
Źródło: koreaherald.com
Papież Franciszek zakończył w poniedziałek (18.08) swoją wizytę w Korei Południowej. Jego pięciodniowy pobyt wzbudził bardzo pozytywne reakcje wśród komentatorów i wiernych.
Papież Franciszek przybył do Korei Południowej w czwartek (14.08). W piątek (15.08) odprawił pierwszą publiczną mszę, podczas której modlił się w intencji ofiar katastrofy Sewol.
– Powierzamy szczególnie Matce Boskiej wszystkich, którzy stracili życie w katastrofie promu Sewol oraz tych, którzy zostali dotknięci przez tę ogromną tragedię – mówił papież podczas mszy w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na stadionie w Daejeon.
Tuż przede mszą papież przyjął ocalałych z katastrofy oraz rodziny ofiar na prywatnej audiencji. Przybyli na spotkanie podarowali papieżowi żółtą wstążkę, którą – dla uczczenia pamięci ofiar – papież miał na sobie podczas mszy. Oprócz tego ojciec jednego ze zmarłych Lee Hoo-jin, ofiarował papieżowi pięciokilogramowy krzyż, który niósł ze sobą w pieszej wędrówce z Ansan (gdzie mieści się szkoła jego syna) do Daejeon. Ojciec Święty obiecał zabrać krzyż do Rzymu i odprawić mszę świętą w intencji ofiar.
We mszy brało udział ponad 45 tys. wiernych. Tłum skandował słowa „Viva Papa”, gdy papież pojawił się na stadionie około godz. 10:20.
Oprócz odprawienia uroczystej mszy, papież w piątek brał także udział w rozpoczęciu Azjatyckich Dni Młodzieży. Uczestniczenie w tym wydarzeniu było podstawowym celem apostolskiej wizyty w Korei, pierwszej wizyty w Azji od objęcia pontyfikatu przez papieża Franciszka w marcu ubiegłego roku. Franciszek jest jednocześnie pierwszym papieżem w historii, biorącym udział w spotkaniu azjatyckiej młodzieży katolickiej.
W sobotę (16.08) odbyła się msza beatyfikacyjna 124 koreańskich męczenników. Beatyfikowani to Paweł Yun Chi-yung i jego 123 towarzysze i następcy, którzy zginęli śmiercią męczeńską na przełomie XVIII i XIX wieku. Wspomnienie błogosławionych zostało ustalone na dzień 31 maja. Również w sobotę papież odbył spotkanie z osobami niepełnosprawnymi w domu opieki w Kkottongnae.
Przedostatni dzień wizyty (17.08) papież rozpoczął udzieleniem chrztu Lee Hoo-jinowi, ojcu jednej z ofiar katastrofy Sewol. Lee poprosił papieża o udzielenie mu sakramentu w piątek (15.08), w czasie spotkania z rodzinami ofiar. Nowo ochrzczony przyjął imię Franciszek. Był to pierwszy chrzest udzielony przez głowę Kościoła Katolickiego w Korei Południowej od dwudziestu pięciu lat (w 1989 roku papież Jan Paweł II ochrzcił dwanaście osób podczas swojej wizyty w Seulu). Tego samego dnia papież odprawił mszę kończącą Azjatyckie Dni Młodzieży. Brali w niej udział młodzi katolicy z dwudziestu trzech krajów, których papież nazwał przyszłością Kościoła i ich społeczeństw oraz wezwał do troski o ubogich i zepchniętych na margines.
– Jesteście pełni optymizmu, energii i dobrej woli, co jest tak charakterystyczne dla tego okresu życia. Pozwólcie Chrystusowi przekuć wasz optymizm w chrześcijańską nadzieję, energię w cnoty moralne i życzliwość w autentyczną, ofiarną miłość – mówił papież w czasie homilii.
Poniedziałek (18.08) był ostatnim dniem pięciodniowej wizyty papieża Franciszka w Korei Południowej. Jej zwieńczeniem była msza w intencji pokoju i zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego, odprawiona w katedrze Myeongdong w Seulu. Udział w niej brała prezydent Republiki Korei Park Geun-hye oraz inni przedstawiciele władzy. Ważnym elementem była także obecność kobiet wykorzystywanych seksualnie w czasie okupacji japońskiej oraz uciekinierów z Korei Północnej.
– Wszyscy Koreańczycy są braćmi i siostrami, członkami jednej rodziny. Módlmy się o powstanie nowych możliwości dialogu, spotkania i przełamanie dzielących różnic – nawoływał podczas mszy papież Franciszek.
We mszy nie uczestniczyli katolicy z Korei Północnej. Jak ujawnili organizatorzy wizyty papieża w Korei, Pjongjang nie przyjął zaproszenia, jakie wystosował południowokoreański Kościół Katolicki. Po zakończeniu mszy kardynał Andrzej Yeom Soo-jung ofiarował papieżowi dwa przedmioty, będące symbolami oczekiwanego pojednania. Pierwszą z nich była korona wykonana z fragmentów drutu kolczastego z silnie ufortyfikowanej granicy między Koreą Północną a Południową, drugą zaś figura Matki Boskiej, patronującej diecezji Pjongjang.
Msza zakończyła wizytę papieża, który po południu wrócił do Watykanu.
Pobyt papieża w Korei Południowej jest oceniany bardzo pozytywnie. Południowokoreańskie media zwracają szczególną uwagę na gesty Franciszka, podkreślające jego niezwykłą relację i więź z wiernymi. Zaznaczają także, że papież „nie zawiódł oczekiwań”, ukazując swoją skromność i pokorę oraz nawołując do pomocy najuboższym. Z dużym entuzjazmem przyjęto także słowa o międzykoreańskim pojednaniu i wypracowywaniu pokoju, które były silnym akcentem podczas ostatniego dnia papieskiej pielgrzymki.
Na podstawie: koreaherald.com, korea.net
Opracowanie: Marta Maria Matusik
Pozostaw odpowiedź