Chiny,Polecane

Połączenie Warszawa-Pekin pod znakiem zapytania. Przegląd prasy chińskiej 15-29.02.2012

1. Polityka i gospodarka

:: Hongkong po raz drugi z rzędu zajął 1. Miejsce w światowym rankingu globalizacji

17.02.2012 (Xinhua, Hongkong) [1]

W opublikowanym przez brytyjski magazyn The Economist „Rankingu Globalizacji 2011” spośród 60. Największych gospodarek Hongkong po raz drugi z rzędu zajął pierwszą pozycję.

Do sporządzenia rankingu wykorzystane zostały takie dane jak: wyniki ankiet przeprowadzonych na próbie 1000. Pracowników zajmujących stanowiska kierownicze w korporacjach na całym świecie, współczynnik otwartości gospodarki na handel międzynarodowy, swoboda przepływu kapitału, zasobów ludzkich, wymiany technologii i innowacji, i stopień integracji międzykulturowej etc.

Hongkong zajął w wymienionych kategoriach następujące miejsca: 1. – integracja międzykulturowa, 2. – otwartość na handel i przepływu kapitału, 9. – wymiana technologii i innowacji, i 12. – przepływ zasobów ludzkich.

:: Ministerstwo Spraw Zagranicznych: „Chiny nie wezmą udziału w spotkaniu Przyjaciół Syrii”

23.02.2012 (Xinhua) [2]

Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL Hong Lei powiedział, że Chiny nie wezmą udziału w odbywającym się 24.02 w Tunezji spotkaniu Przyjaciół Syrii.

„Chiny są przyjaciółmi syryjczyków i narodów arabskich, oraz popierają pokój w regionie. Odpowiednie rozwiązanie problemu Syrii jest bardzo trudne i mamy nadzieję, że wszystkie zainteresowane strony podejmą konstruktywną współpracę. Strona chińska sądzi, że wysiłki społeczności międzynarodowej powinny mieć na celu złagodzenie napiętej sytuacji panującej w tym kraju, prowadzić do dialogu i pokonywania różnic oraz ochrony pokoju na Bliskim Wschodzie.

Niestety cel oraz forma tego przedsięwzięcia wymaga głębszego zastanowienia. Niejasne są także okoliczności organizacji tego spotkania, a w takiej sytuacji trudno zdecydować się na uczestnictwo.” – tłumaczył Hong Lei.

:: Ogłoszenie Ministerstwa Obrony: Chiny wyślą do Sudanu i Sudanu Płd. Jednostki pancerne

23.02.2012 (ifeng.com za: Renmin Wang/Dziennik Ludowy) [3]

Chińskie siły pokojowe już od 2007 są obecne w regionie Darfur, to jednak pierwszy raz gdy Chiny wysyłają do terytoriów zamorskich transportery i pojazdy opancerzone.

W mającej dziś miejsce konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Obrony Geng Yansheng przedstawił okoliczności wysłania do Sudanu i Sudanu Płd. Chińskich sił stabilizacyjnych. Wkrótce przeprowadzone zostaną ćwiczenia, które obejmą ostrzeganie, działania pokojowe, budowanie łączności w razie sytuacji awaryjnych etc.

:: Media: Sudan Płd. Wystawia na próbę chińską politykę zagraniczną

24.02.2012 (Renmin Wang/Dziennik Ludowy; Zhongguo Jingji Wang/China Economic Network; Financial Times) [4]

W Sudanie Płd. Miało miejsce porwanie 29 chińskich pracowników. „Moi rodzice bardzo się martwią. Nie pozostaje mi nic innego jak codziennie do nich dzwonić i zapewniać o swoim bezpieczeństwie” – mówi Lu Zhifang pracująca w sklepie w Juba, stolicy kraju.

Chińczycy kontrolują tu nie tylko przemysł naftowy, ale także inwestują w hotelarstwo i gastronomię, telekomunikację i przemysł budowlany. Jednak fascynacja Chin tym najmłodszym z krajów świata poddana została ciężkiej próbie.

Jednym z efektów zaangażowania Pekinu w konflikt jest pogorszenie chińskich stosunków z obydwoma krajami. „Z powodu przeciągających się działań wojennych przez lata narastała nieufność wobec Chin” – tłumaczy Henry Odwar, członek Parlamentarnej Komisji Energii i Wydobycia Płd. Sudanu.

Niepokój wzbudziła decyzja Południa o wstrzymaniu eksportu ropy po tym jak Północ i Południe nie uzyskały porozumienia ws. cen i transportu surowca. Efektem tej decyzji był wzrost wrogości między dwoma krajami, a z nim zagrożenie, przed jakim stanęły chińskie inwestycje. Dodatkowe trudności powoduje fakt, że Sudan Płd. Wyraża nadzieje, że Chiny będą naciskać na Chartum w tej sprawie.

W takiej sytuacji rodzą się pytania o skuteczność obecnej doktryny nieinterweniowania w sprawy wewnętrzne partnera.

:: Bezpośrednie połączenie lotnicze Warszawa-Pekin może po raz kolejny upaść

25.02.2012 (Renmin Wang, Warszawa) [5a]

Polskie media donoszą, że Rosja zadeklarowała nałożenie ograniczeń na przeloty nad Syberią dla wszystkich przewoźników z UE. Powodem ma być wprowadzenie przez Komisję Europejską opłat za emisję CO2 uderzające w przewoźników z krajów pozaeuropejskich. Zakaz może spowodować, że planowane na 29.05 przywrócenie połączenia bezpośredniego Warszawa-Pekin po raz kolejny zakończy się fiaskiem.

Jednostronną decyzją Komisji Europejskiej od 1.01 za każdy przelot nad terytorium UE pobierana jest opłata za emisję CO2. Ograniczenie to wpłynie na firmy rosyjskie, amerykańskie, chińskie, oraz ponad 2000 innych przewoźników z całego świata. Szacowany roczny wzrost kosztów obsługi połączeń wyniesie np. 10 mld euro.

W odpowiedzi, w dniach 21-22.01 przewoźnicy z 33 krajów zorganizowali w Moskwie obrady, które zakończyły się podpisaniem „Deklaracji Moskiewskiej”, której treść zawiera propozycje sposobów walki z regulacją, głównie o charakterze odwetowym. Pomimo wystosowania zaproszeń przez stronę rosyjską, w konferencji nie wziął udziału przedstawiciel UE.

PLL LOT w przeszłości już dwa razy otwierały stałe połączenie Warszawa-Pekin. Przyczyną poprzednich porażek były problemy z trasami przelotu.

Dodatkowe informacje z polskich mediów: http://serwisy.gazetaprawna.pl/transport/artykuly/594430,pierwszy_lot_samolotem_pll_lot_do_pekinu_29_maja.html [5b]

http://www.rp.pl/artykul/705175,826329-Czy-LOT-na-pewno-poleci-do-Pekinu-.html [5c]

:: Wietnam wezwał Chiny do zaprzestania „działań zagrażających integralności terytorium wysp Xisha i Nansha” (wideo)

26.02.2012 (ifeng.com; TASS) [6]

Rosyjska agencja TASS 24.02 opublikowała apel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Socjalistycznej Republiki Wietnamu, w którym wzywa ono ChRL do „natychmiastowego wstrzymania działań zagrażających interesom Wietnamu na należącym do tego kraju terytorium wysp Xisha i Nansha (w-y Paracelskie i Spratly, M. Południowochińskie)”.

Podstawą kontrowersji są prowadzone przez chińskich oceanografów badania, których elementem jest budowa ośrodka hodowli ryb na wodach przybrzeżnych wysp Nansha. Rzecznik prasowy MSZ Wietnamu twierdzi, że „zagraża to suwerenności Wietnamu”.

W kwestii wątpliwości Wietnamu względem przynależności części wysp na Morzu Południowochińskim Ministerstwo Spraw Zagranicznych ChRL od dawna wielokrotnie powtarza, że wyspy oraz pobliskie wody są częścią terytorium Chin i jest to fakt w pełni poparty argumentami historycznymi i prawnymi.

