BLOGOSFERA

Piotr Chodak, Chiny – tak to widzę: Chiny wciąż zainteresowane Polską

źródło: thenews.pl

źródło: thenews.pl

Podczas spotkania 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, z premierem Chin Li Keqiangiem w Rumunii opublikowano „Bukareszteński program współpracy”. Premier Li wymienił trzy główne punkty, które w niedalekiej przyszłości będą realizowane.

1. W ciągu pięciu lat obroty handlowe Chin i tego regionu zostaną podwojone,
2. Rok 2014 będzie rokiem promocji rozwoju gospodarki i handlu między Chinami i tym regionem Europy,
3. Przedsiębiorstwa obu stron zwiększą wzajemne inwestycje, stwarzając szanse pracy oraz zezwolą na wejście na swoje rynki.

Li Keqiang zadeklarował, że Chiny nigdy nie będą dążyć do utrzymania salda dodatniego w handlu z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, ogłosił też szereg rzeczowych przedsięwzięć służących pobudzeniu rozwoju gospodarki i handlu między stronami. Spodziewać się można konferencji ministrów współpracy gospodarczo-handlowej Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wystawy towarów z tej części Europy czy forum współpracy gospodarczo-handlowej w dziedzinie rolnictwa na rzecz pobudzenia szybkiego wzrostu bilateralnego handlu. Premier Donald Tusk wraz z pozostałymi przywódcami Europy Środkowo-Wschodniej zadeklarował, że jest gotowy czynić starania na rzecz pobudzenia rozwoju współpracy w dziedzinach gospodarki, handlu, inwestycji, infrastruktury, energii, bankowości i ochrony środowiska w celu realizacji wspólnego rozwoju i dodania nowej siły napędowej do rozwoju wzajemnych stosunków. Mimo wszystko Polska wciąż powinna zwrócić uwagę na zwiększenie wiedzy o naszym kraju wśród chińskich przedsiębiorców. Zarówno nasz kraj, jak i pozostałe z tej części Europy wciąż są stosunkowo obce.

Najważniejszym parterem Chin w regionie jest niewątpliwie Polska. Stosunki polsko-chińskie rozwijały się w ostatnich dwóch latach bardzo dynamicznie, zarówno w sferze politycznej, jak i gospodarczej czy kulturalnej. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych bardzo intensywnie działa na rzecz przyciągnięcia do Polski chińskiego kapitału. Prezes PAIiIZ Sławomir Majman przekonuje, że poważnym atutem Polski jest niezmienna otwartość na zagranicznych inwestorów:

„W ciągu 24 lat od zmiany systemu politycznego, Polską rządziły różne stronnictwa: socjaldemokracja, liberalizm i konserwatyzm, jednak mają one dwa wspólne charaktery: po pierwsze uprawiają politykę gospodarki wolnorynkowej, po drugie – co jest bardzo ważne dla strony chińskiej, otwierają szeroko drzwi Polski dla kapitału zagranicznego, niezależnie z jakiej części świata. Polska jest obojętna na toczącą się np. w Ameryce dyskusję o tym, czy należy bać się chińskiego kapitału. Warunki tworzone w Polsce dla chińskich inwestorów są dokładnie takie same jak dla inwestorów pochodzących z innych państw, niezależnie od tego, czy z Francji, czy Korei Południowej.”

Polskie firmy oraz zachodnie mające swoje siedziby w naszym kraju zdają sobie sprawę, a przynajmniej powinny, że Polska jest swego rodzaju bramą do całej Europy i w oparciu o tę wiedzę należy czynić starania na rzecz dalszej współpracy.

Niektóre chińskie firmy, które próbowały już swoich sił na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, napotkały trudności wynikające z braku doświadczenia i wiedzy o tym regionie. Dyrektor filii Chińskiego Banku Przemysłowo-Handlowego w Polsce Li Xiaobo proponuje kilka metod zapobiegania takim porażkom:

„Moim osobistym zdaniem chińscy inwestorzy powinni poczynić solidne przygotowania do działania w Europie Środkowo-Wschodniej. Po pierwsze, należy zwracać dużą uwagę na zmianę wytycznych polityki w tym regionie; po drugie, należy dobrze zapoznać się z przepisami prawnymi i regułami rynkowymi danego regionu, w tym analizować przykłady sukcesów i porażek chińskich firm w tym regionie; po trzecie, niezwykle ważny jest właściwy dobór miejscowych partnerów biznesowych.”

Jak widać, Chiny wciąż widzą nasz kraj jako głównego przedstawiciela regionu. Nie tylko chcą z nami rozmawiać ale również tworzyć biznes. Ustalenia z Bukaresztu należy teraz skutecznie realizować z pożytkiem również dla polskich przedsiębiorstw, ponieważ wszystko ma się opierać na zasadach partnerstwa (Win2Win).

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Piotr Chodak, Chiny – tak to widzę: Chiny wciąż zainteresowane Polską Reviewed by on 9 stycznia 2014 .

Podczas spotkania 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, z premierem Chin Li Keqiangiem w Rumunii opublikowano „Bukareszteński program współpracy”. Premier Li wymienił trzy główne punkty, które w niedalekiej przyszłości będą realizowane. 1. W ciągu pięciu lat obroty handlowe Chin i tego regionu zostaną podwojone, 2. Rok 2014 będzie rokiem promocji rozwoju gospodarki i handlu

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Piotr Chodak

肖达克 彼得 / www.chinytolubie.pl / Interested in: Business, China and Far East, public relations, political marketing, media

Pozostaw odpowiedź