Inne-news,Na podbój Azji,Wywiady

Przyjaciele CSPA: Anna Korecka, Szanghaj

facebookKilkaset osób postanowiło zostać przyjaciółmi CSPA na Facebooku. By lepiej się poznać, postanowiliśmy zamieszczać na naszej stronie wywiady z czytelnikami strony i przyjaciółmi Centrum Studiów Polska-Azja. Kim są? Dlaczego interesują się Azją? gdzie mieszkają? czy wiążą swoją przyszłość z tym tajemniczym regionem świata? Niestrudzona Monika Wawrzynowska będzie się starała od wielu z Was uzyskać odpowiedzi na te pytania!

Imię i nazwisko: Anna Korecka

Wiek: 24

Aktualne miasto zamieszkania/miasto urodzenia: Szanghaj/Szanghaj

Kraj: Chiny

1) Dlaczego interesujesz się Azją?

To przyszło dosyć naturalnie, biorąc pod uwagę fakt, że się tutaj urodziłam. Oprócz tego uważam, że Azja ma bardzo ciekawą historię, kulturę i tradycję.

2) Jaki jest Twój ulubiony kraj i dlaczego?

Tak, Chiny (śmiech) Ten kraj jest bardzo różnorodny. Można w nim spotkać połączenie tradycji i nowoczesności. Jest tutaj również duży rynek pracy, można znaleźć różne ciekawe oferty. Jedzenie też jest bardzo smaczne. Każda chińska prowincja ma różne specjalne potrawy, jest w czym wybierać. Poza tym mentalność Chińczyków jest ciekawa i niektórzy dużo wiedzą o Polsce.

3) Czy mieszkałaś/eś gdzieś w Azji, lub mieszkasz? Jeżeli nie, to dokąd chciałabyś/ chciałbyś pojechać?

Tak, mieszkam w Chinach, miałam szanse pojeździć trochę po Azji. Ale bardzo chciałabym pojechać na Filipiny, do Malezji i Indonezji.

4) Co konkretnie polecasz zwiedzić, zobaczyć w swoim azjatyckim mieście, albo co chciałbyś/łabyś zobaczyć?

Szanghaj jest dużym i bardzo rozwiniętym miastem. Jest więc tutaj wiele miejsc do których warto pójść. Pierwsze miejsce to Bund, jest to bulwar nad rzeką z widokiem na centrum finansowe Szanghaju. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest deptak na ulicy Nankińskiej, łączy on Bund z Placem Ludowym, który jest w centrum miasta. Znajdują się tam różne sklepy i restauracje, najlepiej odwiedzić to miejsce wieczorem, kiedy cała ulica jest oświetlona. Kolejne miejsce to Yuyuan, stare miasto, jest to okolica typowo chińska, z małymi sklepikami, w których można kupić pamiątki i parkiem. Są tutaj również dwie bardzo ładne świątynie, świątynia Jing jest w centrum miasta. Druga, Longhua, jest trochę dalej od centrum miejscowości, ale również warto ją odwiedzić. Wszystkie wyżej wymienione miejsca znajdują się po jednej stronie rzeki, w części Szanghaju zwanej Puxi. Po drugiej stronie rzeki, Pudong, znajduje się centrum finansowe Szanghaju. W tej części miasta warto odwiedzić okolice Lujiazui, jest to miejsce, gdzie znajdują się najwyższe budynki. Można się wybrać do wieży Pearl Tower lub któregoś z dwóch najwyższych budynków, Jin Mao lub Shanghai World Financial Center i podziwiać miasto z wysokości. Również można wybrać się na bulwar i zobaczyć okolice Bundu z drugiej strony rzeki. Zbliża się czas Expo, więc na Pudongu budowane są pawilony, to będzie kolejną atrakcja tego miasta.

5) Czy swoją przyszłość wiążesz w jakikolwiek sposób z Azją?

Uczę się chińskiego w Szanghaju i bardzo bym chciała pracować w Chinach albo współpracować z nimi w przyszłości.

6) Co Ciebie najbardziej zadziwia, porusza i denerwuje w Twoim azjatyckim mieście? Jak odbierasz zachowania ludzi, zwyczaje, tak odmienną mentalność? Myślisz, że łatwo jest się przystosować Europejczykowi do życia w Azji?

Dla mnie najbardziej zadziwiający jest rozwój Szanghaju. To miasto się z dnia na dzień zmienia. Co chwile pojawiają się nowe budynki, drogi czy linie metra. Według mnie jadąc do jakiegokolwiek kraju Azji trzeba być przygotowanym na różnice kulturowe i trzeba je zaakceptować, po pewnym czasie można się przyzwyczaić do początkowo odmiennych zwyczajów. Szanghaj jest międzynarodowym miastem, więc tutaj bardzo łatwo się jest każdemu przystosować.

7) Która narodowa potrawa najbardziej urzekła Cię swoim smakiem? Co polecasz? Albo może jest potrawa, którą chciałabyś/ chciałbyś spróbować?

Uwielbiam chińską kuchnię. Nie mam jednej ulubionej potrawy, ale bardzo lubię ostre jedzenie, więc kuchnia z prowincji Syczuan i Hunan najbardziej mi odpowiada.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Przyjaciele CSPA: Anna Korecka, Szanghaj Reviewed by on 7 kwietnia 2010 .

Kilkaset osób postanowiło zostać przyjaciółmi CSPA na Facebooku. By lepiej się poznać, postanowiliśmy zamieszczać na naszej stronie wywiady z czytelnikami strony i przyjaciółmi Centrum Studiów Polska-Azja. Kim są? Dlaczego interesują się Azją? gdzie mieszkają? czy wiążą swoją przyszłość z tym tajemniczym regionem świata? Niestrudzona Monika Wawrzynowska będzie się starała od wielu z Was uzyskać odpowiedzi

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź