Artykuły,Publicystyka

Relacja z Chinese-European Partnership for Development Conference

16 kwietnia w czwartkowe popołudnie, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się pierwsza CEPD Conference, wydarzenia zorganizowanego przez uczestników piątej już edycji projektu Chinese-European Partnership for Development. Trwająca 4 godziny konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko studentów Szkoły Głównej Handlowej, ale również i studentów Uniwersytetu Warszawskiego, w szczególności studentów sinologii, oraz innych warszawskich uczelni. Uczestnicy konferencji mieli okazję nie tylko wysłuchać dyskusji panelowych przewidzianych przez organizatorów, ale również w przerwach zapytać specjalistów o to, jak założyć i prowadzić z sukcesem firmę na chińskim rynku e-commerce lub chociażby przedyskutować rentowność połączenia kolejowego łączącego Łódź z Chengdu w chińskiej prowincji Syczuan.

Konferencję rozpoczęła przemowa Radosława Pyffla, prezesa Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA), jednego z patronów konferencji.

cepd-14

W pierwszym panelu: „Is China a global super-power?” specjaliści w postaci: dr Katarzyny Golik z Instytutu Nauk Politycznych, dr. Artura Gradziuka, eksperta z Polskiego Instytutu Spraw Zagranicznych, dr. Dominika Skopca oraz dr. Krzysztofa Kozłowskiego, wykładowcy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie pokazali, jak wieloaspektowo należy postrzegać Chiny jako potęgę gospodarczą, odnosząc się nawet do potencjalnych kierunków rozwoju chińskiej waluty.

11011939_966921070026782_3341955389023592832_o

Po krótkiej przerwie dr Ting-Yu Lee przybliżyła uczestnikom, w jaki sposób należy negocjować z chińskimi partnerami biznesowymi, na co zwracać szczególną uwagę oraz jak kształtują się stosunki międzykulturowe w biznesie w obliczu globalizacji i platform takich jak np. Alibaba.

Kolejny panel dyskusyjny dotyczył wspomnianego wcześniej chińskiego rynku e-commerce. Leszek Ślazyk, ekspert w szeroko pojętej tematyce zakładania działalności e-commerce w Państwie Środka (Chiny24.com), opowiedział uczestnikom o barierach, z jakimi mogą się zderzyć, próbując wejść na chiński rynek. Pan Leszek podzielił się z nami również kilkoma najciekawszymi przypadkami z jego wieloletniej praktyki biznesowej, co wywołało inspirującą dyskusję z uczestnikami konferencji chińskiego pochodzenia. Z perspektywy przedsiębiorcy działającego od lat na chińskim rynku wypowiedział się David Meister, wiceprezes firmy Foodstrade i były wiceprezes spółki Perła Browary S.A. Opowiedział o swojej historii, jak właściwie przypadkiem zderzył się z Azją i postanowił wykorzystać potencjał tkwiący w chińskim rynku spożywczym.

Ostatni panel moderowany przy Radosława Pyffla z Centrum Studiów Polska-Azja pod tytułem „How do Polish companies succeed in China?” rozpętał burzę pytań między prelegentami a publicznością. Pytania co raz to były kierowane do Bartosza Ziółka (CEO Amber Foods International), Wojciecha Piwowarskiego z PAIiIZ, Marty Tomczak z Fundacji Sinopol lub Bartosza Michalaka z Forum Współpracy Polsko-Chińskiej. Dzięki zróżnicowaniu doświadczeń panelistów we współpracy z Chinami, reprezentując zarówno stronę biznesową, jak i organizacje non-profit, uczestnicy mieli okazję poznać wiele przypadków polskich firm odnoszących sukcesy w Azji. Paneliści jednogłośnie zgodzili się, że zwrócenie większej uwagi w kierunku Azji jest ogromną szansą dla polskich, młodych przedsiębiorców.

cepd-123

Jak później się okazało, dyskusjom między uczestnikami a panelistami nie było końca, a po konferencji były dalej kontynuowane do późnego wieczora już w mniej formalnej atmosferze. Zdjęcia z konferencji znajdują się na profilu facebookowym CEPD. Serdecznie zapraszamy na następną konferencję, która odbędzie się już podczas przyszłorocznej edycji CEPD 2016, a tymczasem zachęcamy do zapoznania się z działalnością Chinese-European Partnership for Development. Już w lipcu odwiedzi nas 16-osobowa delegacja studentów z Hong Kong University of Science and Technology – współorganizatora projektu CEPD.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Relacja z Chinese-European Partnership for Development Conference Reviewed by on 29 kwietnia 2015 .

16 kwietnia w czwartkowe popołudnie, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się pierwsza CEPD Conference, wydarzenia zorganizowanego przez uczestników piątej już edycji projektu Chinese-European Partnership for Development. Trwająca 4 godziny konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko studentów Szkoły Głównej Handlowej, ale również i studentów Uniwersytetu Warszawskiego, w szczególności studentów sinologii, oraz innych

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź