Tajwan news

Posłowie DPP bojkotują debatę o ustawie dotyczącej Chińskich studentów

Nikt nie przypuszczał, że posłowie Demokratycznej Partii Postępu mogą być tak unikalnie innowacyjni, jak okazali się być bojkotując debatę na temat trzech ustaw, które umożliwiłyby Chińskim studentom pobieranie nauk na uniwersytetach Tajwanu.
Ich sposób zaiste zdziałał cuda.
Gdy rano zebrały się dwa komitety parlamentarne, 27 posłów partii opozycyjnej zachowywało się normalnie, choć z pewnością nie można ich porównać do stada owieczek. Tak było, dopóki nie zażądali przerwania obrad po tym, gdy zorientowali się, że liczebnie przeważają nad kolegami z Kuomintangu. Cheng Jui- Cheng, minister edukacji, starał się wypowiedzieć podczas zebrania komitetu kultury i edukacji o poprawce dotyczącej Ustawy o Uniwersytetach, aby umożliwić rekrutację Chińskich absolwentów oraz studentów. Nieustannie mu jednak przeszkadzano.
Zapytany, czy uznawane będą chińskie dyplomy, Cheng odparł, że większość z nich owszem, ale te na wyższe stopnie powinny być skrupulatnie sprawdzane.
W szczególności, ministerstwo edukacji nie jest jeszcze gotowe na przyjmowanie dyplomów z uczelni medycznych. Jeśli absolwenci chcą, by uznano im tytuł doktorski, powinni także przedkładać ich dysertacje.
Lai Shin-yuan, przewodniczącej Rady ds. Kontynentu nie udało się wypowiedzieć na zebraniu komitetu ds. wewnętrznych, gdzie miała być omawiana poprawka do Statutu Zarządzającego Relacjami między Mieszkańcami Tajwanu a Kontynentu.
Nie doszło jednakże do żadnych aktów przemocy.
Posłowie Kuomintangu nie spodziewali się, że bojkot przedstawicieli DPP (którzy zapowiedzieli, że „będą walczyć do ostatniej kropli krwi”) będzie tak skuteczny.
Zebrania odroczono do obiadu.
Po lunchu miały zacząć się pierwsze czytania dotyczące poprawek. Jakże zaskoczeni byli posłowie Kuomintangu gdy odkryli, że nie mogą dostać się do pomieszczeń w których odbywały się zebrania!
Oba pokoje zamknięto od wewnątrz. Posłowie DPP zamknęli się, ryglując dodatkowo drzwi ciężkimi meblami.
Wezwano ochronę.
Niemniej jednak niezależnie od tego, ile siły użyto, drzwi nie dały się otworzyć.
Być może przewodniczący parlamentu Wang Jin- pyng nie mógł znieść takiej hańby, nie polecił jednak swoim kolegom z KMT by zebrali się w innym pokoju i tam bez obecności posłów DPP przygotowali ustawy do pierwszego czytania, aby w ten sposób pomóc prezydentowi Ma Ying- jeou.
W kampanii prezydenckiej bowiem, w 2008 roku, Ma zobowiązał się do dopuszczenia studentów z Chin na tajwańskie uczelnie, oraz do akceptowania ich dyplomów najwyżej do końca następnego roku.
Jego koledzy z partii rządzącej muszą więc przyjąć ustawy o czasie, jeśli termin wyznaczony przez Ma ma zostać osiągnięty.
W istocie Kuomintang, posiadający w parlamencie trzy czwarte głosów, ma wystarczającą ilość posłów aby przeforsować jakąkolwiek ustawę bez obecności posłów DPP.
Wang zareagował frazesami.
„Bojkot- recytował Wang- nie może być dopuszczany. Zakłócił on prawidłowe funkcjonowanie Parlamentu. Takiego przykładu nie wolno naśladować”.
Dlaczego DPP postanowiło uciec się do bojkotu?
Poseł partoo opozycyjnej Ker Chien-ming stwierdził „Musimy walczyć przeciwko tym poprawkom do ostatniej kropli krwi, ponieważ ten tydzień jest tygodniem, w którym Tajwan zostaje odsprzedany (Chinom)”.
Lee Chun-yi, także z DPP, oznajmił, iż jego partia nie miała innego wyjścia, tylko zastosować bojkot, który z resztą był pokojowy.
„Czy chcecie, abyśmy zaczęli broczyć krwią sprzeciwiając się przyjmowaniu chińskich dyplomów?” pytał Lee dziennikarzy w odpowiedzi na pytanie o legalność przechwycenia dwóch pomieszczeń.
Okupacja dwóch pokojów zakończyła się o 19. Zamknięte drzwi otwarły się, a zza nich wymaszerowali posłowie DPP.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Posłowie DPP bojkotują debatę o ustawie dotyczącej Chińskich studentów Reviewed by on 5 maja 2009 .

Nikt nie przypuszczał, że posłowie Demokratycznej Partii Postępu mogą być tak unikalnie innowacyjni, jak okazali się być bojkotując debatę na temat trzech ustaw, które umożliwiłyby Chińskim studentom pobieranie nauk na uniwersytetach Tajwanu. Ich sposób zaiste zdziałał cuda. Gdy rano zebrały się dwa komitety parlamentarne, 27 posłów partii opozycyjnej zachowywało się normalnie, choć z pewnością nie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź