News,Singapur news

Popisowa niedziela lekkoatletów!

yogAż trzy medale Igrzysk Olimpijskich w Singapurze wywalczyli w niedzielę wieczorem nasi lekkoatleci. Brązowe medale zawisły na szyjach Anny Wloki i Anety Rydz. Na najwyższym stopniu podium stanął Krzysztof Brzozowski!

W pierwszym niedzielnym finale z reprezentantem Polski w składzie – finale konkursu pchnięcia kulą – trzecie miejsce zajęła Anna Wloka. Nasza kulomiotka awansowała do niego z najlepszym rezultatem środowych eliminacji oraz nowym rekordem Polski juniorów – 15.77. W finale w swojej najdalszej próbie pchnęła na odległość 15:48, co dawało jej złoty medal … do ostatniej kolejki. Wtedy to wyprzedziły ją Rosjanka Troneva (15.66) i Chinka Siyu Gu (15.49).

– W Singapurze udało mi się pobić rekord Polski i zdobyć medal, więc mój start tutaj traktuję jako sukces. Zostajemy tu jeszcze parę dni, więc będę mogła w końcu trochę pozwiedzać. A potem wreszcie wracam do domu, w którym już dawno nie byłam – powiedziała po konkursie uradowana reprezentantka Polski.

Także brązowy medal, w konkursie skoku wzwyż, zdobyła Aneta Rydz. Polka pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1.79, co jest jej nowym rekordem życiowym. Aby liczyć na krążek ze złotego kruszcu, trzeba było skoczyć dziesięć centymetrów wyżej.

– Jestem z tego medalu bardzo zadowolona. Nie spodziewałam się takiego wyniku. Poprawiłam swój rekord życiowy, choć czuje, że mogłam skoczyć jeszcze wyżej – powiedziała Aneta, która w końcówce sezonu zamierza nieco odpuścić samo skakanie wzwyż i „pobawić się” w lekkoatletyczny wielobój.

Po zmaganiach pań do walki przystąpili panowie. Już w pierwszej rundzie pchnięcia kulą Krzysztof Brzozowski ustanowił nowy, fantastyczny rekord życiowy i rekord Polski juniorów młodszych – 23.23 m. Jak się później okazało, wynik ten zapewnił mu złoty medal. Drugi w klasyfikacji, Nowozelandczyk Jackson Gill, pchnął krócej o 63 cm.

Naprawdę, nie spodziewałem się takie rezultatu. Byłem mocno zaskoczony, kiedy spojrzałem na tablicę wyników. A gdy już stałem na najwyższym stopniu podium i odegrano Mazurka Dąbrowskiego, czułem się bardzo dumny z siebie – skomentował Krzysztof, któremu złoty medal na szyi zawiesiła Irena Szewińska.

W ostatnim „polskim” finale medalu nie udało się zdobyć naszemu 200-metrowcowi, Tomaszowi Kluczyńskiemu, który na mecie zameldował się na siódmym miejscu z czasem 21.56 s. Wygrał Chińczyk Xie Zhenye – 21.22.