Link do wideo:  http://news.ifeng.com/mainland/special/nanhaizhengduan/content-3/detail_2012_02/26/12793208_0.shtml [6]

:: W Xinjiangu zatrzęsła się ziemia

27.02.2012 (Zhengquan Shibao Wang/Financial Times) [7]

Państwowe Biuro Sejsmologiczne informuje, że 27.02.12 o godz. 9:11 czasu pekińskiego, w powiecie Fuyun w prefekturze Altay w Ujgurskim Regionie Autonomicznym Xinjiang (płn-zach. Chiny) zarejestrowano trzęsienie ziemi o sile 3.6st, z epicentrum na głębokości 6km.

 

:: Minister Spraw Zagranicznych Sudanu obiecuje zwiększenie bezpieczeństwa chińskich pracowników; zaprasza do eksploatacji nowych złóż ropy

29.02.2012 (Beijing Ribao/Beijing Daily) [8]

Odwiedzający Pekin Minister Spraw Zagranicznych Sudanu Ali Ahmed rozmawiał z władzami chińskimi o kwestiach bezpieczeństwa chińskiego personelu przebywającego w Sudanie. Miesiąc wcześniej 29 osób zostało porwanych przez bojówki antyrządowe. Seria tych wydarzeń stanowi nie tylko sygnał alarmowy dla chińskich firm prowadzących działalność na terytorium kraju, ale także świadczy o trudnej sytuacji społecznej.

Blokada graniczna

Obecnie w wyniku braku porozumienia w sprawie dostaw ropy między Północą a Południem trwa blokada granic. W rezultacie gwałtownie rośnie inflacja, a Południe, dotąd silnie zależne od dostaw dóbr z Północy musi zdobywać zaopatrzenie z Kenii i Ugandy. To jeden z czynników wpływających znacząco na wzrost kosztów firm chińskich działających w regionie.

Chińskie inwestycje a kwestie bezpieczeństwa

Podczas omawiania kwestii porwań Minister Ahmed podkreślił, że w jego kraju generalnie przestrzega się norm bezpieczeństwa. Obiecał jednak, że podjęte zostaną dodatkowe czynności dla zapewnienia bezpieczeństwa chińskiego personelu.

Zapytany o kwestię porwań pracownik koncernu Sinohydro uważa, że lokalne siły wojskowe są zbyt słabe aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Z tego powodu różne chińskie spółki rozważają, aby wzorem firm amerykańskich skorzystać z usług prywatnych firm ochroniarskich. Rozwiązanie to już się sprawdziło np. w przypadku walki z piractwem morskim.

Firmy powinny przyjąć odpowiedzialność społeczną

Aby stawić czoła zmieniającym się warunkom w terytoriach zamorskich, Chińskie firmy muszą pamiętać, że aby podnieść poziom bezpieczeństwa, ale także wyeliminować czynniki ryzyka i utrzymać długotrwały rozwój, ważne jest aby zacząć uczestniczyć w życiu lokalnych społeczności.

„Chińskie firmy powinny w swoich spółkach-córkach zwiększyć zatrudnienie wśród ludności lokalnej, zwłaszcza na szczeblu kierowniczym”- uważa ekspert He Wenping. Aby przygotować odpowiednie środowisko do stabilnego rozwoju należy zatem: promować interakcje ze społecznościami, zwiększyć przejrzystość, regularnie organizować dni otwarte, przybliżać społecznościom lokalnym tematykę ochrony środowiska etc. Przychylność autochtonów można również zyskać inwestując w edukację, otwierając dostęp do opieki medycznej, oraz przez działalność dobroczynną.

