Korea Pn news

Północnokoreański statek patrolowy naruszył zachodnią granicę z Południem

Północnokoreański statek patrolowy naruszył strzeżoną zachodnią granicę morską kilka razy w poniedziałek (24.02) wieczorem, ale wycofał się po wielokrotnych ostrzeżeniach wojskowych Korei Południowej – poinformowało we wtorek (25.02) Ministerstwo Obrony Korei Południowej.

źródło: 38north.org

źródło: 38north.org

Statek z Korei Północnej przekroczył w poniedziałkowy wieczór tzw. Northern Limit Line (NLL), czyli sporną linię demarkacyjną na Morzu Żółtym, która dzieli obie Koree i przepłynął ok. 23,4 km na zachód od południowokoreańskiej wyspy Yeonpyeong na Morzu Żółtym. – Statek powrócił do swojego terytorium w okolicach godziny 2:25 we wtorek (25.02) po wydaniu dziesięciu ostrzeżeń wojskowych przez Południe – powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony.

– Naruszenie linii demarkacyjnej przez statek z Korei Północnej może być postrzegane jako część ćwiczeń wojskowych lub jako inspekcja wojsk Korei Południowej – powiedział Kim Min Seok w briefingu. – Uważa się, że statek ten miał służyć testowaniu wojska Korei Południowej.

Przekroczenie granicy miało miejsce podczas gdy na wschodnim wybrzeżu, w resorcie w Górach Diamentowych, odbywały się zjazdy rodzin rozdzielonych przez wojnę koreańską (1950-53). W tym samym czasie Korea Południowa i Stany Zjednoczone rozpoczęły wspólne coroczne ćwiczenia wojskowe pomimo wielokrotnych wezwań Korei Północnej do ich anulowania. W zeszłym roku statki z Korei Północnej naruszyły granicę trzy razy.

– Bierzemy pod uwagę, że statki z Korei Północnej mogły celowo naruszyć granicę – powiedział Kim, podkreślając, że wojsko południowokoreańskie jest przygotowane do zwalczania wszelkich prowokacji.

Szybkie ogłoszenie wiadomości o naruszeniu granicy morskiej przez Seul było postrzegane jako próba podkreślenia swojej zdecydowanej gotowości militarnej pomimo pojednawczego nastroju z Koreą Północną, w świetle zjazdów rodzinnych, które odbyły się niedawno. – Wojsko zdecydowało się publicznie naruszyć granicę, ponieważ ludzie wykazują dużo zainteresowania ruchami wojska Korei Północnej – powiedział Kim, zaznaczając, że nie było innych nietypowych ruchów komunistycznego państwa.

Długo wyczekiwane ćwiczenia militarne Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych zaczęły się w poniedziałek (24.02) mimo gróźb Korei Północnej dotyczących odwołania zjazdów rodzinnych. Seul i Waszyngton będą prowadzić ćwiczenia wojskowe na niskim szczeblu, aby nie prowokować Północy. Nie zmienia to faktu, że ćwiczenia i tak zostały ostro skrytykowane przez komunistyczny kraj.

We wtorek (25.02) Rodong Sinmun, rządowa gazeta Korei Północnej, podała w wątpliwość defensywny charakter ćwiczeń, nazywając je „próbą wojny”, podnoszącą napięcie na Półwyspie Koreańskim. – Ćwiczenia są złośliwym kwestionowaniem naszych wysiłków na rzecz poprawy stosunków między-koreańskich i rozładowaniu napięcia na Półwyspie Koreańskim – napisano w komentarzu. – Musimy zrobić wszystko, aby promować pokój i stabilność na Półwyspie. Jeśli podżegacze wojenni źle ocenią naszą chęć pokoju, będziemy stanowczo reagować przez wzgląd na bezpieczeństwo i godność naszego narodu – napisano.

Linia demarkacyjna na Morzu Żółtym jest uważana przez Koreę Południową za granicę morską z Koreą Północną. Natomiast Pjongjang odrzuca nienaruszalność linii, sporządzonej jednostronnie przez  dowództwo Organizacji Narodów Zjednoczonych po zakończeniu wojny koreańskiej (1950/53). Północnokoreańskie władze od dawna domagają się, żeby granica przebiegała bardziej na południe.

Wody w pobliżu linii demarkacyjnej były miejscem krwawych potyczek w ostatnich latach. Statki rybackie z Korei Północnej często przebywają w tych okolicach, skąd są wypędzane przez południowokoreańskie statki patrolowe.

Na podstawie: koreaherald.com
Opracowanie: Maria Gęgotek

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Północnokoreański statek patrolowy naruszył zachodnią granicę z Południem Reviewed by on 25 lutego 2014 .

Północnokoreański statek patrolowy naruszył strzeżoną zachodnią granicę morską kilka razy w poniedziałek (24.02) wieczorem, ale wycofał się po wielokrotnych ostrzeżeniach wojskowych Korei Południowej – poinformowało we wtorek (25.02) Ministerstwo Obrony Korei Południowej. Statek z Korei Północnej przekroczył w poniedziałkowy wieczór tzw. Northern Limit Line (NLL), czyli sporną linię demarkacyjną na Morzu Żółtym, która dzieli obie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź