Drewniane popiersie Matki Bożej z Nagasaki z katedry w Urakami, uszkodzone w wyniku ataku nuklearnego z 9 sierpnia 1945 roku, odbywa pielgrzymkę pokoju po Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Do Watykanu Dziewicę przywiózł abp Nagasaki Mitsuaki Takami, którego rodzice zginęli po zrzuceniu na to miasto bomby atomowej.
W ostatnią środę na placu Św. Piotra Ojciec Święty pobłogosławił figurę „Zbombardowanej Dziewicy” z Nagasaki ocalałej z ataku nuklearnego. Figura przybyła do Japonii w 1930 roku z Włoch.
Pasterz Nagasaki wyjaśnił, że usłyszał kiedyś o Dziewicy z Guernica z hiszpańskiego regionu Basków, zbombardowanej podczas wojny domowej w Hiszpanii w kwietniu 1937 roku przez lotnictwo niemieckie i włoskie, i porównał figury znalezione pod hiszpańskimi ruinami i tymi w Nagasaki. Chciał uczynić z nich znak pokoju.
-Pokój nie może być nigdy stworzony siłą. Ograniczanie broni nuklearnej za bardzo nie postępuje. Moi rodzice zostali zabici przez bombę atomową. Chciałbym, żeby pielgrzymka pokazywała nie tylko cierpienia osób wywołane bombą atomową, ale żeby stała się także wołaniem o pokój przez wprowadzenie metod non violent – tłumaczył bp Takami.
Figura Dziewicy z katedry w Urakami dwa razy przekroczyła granice Japonii, ale nigdy w pielgrzymce. To katolik z Nagasaki miał pomysł, by figura Matki Bożej ocalałej z wybuchu bomby atomowej odbyła pielgrzymkę m.in. po Hiszpanii.
26 lutego br. biskupi Hiroszimy Joseph Atsumi Misue i Nagasaki Joseph Mitsuaki Takami wystosowali apel do prezydenta Stanów Zjednoczonych, do japońskiego rządu i do narodów świata, by zrobili „odważny krok” wobec „całkowitej eliminacji broni nuklearnej” i „zbudowaniu świata bez wojny”.
13 kwietnia w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone i Kanada zaapelowały o stworzenie funduszu (10 miliardów dolarów), w celu poprawy bezpieczeństwa nuklearnego w świecie.
Stanisław A. Niewiński
Źródło: Fronda.pl
Pozostaw odpowiedź