Indie news,News

Rewelacje pani premier Bengalu Zachodniego: „Został na mnie wydany wyrok śmierci”

Pełniąca obowiązku premiera rządu stanowego Bengalu Zachodniego Mamata Banerjee wzbudza ostatnio coraz więcej kontrowersji

Zapytana przez dziennikarzy Washington Post o stosunek do sprawy niedawnego skazania profesora oskarżanego o tworzenie jej karykatur,  Mamata Banerjee stwierdziła, że jej maoistowscy rywale zorganizowali spisek na jej życie, który miał zostać przeprowadzony przy użyciu służb wywiadowczych z Pakistanu oraz pieniędzy pochodzących z Korei Północnej, Wenezueli oraz Węgier! „Został na mnie wydany wyrok śmierci”, powiedziała premier Bengalu Zachodniego. Rozmowa z dziennikarzami gazety ma związek z artykułem, który  ukazał się ostatnio w US daily na temat kontrowersyjnej pani polityk pełniącej obowiązki premiera Bengalu Zachodniego.

Odrzucając te oskarżenia jeden z liderów Komunistycznej Partii Indii (Marksistowskiej; CPI-M) Sitaram Yechury stwierdził, „ciężko jest wymyślić coś bardziej niedorzecznego, niż łączenie naszego ugrupowania z rebelią maoistowską oraz  wiarą w oś zła złożoną z Wenezueli, Węgier oraz Korei Północnej. Rozważymy złożenie zawiadomienia do sądu w sprawie naruszenia dobrego imienia naszej partii przez panią Banerjee”.

Jak powiedział pełniacy funkcję Ministra do spraw rozwoju regionalnego w rządzie stanowym Bengalu Zachodniego Farhad Hakim zarówno  maoiści, jak i Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska) chcą zabić Mamatę Banerjee. „Wszyscy wiedzą, że maoiści i KPI czyhają na jej życie. Chcą zabić demokrację, zabić rozwój”, powiedział w Kolkacie.

US daily nazywa premier Bengalu Zachodniego największą przeszkodą na drodze liberalizacji Indii, zauważając  jednocześnie jej ogromny wpływ na sytuację zarówno w stanie, jak i całym kraju.

„Poświęciła swoje życie walce z komunistami, ale obecnie jest największą przeszkodą na drodze liberalizacji indyjskiej gospodarki. Pochodzi z małej partii, ale jej wpływy znacznie przekraczają granice jej stanu. Banerjee jest przykładem fundamentalnych zmian na indyjskiej scenie politycznej – upadku potęgi dwóch największych dotąd sił politycznych (Indyjski Kongres Narodowy oraz Indyjska Partia Ludowa) na rzecz mniejszych regionalnych ugrupowań”. Gazeta zwróciła także uwagę, że Hillary Clinton podczas swojej wizyty w Indiach szczególnie zależało na spotkaniu z premier Bengalu Zachodniego.

Jak stwierdziła Banerjee, „Nie jesteśmy ani marksistami ani kapitalistami z założenia. Naszym jedynym celem jest pomoc biednym. Nasza strategia jest jasna – będziemy stosować politykę dostosowaną do zmieniających się okoliczności”.

Banerjee oskarżyła poprzedno rządzącą stanem Komunistyczną Partię Indii o doprowadzenie go na skraj bankructwa – z poziomem zadłużenia oscylującym wokół 40 miliardów dolarów (ok. 120 miliardów złotych).

Zapytana o sposoby przyciągnięcia inwestycji zagranicznych powiedziała, „Nie mamy tyle do zaoferowania, co inne indyjskie stany, ale nasza chęć współpracy wypływa bezpośrednio z serca”. Jakkolwiek sprzeciwiła się wejściu zagranicznych hipermarketów do Bengalu (głównie sieci Wal – Mart). „Jestem gotowa na śmierć, ale nie będę oszukiwać ludzi”, miała powiedzieć pani premier.

 Źródło: Hindustan Times

Opracowanie: Konrad Leszczyński

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Rewelacje pani premier Bengalu Zachodniego: „Został na mnie wydany wyrok śmierci” Reviewed by on 23 maja 2012 .

Zapytana przez dziennikarzy Washington Post o stosunek do sprawy niedawnego skazania profesora oskarżanego o tworzenie jej karykatur,  Mamata Banerjee stwierdziła, że jej maoistowscy rywale zorganizowali spisek na jej życie, który miał zostać przeprowadzony przy użyciu służb wywiadowczych z Pakistanu oraz pieniędzy pochodzących z Korei Północnej, Wenezueli oraz Węgier! „Został na mnie wydany wyrok śmierci”, powiedziała

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Wielu wpływowym osobom zależy na pozbyciu się Banerjee (a zwłaszcza w koalicji rządzącej), ale nie poprzez zamach tylko przez kompromitację. Kompromitacje w oczach ludu, który ją wybrał rzecz jasna. Osłabienie głównych partii jest faktem i pewnym stopniu zagraża integralności Indii. Nie sposób wyobrazić sobie sytuacji, w której rządzi koalicja regionalnych partii z kilku stanów, a opozycja jest złożona z przedstawicieli innych stanów.
  Retoryka Banerjee ma na celu kreację męczeństwa własnej osoby. Aż strach pomyśleć, ile osób w Bengalu Zachodnim wierzy jej bełkotowi.
  Jak już wcześniej wielokrotnie pisałem działalność i kariera Mamaty ma negatywny wpływ na Indie, nieproporcjonalny w rozmiarze w stosunku do rzeczywistego znaczenia jej stanu w Indiach.

Pozostaw odpowiedź