Top news,Wydarzenia i zapowiedzi

„Pani Birmy. Biografia polityczna Aung San Suu Kyi”- serdecznie zapraszamy do Collegium Civitas na promocję nowej książki Michała Lubiny!

Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA), Collegium Civitas oraz Wydawnictwo PWN zapraszają na promocję wyjątkowej biografii Aung San Suu Kyi pt. „Pani Birmy. Biografia polityczna Aung San Suu Kyi” autorstwa dr Michała Lubiny.

Promocja książki „Pani Birmy” połączona będzie z dyskusją na temat wyborów parlamentarnych, które odbędą się dzień wcześniej w Birmie.

Spotkanie odbędzie się 9 listopada 2015 roku w Auli A Collegium Civitas, Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1, godz. 18.00.

Link do wydarzenia na FB znajduje się TUTAJ.

W dyskusji wokół książki i wyborów udział wezmą:

Prof. Bogdan Góralczyk Uniwersytet Warszawski, b. Ambasador RP w Mjanmie/Birmie, autor tomu „Złota ziemia roni łzy”

oraz

dr Michał Lubina, autor książki, ekspert CSPA i wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

Moderatorem spotkania będzie Radosław Pyffel, prezes Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA).

Warto dodać, że książka nie ukazała się jeszcze na rynku, ale znając popularność wszystkich książek naszego eksperta postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom wielu z Was i zaczynamy przyjmować zapisy wszystkich tych którzy chcieliby zapisać się na zakup nowej książki Michała Lubiny z dedykacja autora.

Wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza tych którzy nie będą mogli przyjść na spotkanie autorskie, prosimy o maila na [email protected]

Serdecznie zapraszamy!

CSPA

Więcej o książce:

„Pani Birmy. Biografia polityczna Aung San Suu Kyi” (wyd. PWN, Warszawa 2015)

Jest to pierwsza w języku polskim biografia legendarnej birmańskiej opozycjonistki i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Aung San Suu Kyi walcząc z juntą wojskową, spędziła piętnaście lat w areszcie domowym – była jednym z najsłynniejszych więźniów politycznych świata. Za swój sprzeciw wobec rządów armii zapłaciła wysoką cenę osobistą, tracąc rodzinę i najbliższych przyjaciół. Jej dramatyczne losy sprawiły, że stała się symbolem oporu wobec brutalnych rządów wojskowych w Birmie, a zarazem częścią popkultury. Opierając się na dwóch rozmowach przeprowadzonych z działaczką oraz na bogatym materiale źródłowym, Michał Lubina pokazuje, że Suu Kyi zawsze była politykiem, i udowadnia, że właśnie przez pryzmat polityczny należy ją oceniać. Jego tezy idą w poprzek dominującej narracji na temat Suu Kyi na świecie.

Fragment wstępu:

Aung San Suu Kyi jest politykiem. To niemal banalne stwierdzenie wielu wydaje się wręcz obrazoburcze. W powszechnej opinii przez lata stała się bojowniczką i męczenniczką na rzecz demokracji i praw człowieka, laureatką pokojowej Nagrody Nobla, nieomal świętą, „współczesną Joanną d’Arc”, „nowym Gandhim”, „żeńską bodhisattwą”, a nawet „sumieniem świata”. Tymczasem była tylko i wyłącznie politykiem, a uznawanie jej za kogokolwiek innego to niedorzeczność. Oto pierwsza teza tej książki.

Druga teza jest istotnym uzupełnieniem pierwszej: Suu Kyi zawsze była politykiem. Od początku swojej kariery zachowywała się i działała w sposób polityczny (…) Nie stała się politykiem po 2011 r., jak twierdzi spora część publicystów. Od początku nim była. Nieświadomość tego faktu generuje błędne analizy i wnioski, a ostatnio również nierozumne głosy potępienia.

Po trzecie, Suu Kyi jest politykiem wielkiej klasy. Dziś już takich nie ma. Ze swoją postkolonialną birmańskością i oksfordzkim sznytem należy do innej epoki. Jest żywą pamiątką po czasach, gdy polityką zajmowali się ludzie niekoniecznie mniej brutalni i bezwzględni, lecz na pewno lepiej wychowani (….)