2. Pozostałe

:: Niepokojące pęknięcie w pobliżu budowy Shanghai Tower (zdjęcia)

17.02.2012 (soufun.com; Xinhua) [9a]

Między budynkiem Shanghai World Financial Center, a będącym w trakcie budowy Shanghai Tower na powierzchni ziemi pojawiły się pęknięcia. Czy to możliwe, że Szanghaj „schodzi pod wodę”?[9b]

Shanghai Tower stanie w samym centrum dzielnicy biznesowej Pudong. Docelowo w skład kompleksu wejdzie 5 kondygnacji podziemnych, 5 wchodzących w skład przyziemia, oraz 121-piętrowa wieża. Łącznie liczyć będzie 632m i stanie się najwyższym budynkiem w mieście. Wartość inwestycji wyniesie 1,5mld RMB. Obecnie trwają prace na 53. piętrze (240m).

W ostatnich dniach za sprawą mikroblogerów rozprzestrzeniła się w internecie informacja o liczącym 10m długości i 5-7cm szerokości pęknięciu.

„Tak naprawdę było ono widoczne już 3-4 miesiące temu” – wyjaśnia pracujący przy budowie inż Ge Qingtan. Pytani o tę sytuację architekci i inzynierowie zgodnie twierdzą, że „osiadaniu gruntu nie można zapobiec” i jest to sytuacja „powszechnie spotykana”. Zjawisko wynikać ma z podmokłego charakteru miejscowego podłoża. Poza tym, ulice wokół budowy są mocno eksploatowane przez ruch uliczny i ciężarowy, co również mogło mieć swój udział.

zdjęcia:

http://news.xinhuanet.com/photo/2012-02/17/c_122716532.htm „Szanghaj: Pęknięcie między World Financial Center a Shanghai Tower” [9c]

http://news.xinhuanet.com/photo/2012-02/20/c_122729279.htm „Shanghai Tower urósł już do 240m” [9d]

http://forum.skyscraperpage.com/showthread.php?t=116595&page=58 zdjęcia z budowy oraz wizualizacje budynku [9e]

:: Polska: Tłusty czwartek i konkurs w jedzeniu pączków (wideo)

17.02.2012 (Xinhua; CCTV Warszawa) [10a]

16.02 z okazji obchodów tradycyjnego polskiego święta w znanym turystycznym mieście Krakowie odbyła się 9. edycja konkursu w jedzeniu pączków. Mistrzostwo po raz trzeci zdobył Jerzy Zalewski zjadając 11 pączków w czasie 5 minut. W zeszłym roku w tym samym czasie skonsumował 12 sztuk.

Tłusty czwartek jest świętem poprzedzającym chrześcijański Wielki Post. Ten natomiast jest 40-dniowym okresem poszczenia i skruchy poprzedzającym Wielkanoc. Polacy powszechnie świętują ten dzień spotykając się z rodziną i przyjaciółmi w domach lub kawiarniach. Objadają się wspólnie pączkami, ciastkami i innymi wyrobami, których spożywanie zabronione jest w czasie

Wielkiego Postu.

Pączek jest tradycyjnym polskim przysmakiem. Jest to rodzaj spłaszczonego smażonego ciasta rozmiarów pięści. Na powierzchni często znajdziemy cukier puder, środek zaś wypełnia dżem lub krem.

link do wideo: http://v.qq.com/play/9NaaMJBTyN8.html „Polska: Tłusty czwartek – polskie święto kulinarne” [10b]

:: Tradycja na ulicach miasta

21.02.2012 (Xinmin Wanbao, Szanghaj) [11]

20.02 ulicami miasta Shaoxing w prowincji Zhejiang przeszedł tradycyjny pochód weselny. Panna młoda podążała za przyszłym małżonkiem zasiadając w tradycyjnej lektyce niesionej przez ośmiu mężczyzn.

„Shaoxing jest starym miastem o długiej historii, dlatego ceremonia zaślubin musi mieć chiński charakter.” – tłumaczył pan młody. Wynajął on konia, lektykę, oraz zadbał o odpowiednie stroje, dzięki czemu wszyscy mogli radośnie przejść w tradycyjnym pochodzie.

:: Gwiazdy z Europy i Ameryki „podbijają” Państwo Środka

23.02.2012 (Xinmin Wanbao, Szanghaj) [12]

W najbliższym czasie w Shanghai Indoor Stadium koncerty zagrają Westlife, międzynarodowa grupa wokalna Il Divo, oraz zespół Roxette.

Występ Westlife w Szanghaju (25.02) będzie jednym z przystanków na ich pożegnalnej trasie „The Greatest Hits Tour”. W listopadzie ub. r. na stronie zespołu pojawiła się smutna dla fanów informacja o planowanym zakończeniu działalności zespołu. Jak dowiadujemy się od organizatora wydarzenia, pomimo że to już trzeci występ grupy w tym mieście, bilety już od ponad dwóch tygodni są wyprzedane. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku ich koncertu w Pekinie.

Poza tym w najbliższym czasie na Shanghai Indoor Stadium zagrają międzynarodowa grupa Il Divo (28.02), szwedzka legenda Roxette (14.03), uznany japoński zespół rockowy – L’arc-en-Ciel彩虹 (10.03) oraz boysband z Korei Płd. – Shinhwa 神话 (30.04).

Ceny najdroższych miejsc na koncercie Roxette wyniosą 880 RMB (ok. 440zł), zaś na pozostałych koncertach 1280 RMB (ok. 640zł). Jest to znaczący spadek, gdyż dawniej normą było 2-3tys., a za najdroższe miejsca trzeba było zapłacić nawet niebotyczne 5 tys. RMB.

:: 100 dni do Mistrzowstw Europy w piłce nożnej. Chińscy dziennikarze zaproszeni do Polski

23.02.2012 (Xinlang Tiyu/sports.sina.com) [13]

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2012 coraz bliżej. Polski organizator mistrzostw zaprosił chińskich dziennikarzy do złożenia specjalnej wizyty.

W ciągu najbliższego tygodnia dziennikarze odwiedzą m. in. Stadion Narodowy w Warszawie, arenę w Gdańsku, a także Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Gospodarki, Ratusz Gdański etc. Wezmą również udział w konferencji prasowej dot. EURO 2012.

29.02 rozpocznie się odliczanie ostatnich 100 dni do rozpoczęcia rozgrywek, i z tej okazji w Warszawie na nowootwartym Stadionie Narodowym rozegrany zostanie pierwszy mecz. Zmierzą się w nim drużyny Polski i Portugalii.

:: Brzegi rzeki Suzhou powinny przeistoczyć się w centrum artystyczne Szanghaju (zdjęcia)

23.02.2012 (Xinmin Wanbao, Szanghaj) [14a]

W latach 20. XX wieku okolice rzeki Suzhou w Szanghaju przyciągnęły przemysł tkacki, maszynowy, przetwórstwo mąki i zbóż. Z tego powodu wody rzeki stały się mętne i cuchnące. Jednak wraz z kilkukrotną zmianą władz stan wody stopniowo się poprawia, a stare zaniedbane magazyny i fabryki zaczęły przyciągać artystów z kraju i ze świata.

Przechadzając się wzdłuż brzegów nadal znaleźć można dużo porzuconych zabudowań uniemożliwiających rozwój nowego centrum artystycznego, a niektóre odcinki linii brzegowej są silnie strzeżone, co utrudnia mieszkańcom miasta kontakt z kulturą. Uznawana za rzekę-matkę miasta, Suzhou ma jednak ogromne znaczenie historyczne i z tego powodu musi stać się centrum kreatywności i zostać w końcu uwolniona od statusu miejsca pełnego magazynów do wynajęcia z drugiej ręki.

zdjęcia: http://sh.wenweipo.com/?viewnews-3768 „100-letni most-muzeum nad rzeką Suzhou” [14b]

 

Źródła:

[1] http://news.xinhuanet.com/2012-02/17/c_122713303.htm

[2] http://news.xinhuanet.com/2012-02/24/c_122746543.htm

[3] http://news.ifeng.com/mainland/detail_2012_02/23/12728860_0.shtml

[4] http://world.people.com.cn/GB/157278/17208891.html

[5a] http://world.people.com.cn/GB/57507/17219405.html

[5b] http://serwisy.gazetaprawna.pl/transport/artykuly/594430,pierwszy_lot_samolotem_pll_lot_do_pekinu_29_maja.html

[5c] http://www.rp.pl/artykul/705175,826329-Czy-LOT-na-pewno-poleci-do-Pekinu-.html

[6] http://news.ifeng.com/mainland/special/nanhaizhengduan/content-3/detail_2012_02/26/12793208_0.shtml

[7a] http://sc.stock.cnfol.com/120227/123,1764,11844789,00.shtml

[7b] http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosja-trzesienie-ziemi-o-sile-68-niedaleko-granicy,1,5037893,wiadomosc.html

[8] http://www.bjd.com.cn/10jsxw/201202/29/t20120229_1444942.html

[9a] http://news.tj.soufun.com/2012-02-24/7111183.htm

[9b] w oryginale zabawna gra słów: 上海 shang-hai: shang – „nad”, hai – „morze” vs 下海xia-hai: xia – „pod” hai – „morzem” (:

[9c] http://news.xinhuanet.com/photo/2012-02/17/c_122716532.htm

[9d] http://news.xinhuanet.com/photo/2012-02/20/c_122729279.htm

[9e] http://forum.skyscraperpage.com/showthread.php?t=116595&page=58

[10a] http://news.xinhuanet.com/world/2012-02/17/c_111536993.htm

[10b] http://v.qq.com/play/9NaaMJBTyN8.html

[11] http://xmwb.news365.com.cn/csj/201202/t20120221_267045.html

[12] http://xmwb.news365.com.cn/wy/201202/t20120223_270857.html

[13] http://sports.sina.com.cn/g/2012-02-23/15145954785.shtml

[14a] http://xmwb.news365.com.cn/zh/201202/t20120223_270948.html

[14b] http://sh.wenweipo.com/?viewnews-3768

 

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Połączenie Warszawa-Pekin pod znakiem zapytania. Przegląd prasy chińskiej 15-29.02.2012 Reviewed by on 1 marca 2012 .

1. Polityka i gospodarka :: Hongkong po raz drugi z rzędu zajął 1. Miejsce w światowym rankingu globalizacji 17.02.2012 (Xinhua, Hongkong) [1] W opublikowanym przez brytyjski magazyn The Economist „Rankingu Globalizacji 2011” spośród 60. Największych gospodarek Hongkong po raz drugi z rzędu zajął pierwszą pozycję. Do sporządzenia rankingu wykorzystane zostały takie dane jak: wyniki ankiet

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • Dziękuję za ten przegląd.
  Cyt. „Rosyjska agencja TASS 24.02 opublikowała apel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Socjalistycznej Republiki Wietnamu, w którym wzywa ono ChRL do „natychmiastowego wstrzymania działań zagrażających interesom Wietnamu na należącym do tego kraju terytorium wysp Xisha i Nansha (w-y Paracelskie i Spratly, M. Południowochińskie)”.”
  Nie bardzo chce mi się wierzyc w opowieści o sojuszu chińsko-rosyjskim.
  Podsumowując, prasa chińska jak na kraj podobno totalitarny jest bardzo otwarta. W ZSRR przed pieriestrojką i głasnostią Gorbaczowa nigdy nie pisało się o katastrofach ani klęskach żywiołowych. ZSRR to był raj i koniec, kropka. Żadnych wstrząsów tektonicznych ani niepokojących dziur w ziemi. Zupełnie jak na Kubie i w KRLD. A w ChRL piszą, przyznają się do tego, nawet mikroblogi cytują. Czyżby strachu przed „totalitarną” władzą nie mieli? ;-)

  • Panie Zyggi tam jest sojusz gdzie są wspólne interesy,widocznie Rosjanie mają w tym cel aby wysyłać tego rodzaju apele a napewno nie kierują się miłością do Wietnamu.Co do Chin panie Zyggi to z tym totalitaryzmem bym był wstrzemiężliwy,nie jest to kraj demokratyczny w Europejskim słowa znaczeniu ale nie przesadzajmy z mocnymi słowami.

Pozostaw odpowiedź