Publicystyka,Spotkania CSPA

Relacja ze wspólnego spotkania CSPA i IS z dr Martą Kightley „Geopolityczne uwarunkowania polityki gospodarczej Republiki Korei”

14 kwietnia 2014 r. o godz. 18:00 w siedzibie Instytutu Sobieskiego odbyło się wspólne spotkanie Instytutu Sobieskiego i Centrum Studiów Polska-Azja, którego gościem była dr Marta Kightley, adiunkt w Zakładzie Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej Szkoły Głównej Handlowej oraz zastępca ambasadora w Ambasadzie RP w Seulu w latach 2007-2010. Tematem przewodnim spotkania były geopolityczne uwarunkowania polityki gospodarczej Republiki Korei. Moderatorem spotkania był Oskar Pietrewicz z CSPA.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Wnioski

Problemy
– nieustanne napięcia w relacjach Południa z Północą
– niepowodzenia polityki zbliżenia międzykoreańskiego z lat 2000-2008
– społeczne koszty rozwoju gospodarczego Korei Południowej

Wyzwania
– ryzyko wyczerpania się modelu rozwojowego, w oparciu o który od lat funkcjonuje gospodarka Korei Południowej
– niedostateczna jakość usług i ich stosunkowo niewielki udział w wytworzeniu PKB Republiki Korei
– niewielkie zainteresowanie społeczeństwa południowokoreańskiego perspektywą zjednoczenia Korei

Rekomendacje
– podniesienie poziomu i jakości usług w Korei Południowej
– wykorzystanie potencjału młodego pokolenia dla pobudzenia rozwoju gospodarczego Korei Południowej
– utrzymywanie dialogu międzykoreańskiego z uwzględnieniem wielu ograniczeń wynikających m.in. z postawy Korei Północnej

Relacja ze spotkania

W krótkim wstępie moderator przybliżył tematykę spotkania i zaprezentował książkę dr Marty Knightley „Polityka i reformy Park Chung Hee jako źródło gospodarczego skoku Korei Południowej”. Następnie prelekcję wygłosiła dr Kightley. W pierwszej części wystąpienia zarysowała ona specyfikę południowokoreańskich reform za czasów gen. Park Chung-hee. Podkreśliła, że podstawowym impulsem, który skłonił ówczesne władze Republiki Korei do podjęcia zdecydowanych reform, było przekonanie, że tylko silne gospodarczo Południe będzie w stanie obronić się przed agresywną Północą. Dr Kightley wskazała, że mimo bardzo trudnej sytuacji geopolitycznej (agresywna postawa Korei Północnej, sygnały opuszczenia Półwyspu Koreańskiego przez Amerykanów w ramach tzw. doktryny Nixona, obawy przed nadmiernymi wpływami Japonii) Koreańczykom z Południa udało się odnieść ogromny sukces gospodarczy, nazywany „cudem nad rzeką Han”.

Druga część wystąpienia naszego gościa dotyczyła relacji międzykoreańskich. Dr Kightley podkreśliła, że jeszcze do lat 70. silniejsza gospodarczo była Korea Północna. Zakończenie zimnej wojny i upadek ZSRR stanowił poważny problem dla władz w Pjongjangu, a najbardziej namacalnym potwierdzeniem nawarstwiających się problemów gospodarczych (pogłębionych klęskami żywiołowymi) był wielki głód w połowie lat 90. W obliczu wielu kłopotów Korea Północna stanęła przed koniecznością poszukiwania nowego partnera, który pozwoliłby przetrwać elitom i reżimowi. W wyniku nałożenia się północnokoreańskiej „kampanii uroku” z południowokoreańską „słoneczną polityką” doszło do zorganizowania pierwszego szczytu międzykoreańskiego w Pjongjangu w 2000 r., który zainicjował poważną współpracę gospodarczą. Po początkowych sukcesach zaczęły ujawniać się kolejne problemy. Wraz z wyborem Lee Myung-baka na prezydenta Republiki Korei w 2008 r. zaczęto coraz bardziej odchodzić od współpracy w duchu „słonecznej polityki”. Wynikało to przede wszystkim z przekonania władz w Seulu, że współpraca gospodarcza służyła wyłącznie umocnieniu północnokoreańskiego reżimu, który z każdym rokiem rozwijał swój potencjał militarny (w tym rakietowy i nuklearny) oraz nie stronił od agresywnych i prowokacyjnych zachowań, takich jak choćby zatopienie południowokoreańskiej korwety i ostrzelanie wyspy w 2010 r.

Po zakończonej prelekcji rozpoczęła się burzliwa dyskusja, w trakcie której pojawiło się wiele bardzo zróżnicowanych pytań. Uczestnicy spotkania pytali zarówno o kwestie związane z relacjami międzykoreańskimi, jak i obecną sytuacją gospodarczą Republiki Korei. Zdaniem dr Kightley nie należy spodziewać się przełomu w relacjach międzykoreańskich, gdyż obie strony mają inne interesy – Seulowi zależy przede wszystkim na rozwoju gospodarczym, a Pjongjangowi na przetrwaniu reżimu w obecnym kształcie. Gość CSPA zwróciła uwagę na strukturalne problemy południowokoreańskiej gospodarki, która nadal w znacznym stopniu opiera się na przemyśle i ma stosunkowo słabo rozwinięty rynek usług. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wątki związane z uwarunkowaniami kulturowymi i specyfiką społeczeństwa południowokoreańskiego. Bazując na swoich doświadczeniach z czasu pobytu w Korei Południowej, dr Kightley podzieliła się wieloma wrażeniami i anegdotami m.in. na temat życia codziennego w Seulu, południowokoreańskiego systemu edukacji, pozycji kobiet w społeczeństwie koreańskim oraz postrzegania gości zagranicznych przez Koreańczyków.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Relacja ze wspólnego spotkania CSPA i IS z dr Martą Kightley „Geopolityczne uwarunkowania polityki gospodarczej Republiki Korei” Reviewed by on 28 kwietnia 2014 .

14 kwietnia 2014 r. o godz. 18:00 w siedzibie Instytutu Sobieskiego odbyło się wspólne spotkanie Instytutu Sobieskiego i Centrum Studiów Polska-Azja, którego gościem była dr Marta Kightley, adiunkt w Zakładzie Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej Szkoły Głównej Handlowej oraz zastępca ambasadora w Ambasadzie RP w Seulu w latach 2007-2010. Tematem przewodnim spotkania były geopolityczne

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź