Artykuły,Publicystyka

R. Szczepański: Wizyta Trumpa w Polsce w chińskich mediach

Wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych jest zawsze dla Polski i Polaków wydarzeniem najwyższej wagi. Szczególnie tym razem, gdyż dla Prezydenta Donalda Trumpa była to pierwsza wizyta w europejskim kraju( nie licząc wcześniejszego spotkania z Papieżem w Watykanie) i pierwsza okazja to wygłoszenia dłuższego wystąpienia i zaakcentowania podstaw swojej doktryny.

Oczywistym jest, że było to wydarzenie ważne dla międzynarodowych obserwatorów, jednak jeśli chodzi o media chińskie, to bardziej, co zrozumiałe, skupiały się na dwódniowej wizycie Przewodniczącego Xi JinPinga w Moskwie, gdzie omawiano stategię wobec USA na zbliżającym się szczycie G20 w Hamburgu oraz podpisano kilka umów gospodarczych. Można zadać sobie pytanie  czy media w Polsce poświęciły wiele uwagi tej wizycie.

Media chińskie oczywiście zauważyły wizytę Prezydenta Trumpa w Polsce, jednak nie był to temat na pierwsze strony. Agencja Xinhua pokusiła się o relację z wizyty, wymieniając bezpieczeństwo energetyczne, incjatywę trójmorza oraz rolę Nato, jako trzy najważniejsze elementy spotkania w Warszawie.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Prezydent Trump podziękował Polsce za wypełnienia zobowiązań finansowych wobec sojuszu jako jedno z niewielu państw oraz potwierdził rolę sojuszu w zapewnieniu pokoju. Niejako przy okazji pokrótce wyjaśniono czym jest Inicjatywa Trójmorza, która w Chinach nie jest powszechnie znana.

Podkreślono, że najważniejszym elementem wizyty Prezydenta Trumpa było przemówienie na Placu Krasińskich. Trump podkreślił znaczenie sojuszu między Polską a USA mówiąc, że silna Polska jest błogosławieństwem dla silnej Europy, a silna Europa jest błogosławieństwem silnego Zachodu.

Wspomniano również, że polski Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz ogłosił podczas wizyty Trumpa podpisanie umowy na dostawę systemu rakietowego Patriot, jak również o protestach Greenpeace`u przeciwko polityce klimatycznej Prezydenta Trumpa.

Z kolei agencja SINA skupiła się na elemencie tej wizyty dotyczącym bezpieczeństwa gazowego. Wspomniano o tym, że kontrakt na dostawy gazu może być podpisany w 15 minut, tak aby uniezależnić tę część Europy od dyktatu gazowego Rosji. Podkreślono również, że celem Prezydenta Trumpa jest rozwój handlu gazem z tą częścią świata.

W dzienniku Renmin Ribao oparto się na szerszym kontekście tej wizyty. Wspomniano, że polskie media porównują wizytę Trumpa do wizyty Prezydenta Kennedy`ego w Berlinie Zachodnim w 1963 roku. Dodatkowo wspomniano, że czas i miejsce tej wizyty jest wymierzona w jedność europejską. Przytacza się słowa Ministra Macierewicza, że rola i znaczenie Polski na arenie międzynarodowej znacząco się zmieniła w ostatnim czasie.

W każdym z artykułów podkreślano, że wizyta Prezydenta w Polsce jest tylko przystankiem na drodze na Szczyt G20 w Hamburgu.

Co ciekawe, agencja Xinhua pokusiła się o osobny tekst na temat małego nieporozumienia do jakiego doszło między polską Pierwszą Damą a Prezydentem Trumpem. Sytuację z uściskiem, a raczej jego brakiem nazwano „małą niezręcznością”, która wywołała kwaśną minę u Prezydenta Trumpa.

Na podstawie tego incydentu przypomniano sytuację, w której Prezydent Trump nie chciał uścisnąć dłoni Angeli Merkel, czy też kiedy w innym przypadku podczas spotkania z Prezydentem Francji Macronem, ten drugi bardzo mocno chciał zaprezentować „kto tu rządzi”.

Radek Szczepański

http://news.xinhuanet.com/english/2017-07/06/c_136422873.htm

http://news.sina.com.cn/w/sy/2017-07-06/doc-ifyhwehx5294426.shtml

http://world.people.com.cn/n1/2017/0705/c1002-29385058.html

http://news.xinhuanet.com/world/2017-07/07/c_129650002.htm

fot. flickr.com1

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
R. Szczepański: Wizyta Trumpa w Polsce w chińskich mediach Reviewed by on 12 lipca 2017 .

Wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych jest zawsze dla Polski i Polaków wydarzeniem najwyższej wagi. Szczególnie tym razem, gdyż dla Prezydenta Donalda Trumpa była to pierwsza wizyta w europejskim kraju( nie licząc wcześniejszego spotkania z Papieżem w Watykanie) i pierwsza okazja to wygłoszenia dłuższego wystąpienia i zaakcentowania podstaw swojej doktryny. Oczywistym jest, że było to wydarzenie ważne

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź