Trzecie Plenum KC KPCh to symbol zmian, jakie będą następować w najbliższych i tych nieco dalszych latach w Chinach. Główne przesłanie brzmi następująco: zmiana Chin poprzez reformy, na czele których stanął Xi Jinping wyrastający na wielkiego reformatora. Owszem, Państwa Środka nie da się „przestawić” jak choćby krajów europejskich. Zresztą nie o przestawienie chodzi, lecz bardziej o większy skręt – o kontynuowanie polityki otwarcia na większą skalę. Skomplikowana struktura wymaga odpowiednich środków, którymi mają być właśnie zapowiadane reformy, ale nie o nich chciałem się szczegółowo rozpisywać. Chiny przestają być wielką fabryką świata nastawioną na eksport. Z miesiąca na miesiąc rośnie import i w tym należy upatrywać nową szansę dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym i dla Polski.
Co mieli mielibyśmy eksportować do Chin? Czego szuka nasz azjatycki partner? Ostatnio premier Chin Li Keqiang opublikował artykuł w mediach, w którym zaznaczył, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają produkty mięsne, mleczne i alkoholowe wysokiej jakości, a proces urbanizacji w Chinach zwiększy popyt na wołowinę, baraninę, sery i wina – kraje naszego regionu będą więc ważnym źródłem importu produktów rolnych. Dodatkową przestrzenią współpracy pomiędzy Polską a Chinami może być ochrona środowiska oraz przemysł energetyczny.
Wiadomo, że większość krajów naszego regionu korzysta z tradycyjnych zasobów energetycznych, jak np. węgiel, olej i gaz. Stwarza to przestrzeń do współpracy z Państwem Środka w przyszłości. Poza współpracą w zakresie tradycyjnych zasobów energetycznych przed Polską i Chinami otwiera się perspektywa współpracy w dziedzinie nowych źródeł energii. Ostatnim z głównych filarów ma być współpraca finansowa. W 2012 roku rząd chiński powołał specjalny fundusz kredytowy na rzecz promocji współpracy między Chinami i krajami regionu o wartości 10 miliardów dolarów amerykańskich, który jest przeznaczony na rozwój bilateralnej współpracy w dziedzinach inflastruktury, nowej wysokozaawansowanej technologii i gospodarki przyjaznej środowisku.
0
Pozostaw odpowiedź