Po czwarte, Suu Kyi jest politykiem tragicznym. Osobą, której wybory osobiste zdają się wyjęte ze starożytnych tragedii. Postacią godną dramatów Sofoklesa. Walcząc o władzę w Birmie, stanęła przed wielkim dylematem: musiała wybierać między ojczyzną a rodziną. Jako polityk – a jednocześnie żona i matka – została zmuszona do podejmowania decyzji, których nie chciałby podejmować żaden człowiek.

I wreszcie: Suu Kyi jest politykiem sprawnym, lecz (wciąż) nieskutecznym. Ten paradoks wynika z natury walki politycznej w Birmie… ”

Głosy o książce „Pani Birmy”:

„Noblistka Aung San Suu Kyi, córka twórcy birmańskiej państwowości gen. Aung Sana. Polityk. Przez dwie dekady postrzegana jako globalna ikona walki o prawa człowieka z niekwestionowaną referencją: 15-letnim aresztem domowym nałożonym przez brutalną juntę -Tatmadaw. Ale w 2011 r. generałowie niespodziewanie sięgnęli po „demokratyczną kartę”. Suu Kyi zagrała va banque, mówiąc: – Sprawdzam! Tym samym weszła do rządzącego establishmentu. Jednak pełni władzy nie zdobyła, a kontroli nad krajem nie ma. Zdobędzie ją? Zmieni swój kraj? Co stanie się po kluczowych wyborach jesienią 2015 roku? Te i inne pytania stawia – jak zwykle z emfazą – Autor, który z Suu Kyi dwukrotnie rozmawiał, Birmę/Mjanmę dobrze zna, bo często tam jeździ, i dał nam już dwie wartościowe prace na jej temat. Nie zawiedzie i na tych stronach, bo Bohaterka, polityk „tragiczny”, a zarazem „sprawny lecz (dotychczas?) nieskuteczny”, jest fascynująca, a jej Ojczyzna z bolesną najnowszą historią nie mniej”.

Prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, Uniwersytet Warszawski, b. Ambasador RP w Tajlandii, Mjanmie/Birmie i na Filipinach

„Polski Sierpień 1980, Arabska Wiosna, Jesień Ludów w Europie Środkowej mają wspólny mianownik. Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyły te same emocje, nadzieje i marzenia o sprawiedliwości demokracji i lepszym jutrze. Każde z nich miało swoich bohaterów z krwi i kości, którzy owych marzeń stali się symbolem. Koniec lat 80., który przyniósł wolność tak wielu krajom, miał też swoje azjatyckie odsłony. W odległej Birmie młoda kobieta imieniem Aung San Suu Kyi rozpoczęła swoją walkę z opresyjnym, wojskowym reżimem w Rangunie. Tej walce, jak i fascynującej postaci jej głównej bohaterki poświęcona jest niniejsza książka, napisana ze swadą przez młodego ale znanego już specjalistę z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego- Michała Lubinę”.

Prof. dr hab. Adam W. Jelonek, Uniwersytet Jagielloński, b. Ambasador RP w Malezji, Brunei i na Filipinach

ML i ASSK

Zrzut ekranu 2015-10-30 o 07.20.32

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
„Pani Birmy. Biografia polityczna Aung San Suu Kyi”- serdecznie zapraszamy do Collegium Civitas na promocję nowej książki Michała Lubiny! Reviewed by on 30 października 2015 .

Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA), Collegium Civitas oraz Wydawnictwo PWN zapraszają na promocję wyjątkowej biografii Aung San Suu Kyi pt. „Pani Birmy. Biografia polityczna Aung San Suu Kyi” autorstwa dr Michała Lubiny. Promocja książki „Pani Birmy” połączona będzie z dyskusją na temat wyborów parlamentarnych, które odbędą się dzień wcześniej w Birmie. Spotkanie odbędzie się 9 listopada

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź