
Północnokoreańskie rakiety balistyczne/źródło: twitter
Według przedstawionego w piątek (02.02) raportu ONZ, Korea Północna omija nałożone na nią sankcje, co tylko w zeszłym roku przyniosło reżimowi 200 milionów dolarów zysku. Oprócz surowców naturalnych towarem eksportowym Pjongjangu są też różne systemy uzbrojenia m.in. rakiety balistyczne. Zdaniem ONZ eksportowano je do Mjanmy.
Ze względu na sankcje nałożone na Koreę Północną, reżim nie może prowadzić jawnego handlu bronią i technologią militarną. Wykorzystuje w tym celu tajne kanały, podstawione firmy i pomoc państw niechętnych Stanom Zjednoczonym.
Zdaniem jednego z państw członkowskich organizacji, które nie zostało ujawnione z nazwy, do Mjanmy miały trafić pociski balistyczne, wyrzutnie rakiet oraz rakiety ziemia-powietrze.
Sprawę skomentował Hau Do Suan, przedstawiciel Mjanmy w ONZ. Jak stwierdził, jego kraj stosuje się do uchwalonych przez organizację rewolucji i nie prowadzi współpracy militarnej z władzami Korei Północnej.
Mjanma posiada długie tradycje kontaktów z Koreą Północną. Uważa się, że do wyborów w 2015 r. siły zbrojne kraju były jednym z czołowych odbiorców broni produkowanej w Korei Północnej.
Waszyngton wielokrotnie apelował do Naypyidaw o ograniczenie kontaktów z północnokoreańskim reżimem.
Kraj nie jest posądzany wyłącznie o kupowanie broni. Według pojawiających się oskarżeń, firmy z Mjanmy pełnią również rolę pośredników między Pjongjangiem, a klientami z całego świata.
Na podstawie: theguardian.com, cnn.com, mizzima.com
Opracowanie: Andrzej Łukasiak
10 - 10Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź