Artykuły,Publicystyka,Top news

R.Pyffel: Xi Jinping w Pradze- kilka refleksji przed wizytą i kilka wniosków dla Polski

IMG_20160328_131446 (1)

Mimo Świąt Wielkanocnych tekst o wizycie Xi Jinpinga w Czechach przetoczył się po mediach społecznościowych i wywołał gorącą dyskusje w internecie. Jej efektem okazało się być zaproszenie Radosława Pyffla do Poranka Radia Wnet. Nasz ekspert będzie gościem porannej audycji a rozmowa będzie oczywiście dotyczyć wizyty prezydenta Chin w Czechach. Początek o 8.30. Serdecznie zapraszamy.

28 marca ( w „Lany Poniedzialek”)  rozpoczęła się wizyta prezydenta ‪‎Chin Xi Jinpinga w Czechach (potrwa do 30 marca)

1. Informacje o tej wizycie ( nie mowiąc o relacjach) raczej nie zmieszczą się w polskich mediach. Raz, że wizyta przypadła na okres świąt Wielkiej Nocy, dwa że zaraz po świetach zapewne wrócimy w Polsce do spraw lokalnych i dyskusji o Trybunale Konstytucyjnym ‪‎i ‪#‎KOD‬ itd, ewentualnie o zamachu w Brukseli.

2. Większe szanse na przebicie się do polskich mediów ma wizyta Xi Jinpinga w ‪‎USA‬, dokąd prezydent Chin poleci prosto z Pragi ( w czwartek)

3. Ważniejsza z naszego punktu widzenia jest oczywiście ta wizyta w Pradze.

4. Czechy maja bowiem w relacjach z Chinami podobne plany, oczekiwania i podobne wyzwania. Warto więc samemu trochę pogooglować i przejrzeć obcojęzyczne źródła by zobaczyć co dzieję się za naszą południową granicą.

5. Wizyta przypomina swoim scenariuszem, podobne wizyty jakie miały miejsce w Polsce. Uroczyste bankiety na zamkach, kilkuset-osobowe delegacje, spotkania z prezydentem Zemanem, premiem Sobotką, przedstawicielami parlamentu i- to pewne novum- z burmistrzem Pragi.

6. W chińskich i czeskich mediach duzo pisze sie o wizycie. Ale jak na razie malo konkretów.

7. Podobno ma zapaść decyzja o centrum logistycznym (lączącym trzy morza) w Czechach, parku przemyslowym i strategicznym partnerstwie Czechy-Chiny.

8. Strategiczne partnerstwo to dokument, który niczego nie przesądza i z którego czasem niewiele wynika.

9. Zdaje sie takiego dokumentu nie podpisaly Białoruś i Wegry, a tam akurat w relacjach z Chinami dzieje się bardzo dużo.

10. W 2011 roku taki dokument podpisała Polska i w zasadzie od tego czasu… nie wydarzyło sie nic, lub prawie nic (oczywiście „nic konkretnego”, bowiem jeśli chodzi o podpisane dokumenty czy delegacje, ich liczba szła w dziesiątki a może nawet w setki…).

11. Niezależnie od tego, co powyżej ( czyli punktow 7-10), Polska prawdopodobnie przestanie byc jedynym strategicznym partnerem Chin w regionie. Okres ten trwał od grudnia 2011 do końca marca 2016.

12. Mimo to specjalnie bym sie tym nie zrażał i nie zwracał uwagi na to co robią Ukraińcy, Czesi czy Węgrzy. Polska i Chiny musza wypracowac wlasny model korzystny dla obu stron. Podpisywanie kolejnych dokumentów, tworzenie grup roboczych pokazało ze nie tędy droga. Trzeba dalej, choćby przez następne 15 lat poszukiwać korzystnych dla obu stron projektów. Pośpiech jest złym doradcą.

13. Polska przede wszystkim musi mieć dobrą ofertę dla Chin. To jest caly czas do zrobienia. Podpisanie kolejnych memorandów niewiele zmieni.

14. Czesi w relacjach z Chinami posiadają dwa atuty, których nie posiada Polska. Dwie globalne marki. ‪#‎Skoda‬ ktora sprzedała w Chinach 1,5 miliona pojazdów oraz ‪#‎Praga‬ #‪‎Praha‬ którą odwiedza 300 tysięcy turystów rocznie ( a więc kilkakrotnie więcej niż my wydajemy wiz)

15. Skoda oczywiście w 100 procentach należy do Volksawegana, ale jej trzy zakłady mieszczą się w Czechach i co ważne marka ta kojarzy sie w Chinach z #Czechy. Polska nie posiada takich marek ( nawet przejętych przez zachodnioeuropejskie firmy) i niestety nie jest w Chinach kojarzona.

16. Wejście Chin do Europy Środkowej (odbywające się z dala od polskiego głównego nurtu) i jego przyszły kształt, to wciąż zagadka i wciąż „process in the making”

17. Proces ten rozpoczął sie już jakiś czas temu, a teraz przyśpiesza. Myślę że za pośrednictwem internetu i mediów spolecznościowych, należy wnikliwie ten proces śledzić i obserwować. Polecam! I jednocześnie sam- w miarę skromnych mozliwości- slużę.

18. Czy poza deklaracjami, pojawią się w Czechach jakies konkrety- to „zobaczymy” wkrótce.

19. Zresztą jak skończy się nie tylko ta wizyta w Chinach, ale cały proces wchodzenia Chin do Europy Środkowej to też „zobaczymy”.

20. Słowo „zobaczymy” staję sie kluczem w relacjach China-CEE ( a takze Polski). A zatem obserwujmy i „zobaczmy” co z tego wyniknie.

21. Tymczasem Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy ( które jeszcze pozostaly) i Miłego Dyngusa! RP

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
R.Pyffel: Xi Jinping w Pradze- kilka refleksji przed wizytą i kilka wniosków dla Polski Reviewed by on 28 marca 2016 .

Mimo Świąt Wielkanocnych tekst o wizycie Xi Jinpinga w Czechach przetoczył się po mediach społecznościowych i wywołał gorącą dyskusje w internecie. Jej efektem okazało się być zaproszenie Radosława Pyffla do Poranka Radia Wnet. Nasz ekspert będzie gościem porannej audycji a rozmowa będzie oczywiście dotyczyć wizyty prezydenta Chin w Czechach. Początek o 8.30. Serdecznie zapraszamy. 28

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Tak! p.13 i 14 to sedno sprawy. Reszta to bankiety jak zwykle. Jeśli potrafiliśmy Rosjanom brak wiz załatwić (obwód kaliningradzki), to i Chińczykom by można. (Brak wiz nie oznacza braku kontroli, w USA jest ona silna). Titowska Jugosławia zniosła jednostronnie wymóg wiz. Dziś systemy komputerowe znacznie kontrolę ułatwiają, Programy komputerowe umożliwiają identyfikację twarzy „zakazanej” z odprawianą.

Pozostaw odpowiedź