Chiny news,News

Problemy z Tamą Trzech Przełomów

Tama Trzech Przełomów

Tama Trzech Przełomów

Chińskie władze przyznały, że Tama Trzech Przełomów, największe na świecie urządzenie hydroelektryczne, wywołuje szereg problemów środowiskowych, geologicznych i gospodarczych, które wymagają jak najszybszego rozwiązania.

Rada Państwa w swym oświadczeniu przyznała w środę, że wart 23 miliardy dolarów projekt był udany, lecz wymaga podjęcia czynności, mających na celu ograniczenie zanieczyszczeń, wynikających z eksploatacji tamy, zminimalizowanie zagrożeń klęskami żywiołowymi, związanych z użytkowaniem tamy oraz poprawę warunków bytowych 1,4 miliona osób, które zostały przesiedlone, aby umożliwić realizację projektu. Oświadczenie zawiera plan, mający na celu poprawę stanu środowiska naturalnego , zminimalizowanie możliwości wystąpienia katastrof ekologicznych oraz ustabilizowanie gospodarcze regionu, w którym znajduje się Tamę Trzech Przełomów.

Tama Trzech Przełomów, zbudowana na rzece Jangcy utworzyła mierzący 660 kilometrów długości zbiornik wodny. Budowa Tamy Trzech Przełomów wywołująca kontrowersje od samego początku, miała na celu zapobieżenie nierzadko występującym wylewom najdłuższej rzeki Chin oraz zwiększenie dostaw energii elektrycznej dla rozwijającej się w zawrotnym tempie chińskiej gospodarki. Niektórzy geologowie ostrzegają, że zbyt duże spiętrzenie wody w zbiorniku powstałym w wyniku budowy tamy, zwiększa zagrożenie osuwania się ziemi, trzęsień ziemi, a także może negatywnie wpływać na ekosystem w tym rejonie. Rząd w Pekinie stwierdził, że w wyniku napełnienia zbiornika wodą, wzrosła ilość trzęsień ziemi, natomiast zaprzeczył, miało to mieć wpływ na wystąpienie potężnego trzęsienia w prowincji Syczuan 12 maja 2008 roku, w wyniku którego zginęło 87 tysięcy ludzi.

Znaczenie Jangcy, jako źródła wody dla przemysłu, gospodarstw domowych, rolnictwa, a także jako źródła energii oraz miejsca żeglugi zostało spotęgowane w wyniku dotkliwych susz, jakie dotknęły w ostatnim czasie Chiny. Wang Jingquan, urzędnik z Komitetu Zasobów Wodnych Jangcy, powiedział dziennikarzom China Daily, że w związku z wysokimi temperaturami, zapotrzebowanie na wodę gwałtownie wzrosło w regionach położonych wzdłuż środkowego biegu rzeki. Sytuację w tym miejscu ponadto pogarsza jej zanieczyszczenie. Opublikowany w zeszłym roku przez chińskie Ministerstwo Ochrony Środowiska szczegółowy raport, dotyczący stanu czystości Jangcy, stwierdza, iż wiele jej dopływów oraz jezior znajdujących się w pobliżu rzeki skażonych jest miedzią, ołowiem, cynkiem lub amonem. Budowa nowych urządzeń uzdatniania wody w Chongqing, największym mieście, położonym w górę rzeki od tamy, poprawiło sytuację, lecz nie rozwiązało całkowicie problemu zanieczyszczenia jednej z najdłuższych rzek świata.

Setki milionów ludzi, znaczna część chińskiego przemysłu oraz ogromna część śródlądowego transportu wodnego w Chinach uzależnione są od Jangcy, najważniejszego działu wodnego w Chinach. Jednak z powodu suszy dostęp do wody pitnej został znacznie ograniczony, uprawy niszczeją, a słaby przepływ wody do hydroelektrowni w wielu rzekach, wywołał przerwy w dostawie prądu elektrycznego. Transport rzeczny w niektórych miejscach, znajdujących się w dół rzeki od tamy został wstrzymany, a służby odpowiedzialne za stan Jangcy, rozpoczęły w tym tygodniu pogłębianie jej dna, aby zapobiec pogarszaniu się tego problemu. Gminy położone w dół Jangcy od miejsca położenia Tamy Trzech Przełomów, rozpoczęły doprowadzanie wody z rzek na własną rękę do wyschniętych części prowincji Hunan i Hubei. Three Gorges Power Co., zarządca tej, jednej z największych na świecie tam, zwiększył ilość zrzucanej z niej wody, celem walki z suszą.

Jan Wołoszyn

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Problemy z Tamą Trzech Przełomów Reviewed by on 21 maja 2011 .

Chińskie władze przyznały, że Tama Trzech Przełomów, największe na świecie urządzenie hydroelektryczne, wywołuje szereg problemów środowiskowych, geologicznych i gospodarczych, które wymagają jak najszybszego rozwiązania. Rada Państwa w swym oświadczeniu przyznała w środę, że wart 23 miliardy dolarów projekt był udany, lecz wymaga podjęcia czynności, mających na celu ograniczenie zanieczyszczeń, wynikających z eksploatacji tamy, zminimalizowanie zagrożeń

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź