BLOGOSFERA

Piotr Śmieszek: Indonezja od A do Z – Barwy Kampanii

Kampania na ulicach Indonezji

Fot. Piotr Śmieszek

Kampania prezydencka w Indonezji robi się coraz bardziej zażarta a stosowane chwyty coraz częściej lądują poniżej przysłowiowego pasa. Mogę sobie w tym miejscu pozwolić, na nie bycie bezstronnym zauważając, iż „czarna  maź” sączy się zdecydowanie z jednej tylko strony , z obozu generała Prabowo Subianto.

Po serii drukowanych przez prasę bulwarową, absurdalnych zarzutów o chińskie pochodzenie i religię (niemuzułmańskość) Joko Widodo, pod adresem Prabowo padły konkretne merytoryczne pytania o jego samowolę w organizowaniu porwań studentów i działaczy opozycji w roku 1998, oraz o dyscyplinarne za tę niesubordynację zwolnienie z armii.

Prabowo Subianto poszedł w przysłowiowe „zaparte”, odsyłając pytających do „Osób Wydających Rozkazy” podczas rewolucji demokratycznej 1998 (Suharto od 6 lat nie żyje, Wiranto jako minister obrony był głównym dymisjonującym Prabowo za te porwania). Dokument  dymisjonujący podpisany przez wspomnianego ministra obrony oraz miedzy innymi odchodzącego prezydenta Susilio Bambang Yughoytono, nazwał falsyfikatem, urywając w ten sposób jakąkolwiek dalszą dyskusję w tym temacie. Prezydent SBY, którego generalski podpis widnieje na owym dokumencie, nabrał natomiast wody w usta. Nie trudno powiązać jego milczenia z faktem, iż Partia Susilo Bambang Yudhoyono poparła kandydaturę, nikogo innego jak właśnie generała Prabowo Subianto.

Dziwię się dlaczego do tej pory nikt z obozu Jokowi nie sięgnął po inne mroczne   czyny oddziałów dowodzonych przez Prabowo. O ich rolę podczas krwawego tłumienia powstania niepodległościowego w Timorze Wschodnim, późniejszą aktywność na Nowej Gwinei czy podejrzenia o stygmatyzację domów i majątków chińskich w przededniu zamieszek majowych w 1998 roku. W ich wyniku w samej tylko Dżakarcie zginęło ponad 1000 osób.

Prabowo i jego sztab nie mają jednak takich, ani chyba żadnych innych skrupułów, zarzucając Jokowiego pytaniami o zdarzenia gospodarcze z przeszłości w których udział mieli politycy partii PDI Walka, która to promuje Joko Widodo w walce o najwyższy urząd w państwie. Chodzi tutaj przede wszystkim o sprzedaż Indosat zagranicznym inwestorom w okresie sprawowania rząd przez  Megawati Sukarnoputi w latach 2001-2004.

Nie pamięta jednak o tym, iż nikt inny jak właśnie On sam, kandydował w roku 2009 jako potencjalny przyszły vice Prezydent RI u boku Pani Sukarnoputri właśnie. Wówczas fakt sprzedaży firmy telekomunikacyjnej PT Indosat absolutnie mu nie przeszkadzał. Jak widać, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, szczególnie gdy gra toczy się najwyższe cele i urzędy.

Zejdźmy jednak trochę niżej na poziom kampanii reklamowej w mediach. Sporo zamieszania narobił w ciągu ostatnich dwóch dni kontrowersyjny teledysk promujący kandydaturę Prabowo. Artysta  Ahmad Dani, znany z indonezyjskiej edycji Idola,  ubrany w niemiecki nazistowski mundur, zaśpiewał Kandydatowi piosenkę (bez zgody autorów) Queen „We will rock You”. W sieci i nie tylko zawrzało i piosenka już nie wisi na kanale Youtube. I chociaż sztab Prabowo szybko naprawił tę pomyłkę, w świat poszedł jasny przekaz jakim kandydatem jest emerytowany generał.

Prabowo już wcześniej posłużył się innym światowym hitem „Happy”, z tą tylko różnicą że jego autor w odróżnieniu od grupy Queen, dał pełne prawo wykorzystywania tego akurat utworu innym artystom na całym świecie.

Na koniec dla pełnego obrazu kampanii prezydenckiej po dwa teledyski każdego z kandydatów na fotel Prezydenta RI. Dwa już wspomniane klipy Prabowo Subianto oraz dwa koronne utwory muzyczne teamu Jokowi.

 

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Piotr Śmieszek: Indonezja od A do Z – Barwy Kampanii Reviewed by on 27 czerwca 2014 .

Kampania prezydencka w Indonezji robi się coraz bardziej zażarta a stosowane chwyty coraz częściej lądują poniżej przysłowiowego pasa. Mogę sobie w tym miejscu pozwolić, na nie bycie bezstronnym zauważając, iż „czarna  maź” sączy się zdecydowanie z jednej tylko strony , z obozu generała Prabowo Subianto. Po serii drukowanych przez prasę bulwarową, absurdalnych zarzutów o chińskie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Piotr Śmieszek

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania na UMK w Toruniu. Od kilku lat mieszka w Yogyakarcie na stołecznej wyspie Jawie w Indonezji. Życie na Archipelagu zainspirowało i popchnęło go ku idei, by dzielić się Indonezją z Rodakami z nad Wisły. Co też czyni w formie pisanej (www.yellowlittleduck.com), oraz bezpośredniej (www.lombok.pl), organizując wraz z Żoną, Bugiską z Sulawesi koncept p.t. - "Wakacje w Indonezji". Autor książek : "Archipelag znikających wysp" oraz pierwszego "polskiego" przewodnika "Bali & Lombok" po wyspach Bali, Lombok, parku Komodo oraz jawajskiej Yogyakarcie.

Pozostaw odpowiedź