Chiny news,Japonia news,Komentarz eksperta

Paweł Behrendt: Chiny będą dążyć do zacieśnienia stosunków z Japonią

 Pawel-Behrendt   

 W zamieszaniu wywołanym przez nagłe ustąpienie Hatoyamy Yukio ze stanowiska premiera szerszej uwadze umknęła wizyta w Japonii premiera ChRL Wen Jiabao w dniach 30 maja 1 czerwca br. Wizyta przebiegała w bardzo przyjacielskiej atmosferze i była częścią dłuższej podróży Wena po krajach Azji, w trakcie której odwiedził także Koree Południową, Mongolię i Birmę.

     Pierwszym istotnym efektem wizyty jest uruchomienie gorącej linii pomiędzy Tokio a Pekinem. Celem tego działania jest szybsze rozwiązywanie napięć związanych z incydentami morskimi na wodach Morza Wschodniochińskiego. Wen Jiabao zadeklarował również chęć wynegocjowania traktatu regulującego eksploatacje złóż gazu pod dnem Morza Wschodniochińskiego. Wprawdzie porozumienie o wspólnej japońsko-chińskiej eksploracji i eksploatacji wspomnianych zasobów zostało podpisane już w 2008, jednak jego zapisy pozostały martwą literą. Co ciekawe tym razem to strona chińska wystąpiła z inicjatywą negocjacji, jest to dość gwałtowny zwrot w chińskiej polityce w tej konkretnej sprawie.

     Znamienne jest rozłożenie akcentów w medialnych relacjach z wizyty. Dla Japończyków najważniejsze były sprawy polityczne i gospodarcze, szczególnie sprawy powiązane z ustanowieniem gorącej linii oraz Koreą Północną. Z kolei chińskie media więcej uwagi poświęcały, oprócz gospodarki, szczególnie kulturze. Wen Jiabao kilkakrotnie spotykał się z przedstawicielami chińsko-japońskich towarzystw kulturalnych, na których zachęcał do zacieśniania współpracy w tej dziedzinie, podkreślając wielowiekowość kontaktów chińsko-japońskich oraz popularność kultury japońskiej w Chinach, zachęcał Japończyków do bliższego zapoznania się z kulturą chińską. Historia wzajemnych relacji była także głównym tematem rozmowy chińskiego premiera z cesarzem Akihito. Wen uczestniczył nawet w ćwiczeniach tai chi w jednym z tokijskich parków. To wydarzenie nie zostało zrelacjonowane w chińskich mediach, prawdopodobnie aby uniknąć skojarzeń ze zdelegalizowaną w ChRL sektą Falun-gong. W dziedzinie gospodarki Chiński premier przekonywał japońskich przedsiębiorców do inwestowania w Chinach i rozwoju szerokiej współpracy, podkreślając, że wspólnymi łatwiej będzie przezwyciężyć skutki kryzysu.

     Wizytę tą można z pewną dozą przesady uznać za przełomową. Po obu stronach Morza Wschodniochińskiego była opisywana bardzo pozytywnie, w chińskich mediach określano ją jako „wizytę dobrej woli”. Z kolei w Japonii podkreślano, że po raz pierwszy Chiny wystąpiły tak pojednawczo i jednoznacznie przyjaźnie wobec Kraju Kwitnącej Wiśni. Takie działania doskonale wpisują się w budowany przez ChRL wizerunek pokojowego mocarstwa, nadszarpnięty ostatnio przez wyczyny Korei Płn, traktowanej przez resztę świata jako państwo podległe w pewnym stopniu Chinom. Nie wykluczone, że zacieśniając współprace gospodarczą Chińczycy chcą uzyskać dostęp do nowoczesnych technologii made in Japan. Częste odwoływanie się przez Wen Jiabao do związków kulturowych należy uznać za przejaw umiejętnego zastosowania soft power – Pekin może dążyć do budowy pozytywnych relacji z Tokio odwołując się do wspólnej historii i dziedzictwa kulturowego. Jest to o tyle ciekawe, że historia we wzajemnych relacjach obu państw pojawiała się do tej pory głównie w kontekście drugiej wojny światowej i japońskich zbrodni wojennych. Było tak nawet w wypadku Expo 2010. Nieoficjalnie Chińczycy liczyli, że Hatoyama uda się z Szanghaju do Nankinu i powtórzy tam gest Brandta z Warszawy. Rezygnacja Hatoyamy i oświadczenie Kana, że nie planuje odwiedzić Expo odwlekają realizacje takiego scenariusza. Można więc sądzić, iż chińscy przywódcy zdecydowali się odrzucić historyczne uprzedzenia i wziąć sprawy w swoje ręce uznając bieżące sprawy i przyszłość za istotniejsze.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Paweł Behrendt: Chiny będą dążyć do zacieśnienia stosunków z Japonią Reviewed by on 20 czerwca 2010 .

      W zamieszaniu wywołanym przez nagłe ustąpienie Hatoyamy Yukio ze stanowiska premiera szerszej uwadze umknęła wizyta w Japonii premiera ChRL Wen Jiabao w dniach 30 maja 1 czerwca br. Wizyta przebiegała w bardzo przyjacielskiej atmosferze i była częścią dłuższej podróży Wena po krajach Azji, w trakcie której odwiedził także Koree Południową, Mongolię i Birmę.      Pierwszym

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź