Artykuły,Spotkania CSPA

Relacja z 38. Spotkania CSPA: JE Dr Khalid Memon, Ambasador Pakistanu

27 maja 2014 r. w siedzibie Instytutu Sobieskiego odbyło się spotkanie Centrum Studiów Polska-Azja, którego gościem był nowy ambasador Pakistanu w Polsce, JE Dr Khalid Memon. Moderatorem spotkania była dr Agnieszka Kuszewska, ekspertka CSPA ds. Indii i Pakistanu. Tematem przewodnim wizyty była obecna sytuacja polityczna w Pakistanie i regionie Azji Południowej. Wprowadzeniem do dyskusji był wykład JE Ambasadora pt. „Pakistan in international relations”. Dr Khalid Memon w pierwszej części swojej prelekcji skupił się na historii Pakistanu, sięgając do wydarzeń w chwili utworzenia państwa w 1947 roku. Gość CSPA przedstawił pakistański punkt widzenia na problematykę regionalnego bezpieczeństwa, akcentując stosunki Pakistanu z Indiami, Chinami i Stanami Zjednoczonymi. Opowiedział także roli wojskowych dyktatur, zwłaszcza generała Zii ul Haqa i zmianach, jakie zaszły w jego ojczyźnie na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Ambasador z dużym szacunkiem mówił o rządach premiera Zulfikara Alego Bhutto, krytycznie odnosząc się do faktu, że wkrótce został odsunięty od władzy w następstwie zamachu wojskowego.

Ambasador Pakistanu
Dr Memon przedstawił również zarys stosunków chińsko-pakistańskich, akcentując strategiczny sojusz między tymi dwoma państwami. Według ambasadora Pakistan cieszył się poparciem Chin w momentach eskalacji konfliktu z Indiami, natomiast Zachód w takich momentach rozczarowywał. Jako przykład ambasador podał wojnę z Indiami z 1965 roku, kiedy – według słów naszego gościa – Amerykanie odmówili pomocy, ponieważ potencjalne zagrożenie dla Pakistanu nie szło ze strony komunistycznego ZSRR. Ambasador podkreślał za to powszechną w pakistańskim dyskursie politycznym „głębię” relacji Islamabadu z Pekinem.

Jednym z głównych punktów zapalnych w historii Pakistanu było oddzielenie jego wschodniej części i utworzenie Bangladeszu. Ambasador podkreślił negatywną rolę Indii w doprowadzeniu do rozpadu Pakistanu, nie odnosząc się jednak do opartej na wyzysku ekonomicznym i politycznym strategii Pakistanu Zachodniego wobec Bengalu Wschodniego, która bezpośrednio przyczyniła się do aktywizacji bengalskiego ruchu narodowowyzwoleńczego i wojny domowej. Ambasador odniósł się także do konfliktu kaszmirskiego, twierdząc, że Pakistan dążyło pokojowego rozwiązania tego przewlekłego sporu. Według naszego Gościa, łatwiej można by było rozwiązać konflikt, gdyby w obydwu częściach spornego terytorium przeprowadzono plebiscyt, w ramach którego mieszkańcy opowiedzieliby się w kwestii przyszłości Kaszmiru. Dr Khalid Memon zaznaczył, że w konflikcie z Indiami, Pakistan kilkakrotnie wyrażał chęć znalezienia porozumienia. Podkreślił, że tylko pokojowe negocjacje mogą rozwiązać konflikt, który przynosi cierpienie wielu ludziom.

Gość CSPA nawiązał także do najnowszych wyborów w Indiach. Narendra Modi zaprosił na swoją inaugurację wszystkich przywódców Południowoazjatyckiego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej (SAARC), zrzeszającego osiem państw. Dzięki temu doszło do bezprecedensowej obecności premiera Pakistanu na tej uroczystości, co jest o tyle ważne, że Nawaz Sharif otrzymywał groźby ze strony radykałów, którzy nie chcieli by jechał do Indii. JE Khalid Memon wyraził nadzieję na poprawę stosunków między krajami, w tym przed wszystkim rozwój wymiany handlowej. Wyraził żal z powodu konieczności wydawania pieniędzy na zbrojenia, w sytuacji gdy obywatele obu państw zmagają się z biedą, a wielu z nich żyje poniżej linii ubóstwa – „why invest in arms race, it never gives life, it only takes life away”. JE Ambasador podkreślił znaczenie Pakistanu w budowaniu systemu bezpieczeństwa w regionie. Zaznaczył także, że zarówno Pakistan jak i Indie posiadają broń nuklearną, dlatego ich wzajemne stosunki powinny budzić zainteresowanie na arenie międzynarodowej.

