Chiny news

Pierwszy raport na temat chińskiej pomocy rozwojowej

Władze Chin ogłosiły w czwartek, że zwiększa się rola Chin jako dawcy pomocy rozwojowej i wsparcie zagraniczne świadczone przez Chiny stanowi alternatywę dla pomocy udzielanej przez kraje Zachodu, które stawiają więcej wymagań potencjalnym biorcom pomocy.

Według raportu dotyczącego pomocy zagranicznej, wydanego przez Biuro Informacji Rady Państwa. od 2004 roku wsparcie rozwojowe udzielane przez Chiny wzrosło o 30 %, a łączna suma pomocy udzielonej przez to państwo w latach 1950-2009 wynosi 256,2 miliarda juanów (39,2 miliarda USD).

Owoce chińskiej pomocy gospodarczej są widoczne w wielu krajach rozwijających się. Pekin wspomógł między innymi budowę dróg w Afryce, przędzalni w Syrii, cementowni w Peru czy mostów w Bangladeszu. Chińska pomoc chętnie przyjmowana przez rządy państw odbiorców, stała się przedmiotem krytyki państw zachodnich, które zarzuciły tej pomocy brak przejrzystości, która prowadzi do korupcji i niegospodarności.

Raport Biura Informacji Rady Państwa podkreśla pozytywny wkład chińskiej pomocy w czasach, gdy globalny kryzys finansowy nadwyrężył budżety wielu państw.

Raport posiada jednak kilka wad. Nie określa specyfiki udzielanej poszczególnym krajom oraz nie odpowiada na zarzuty, że wiele projektów pomocowych realizowanych przez Chiny wymaga korzystania z usług chińskich wykonawców lub zawiera preferencje co do sposobu płatności w postaci ropy naftowej, minerałach lub innych zasobach naturalnych.

Mimo to, wydanie raportu stanowi krok naprzód w kierunku poprawy przejrzystości pomocy chińskiego rządu, który jak dotychczas odrzucał propozycje poddania chińskiej pomocy zagranicznej międzynarodowemu skontrolowaniu.

Jak powiedziała prof. Deborah Brautigama, ekspert w relacjach chińsko – afrykańskich z American University w Waszyngtonie, opublikowanie raportu stanowi wielki krok dla Chin. Według niej chińskie władze są w trakcie dowiadywania się, co to znaczy być wielką i jednocześnie odpowiedzialną potęgą, a pomoc zagraniczna jest tą dziedziną, w której poczyniły one ogromne postępy.

Raport przedstawia Chiny jako państwo chętne do udzielania pomocy, a przy tym posiadające środki ku temu. Wedle raportu Chiny są skore do udzielania pomocy bez nakładania politycznych zobowiązań, w przeciwieństwie do państw zachodnich, które udzielaną przez siebie pomoc obwarowują szeregiem wymagań.

Chińska pomoc rozwojowa pomimo, że oficjalne dane co do jej wysokości nie zostały dotychczas opublikowane, wciąż odbiega daleko od tej udzielanej przez Stany Zjednoczone. Chińskie wsparcie rozwojowe, udzielone w 2009 roku według prof. Brautigamy oscyluje w granicach 3,1 miliarda USD, podczas gdy pomoc amerykańska w tym samym roku wyniosła około 28,8 miliarda USD rocznie. Jednak skłonność Chin do współpracy ze skorumpowanymi i represyjnymi rządami przy jednoczesnym skupieniu się na krajach bogatych w surowce daje im przewagę nad innymi państwami udzielającymi pomocy. Spośród 256,2 miliardów juanów (39,2 miliarda USD) dotychczas udzielonej pomocy, 40 % to pomoc bezzwrotna lub granty przeznaczone na budowę szpitali, szkół, taniego budownictwa. Resztę stanowią nieoprocentowane, preferencyjne pożyczki lub niskooprocentowane kredyty.

Według raportu na temat chińskiej pomocy rozwojowej, pożyczki preferencyjne udzielono 76 krajom, z czego przeznaczono na gospodarcze projekty infrastrukturalne, podczas gdy prawie 9% wsparło projekty związane z górnictwem i przemysłem naftowym.

Raport zaznacza także, że prawie połowę udzielonej pomocy przez Pekin w 2009 roku otrzymały kraje afrykańskie, a azjatyckie. Raport nie zawiera danych liczbowych obrazujących dokładnie wysokość udzielonej pomocy.

Jan Wołoszyn

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Pierwszy raport na temat chińskiej pomocy rozwojowej Reviewed by on 24 kwietnia 2011 .

Władze Chin ogłosiły w czwartek, że zwiększa się rola Chin jako dawcy pomocy rozwojowej i wsparcie zagraniczne świadczone przez Chiny stanowi alternatywę dla pomocy udzielanej przez kraje Zachodu, które stawiają więcej wymagań potencjalnym biorcom pomocy. Według raportu dotyczącego pomocy zagranicznej, wydanego przez Biuro Informacji Rady Państwa. od 2004 roku wsparcie rozwojowe udzielane przez Chiny wzrosło

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Czy można prosić o link do raportu?
  Pozdrawiam
  M. Dąbrowa

Pozostaw odpowiedź