawisko „wsi nowotworowych”, i inne poważne problemy.

W latach 2008-2011 Ministerstwo Ochrony Środowiska zanotowało 568 incydentów, w tym 287, czyli 51% było związanych z niebezpiecznymi chemikaliami. Od 2010 miała miejsce seria wypadków tego typu, m.in. szkodliwy wyciek w kopali w Zijin (prow. Kanton), eksplozja ropociągu w Dalian (Liaoning), wyciek fenolu w Hangzhou (Zhejiang), którego efektem było skażenie rzeki Xin’anjiang. Te, oraz inne incydenty miały szkodliwy wpływ na środowisko naturalne oraz ludność.

Na mapie oznaczono szczególnie zagrożone miejscowości.

:: Jedna z pekińskich restauracji odmawia wstępu „Japończykom i psom” (zdjęcia)

27.02.2013 (e23.com) http://news.e23.cn/content/2013-02-27/2013022700264.html

Zdjęcia: http://news.e23.cn/content/2013-02-27/2013022700264.html

Po upublicznieniu zdjęć skandalizujący napis został usunięty przez właściciela restauracji.

IV.        Dane makroekonomiczne

Oficjalne dane na styczeń:

źródło: http://money.163.com/special/201301data

V.            Polska w Chinach

W lutym w chińskich serwisach pojawiły się m.in. następujące informacje związane z Polską:

01.02.2013

:: Polsko-Chiński samochód zasilany energią odnawialną. W Pekinie odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia ws. projektu E-bus. http://www.chexun.com/2013-02-05/101734688.html

04.02.2013

:: Zimowe ćwiczenia Wojska Polskiego http://news.21cn.com/mil/2013/02/04/14612599.shtml

05.02.2013

:: „Encyklopedia motoryzacji socjalistycznej: zrozumieć Warszawską fabrykę samochodów.” Artykuł szczegółowo przedstawia historię Fabryki Samochodów Osobowych. http://news.xinhuanet.com/auto/2013-02/05/c_124322793.htm

06.02.2013

:: „Miasto ze stali” świętowało chiński rok. W siedzibie HSW w Stalowej Woli odbyła się uroczystość z okazji 1. rocznicy przejęcia firmy przez konsorcjum LiuGong. http://www.chinadaily.com.cn/hqgj/jryw/2013-02-07/content_8235159.html

06.02.2013

:: Polska podpisała z Rosneft umowę na dostawy ropy o wartości 1,5mld USD. http://www.yangtse.com/system/2013/02/06/016206352.shtml

06.02.2013

:: Ambasada ChRL w Polsce zorganizowała spotkanie dla osób związanych z językiem chińskim. W spotkaniu uczestniczyli m.in. politycy i pracownicy administracji uczący się jęz. chińskiego, dyplomaci, naukowcy i studenci, oraz osoby uprzednio pracujące w Chinach – łącznie ponad 150 osób.

09.02.2013

:: Polska zaprasza chińskie firmy do współpracy. (wiadomość zamieszczona w 16 różnych serwisach) http://news.sina.com.cn/o/2013-02-09/104826245347.shtml

17.02.2013

:: Spiderman zadziwił Polskę. Pluje pajęczyną i onieśmiela funkcjonariuszy policji. Wideo: http://v.huanqiu.com/news/201302/20130217151307.shtml

Napisy w jęz. chińskim: „To nie jest olimpiada!”

21.02.2013

:: Reorganizacja polskiego rządu. http://news.21cn.com/mil/2013/02/21/14698647.shtml

25.02.2013

:: Polacy jedząc pączki obchodzili tłusty czwartek. Wideo: http://video.sina.com.cn/p/news/v/2013-02-24/085362084751.html

28.02.2013

:: Były senator skazany na 8 lat więzienia za korupcję. http://www.qianhuaweb.com/content/2013-03/01/content_3820963.htm 

Przypisy:

[1] http://www.ft.com/cms/s/0/9e2f68b2-7c5c-11e2-99f0-00144feabdc0.html

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Rok Węża, wiosenna migracja, wsie nowotworowe, polemika z Shinzō Abe – Przegląd prasy chińskiej Reviewed by on 11 marca 2013 .

Przewodnik: I. Wstęp: w skrócie II. Polityka i gospodarka III. Społeczeństwo IV. Dane makroekonomiczne V. Polska w Chinach I. Wstęp: w skrócie Jednym z najbardziej interesujących wydarzeń ostatnich tygodni jest upublicznienie przez Chińskie Ministerstwo Środowiska listy miejscowości nazywanych „wsiami nowotworowymi”, w których, najprawdopodobniej z powodu skażenia środowiska, notuje się szczególnie dużą ilość przypadków chorób nowotworowych. Fakt

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź