Korea Pn news,Wydarzenia i zapowiedzi

Pogrzeb Ś.P. Pana Ambasadora Wojciecha Kałuży

zalobaW dniu 27 maja 2010 roku zmarł w wieku 62 lat Pan Wojciech Kałuża, były ambasador Polski w KRLD. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 14 czerwca 2010 roku o godzinie 12.00 w domu pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, o czym informują pogrążeni w smutku synowie.

Ś.P. dr Wojciech Kałuża urodził się w Ryczeniu (woj. dolnośląskie, dawne województwo leszczyńskie) w 1948 roku. Tytuł naukowy doktora obronił w Moskwie na Wydziale Stosunków Międzynarodowych. Związany z dyplomacją polską od wczesnych lat 70. XX wieku. Liczne pobyty w Chinach, I sekretarz ambasady RP w Canberze (1985-89), przez wiele lat współpracownik i doradca w MSZ.

Ś.P. Ambasador Kałuża reprezentował interesy RP i polskich obywateli w Korei Północnej jako ambasador od 6 września 2001 do 2005 roku, po czym na stanowisku tym zastąpił go gen. Roman Iwaszkiewicz (obecnie ambasadorem RP w KRLD jest gen. Edward Pietrzyk).  Przypomnijmy, że od 1995 do 2001 roku, w związku z wydaleniem z KRLD polskiej grupy wojskowej wchodzącej w skład KNPN z generałem Andrzejem Owczarkiem, strona polska obniżyła rangę swojego przedstawicielstwa do poziomu charge d’affairs. Ś.P. Pan Ambasador Kałuża był pierwszym dyplomatą polskim w KRLD po okresie napięć, który w randze ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego objął kierownictwo nad polską placówką w KRLD. Czas ten został dobrze wykorzystany przez Ambasadora, dzięki któremu relacje na linii Pjongjang – Warszawa stopniowo zaczęły się ocieplać. Ambasador Kałuża dostrzegał potrzebę dialogu z Północą i za pracę włożoną podczas tej wyjątkowo trudnej misji portal northkorea.pl oraz polska-azja.pl chciałyby podziękować. Jednocześnie składamy głębokie kondolencje najbliższej rodzinie, przyjaciołom i znajomym zmarłego.

Także  niektórzy spośród redaktorów portalu northkorea.pl mieli okazję spotkać Pana Ambasadora i podzielić się swoimi spostrzeżeniami i uwagami na temat KRLD. Za poświęcony czas i cenne uwagi również serdecznie dziękujemy.

Andrzej Bober

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Pogrzeb Ś.P. Pana Ambasadora Wojciecha Kałuży Reviewed by on 12 czerwca 2010 .

W dniu 27 maja 2010 roku zmarł w wieku 62 lat Pan Wojciech Kałuża, były ambasador Polski w KRLD. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 14 czerwca 2010 roku o godzinie 12.00 w domu pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, o czym informują pogrążeni w smutku synowie. Ś.P. dr Wojciech Kałuża urodził się

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • Szanowny Panie Marku,

  nic nie dodam i nie ujmę z mojej wypowiedzi. Na okres sprawowania przez Ś.P. Ambasadora Kałużę przypada kilka ważnych dla stosunków Polski z KRLD spotkań i decyzji. Wiem, jaki Koreańczycy z Północy mieli stosunek do Ś.P. Ambasadora i odwrotnie (o czym świadczy ich nieobecność na pogrzebie). Nie zmienia to jednak faktu, że Placówką polską w tym okresie kierował Pan Ambasador Kałuża i nic niewiele działo się zapewne bez jego wiedzy. Ponadto myślę, że i Pan wyznaje podobną zasadę, że o zmarłym mówi się albo dobrze, albo wcale. Ja z niej wyszedłem, zamieszczając tę krótką informację. Nie rozpływałem się w zachwytach, bo osobiście nie znałem Ambasadora. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak , że amb. Kałuża spędził w tym kraju 4 lata, trudne lata. Inną sprawą jest z kolei ocena ze strony pracowników podległych ambasadorowi w tym okresie bądź innych osób, lepiej znających zmarłego, mających najczęściej odrębne zdanie. Nie wyrażam ani sympatii ani antypatii, nie oceniam i nie wartościuję, by nie skrzywdzić kogokolwiek taką opinią. Powtarzam, moje zdanie nie wynika ze znajomości osoby zmarłego ani wszystkich decyzji przez niego podejmowanych, a jedynie z szacunku dla pełnionej przez niego misji, w tak trudnym pod względem dyplomatycznych obowiązków kraju, jakim jest Korea Północna. Podkreślam, daleki jestem od ocen Ś.P. Ambasadora Kałuży, choć jestem w pełni świadom ich surowości i zdecydowania. Proszę zatem wyrazić swoje zdanie, odmienne, o ile chce się Pan nim podzielić. Zawsze i wszędzie wyrażam mój podziw i uznanie dla członków misji dyplomatycznych podejmujących wyzwanie kontynuacji dialogu z tak wymagającym i zmiennym partnerem, jakim jest Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna.

  Serdecznie pozdrawiam

  Andrzej Bober

 • „Czas ten został dobrze wykorzystany przez Ambasadora, dzięki któremu relacje na linii Pjongjang – Warszawa stopniowo zaczęły się ocieplać.”

  bzdury

Pozostaw odpowiedź