W drugiej części spotkania doszło do dyskusji, w ramach której JE Dr Khalid Memon udzielał odpowiedzi na pytania słuchaczy. Pierwszą z poruszonych kwestii była polityka energetyczna Pakistanu w kontekście porozumienia z innymi krajami regionu. Ambasador podkreślił, że w jego kraju wielu ludzi nie ma dostępu do elektryczności, a koszty doprowadzenia jej są bardzo wysokie. Dodał, że w tej kwestii konieczna jest współpraca państw regionu, bo jest to w interesie ich wszystkich. Kolejne pytanie dotyczyło stosunków między Pakistanem a Iranem. Dr Khalid Memon wspomniał, że Iran także jest krajem muzułmańskim i określił obydwa narody jako „brother countries”, pomimo licznych napięć między sunnitami a mniejszością szyicką w Pakistanie. JE Ambasador odniósł się także do problemu terroryzmu, który stanowi zagrożenie dla całego regionu, w tym dla samego Pakistanu. Podkreślił, że jego kraj ponosi wielkie ofiary biorąc udział w wojnie z terroryzmem. Dr Agnieszka Kuszewska poruszyła kwestię negocjacji rządu z talibami oraz dominującej roli establishmentu militarno-wywiadowczego w państwie i wpływu tego faktu na całą historię państwa oraz jego wizerunek na arenie międzynarodowej. W odpowiedzi JE Ambasador zaznaczył, że rząd jest w bardzo trudnej sytuacji i powinno się podejmować wszelkie wysiłki na rzecz skutecznego stawienia wyzwaniom, z którymi boryka się obecnie Pakistan. Pojawiło się także pytanie związane z mniejszością pakistańską w Polsce, która, jak podkreślił Gość CSPA jest niewielka, zaledwie 168 osób oficjalnie zarejestrowanych i przebywających legalnie na terytorium naszego państwa.

Pochodzący z prowincji Sindh, gdzie znajdują się pozostałości osady Mohendżo Daro, serca prastarej cywilizacji doliny Indusu, JE Ambasador zadeklarował chęć ponownego odwiedzenia CSPA i opowiedzenia o bogactwie kulturowym terytorium dzisiejszego Pakistanu. „Będziecie zaskoczeni, gdy wam o tym opowiem” – powtarzał. Wierzymy i zapraszamy ponownie!

Autorką relacji jest dr Agnieszka Kuszewska.
W organizacji spotkania pomagały Anna Zielińska i Jolanta Woźnica.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Relacja z 38. Spotkania CSPA: JE Dr Khalid Memon, Ambasador Pakistanu Reviewed by on 2 czerwca 2014 .

27 maja 2014 r. w siedzibie Instytutu Sobieskiego odbyło się spotkanie Centrum Studiów Polska-Azja, którego gościem był nowy ambasador Pakistanu w Polsce, JE Dr Khalid Memon. Moderatorem spotkania była dr Agnieszka Kuszewska, ekspertka CSPA ds. Indii i Pakistanu. Tematem przewodnim wizyty była obecna sytuacja polityczna w Pakistanie i regionie Azji Południowej. Wprowadzeniem do dyskusji był

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Agnieszka Kuszewska – doktor habilitowany w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie: nauki o polityce (doktorat: Uniwersytet Śląski, habilitacja w Polskiej Akademii Nauk). Pracuje w Katedrze Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu SWPS. Na uczelni prowadzi szereg wykładów i warsztatów autorskich związanych z wyzwaniami współczesnego bezpieczeństwa i konfliktów międzynarodowych. Ekspertka ds. Indii i Pakistanu w Centrum Studiów Polska-Azja. Przedmiotem jej badań są polityczne, społeczne i gospodarcze problemy Azji Południowej, znaczenie Indii i Pakistanu we współczesnych stosunkach międzynarodowych, geostrategiczne wyzwania mocarstw i konflikty międzynarodowe, prawa człowieka, zwłaszcza w kontekście konfliktu kaszmirskiego. Regularnie prowadzi badania w regionie, zwłaszcza w Pakistanie, wykładała m. in. na uniwersytetach w Islamabadzie, Lahaur i Fajsalabadzie. Autorka licznych publikacji dotyczących ww. zagadnień, w tym trzech monografii: Indyjsko-pakistański konflikt o Kaszmir (PWN, 2010), Indie i Pakistan w stosunkach międzynarodowych. Konflikty, strategie, bezpieczeństwo (Wyd. Difin, 2013) oraz Zrozumieć Pakistan. Radykalizacja, terroryzm i inne wyzwania (PWN, 2015). Należy do Zarządu Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych oraz do European Association for South Asian Studies.

Pozostaw odpowiedź