W dniach 9-10 marca 2013 roku odbyła się organizowana przez Dalekowschodnie Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego III. edycja studenckiej konferencji naukowej NEOAzja, poświęcona tematyce Azji Wschodniej i Środkowej.
Prelegenci starali się zarysować obraz Azji jako kontynentu dynamicznych zmian i głębokiej tradycji, patrząc na procesy tam zachodzące z różnych perspektyw, skupiając się na społeczeństwie, religii, kulturze, mediach, prawie czy polityce. Poruszone zostały tematy z większości krajów regionu Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Centralnej.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, ks. prof. dr hab. Krzysztof Kościelniak.
Po pierwszym dniu konferencji odbył się wernisaż zdjęć z konkursu „NEOAzja – życie codzienne na Dalekim Wschodzie”. Pomieszczenia na to wydarzenie użyczyła restauracja MASA Sushi przy ulicy Grockiej 50 w Krakowie.
Warto nadmienić, że w konferencji brały udział osoby związane z CSPA: Michał Lubina wygłosił referat pod tytułem Interesy Chin w Birmie, a Oskar Pietrewicz Perspektywy relacji międzykoreańskich po objęciu władzy w Republice Korei przez administrację prezydent Park Geun-hye.
Tematy referatów tegorocznej NeoAzji wzbudzały sporo emocji, po każdym wystąpieniu było mnóstwo pytań, niestety nie starczyło czasu, by na wszystkie odpowiedzieć w czasie trwania paneli. Dyskusja rozwijała się więc w trakcie przerw kawowych.
W czasie konferencji zagościło wielu słuchaczy.
Cel, jaki organizatorzy postawili sobie w trakcie organizacji przedsięwzięcia, został osiągnięty, uczestnicy byli zainteresowani tematyką podjętą w czasie prezentacji.
Zainteresowanie wzbudziły także kolejne projekty konferencji przygotowanych w tym roku akademickim przez Dalekowschodnie Koło Naukowe jak i kolejne edycje NeoAzji.
Pozostaw odpowiedź