Pakistan news

Pakistan: Udaremnienie próby przemytu starożytnych monet

Na zdjęciu: Złota moneta z wizerunkiem władcy Kuszanów cesarza Huvishka, na reversie bóstwo Kuszanów Mahasena

Na zdjęciu: Złota moneta z wizerunkiem władcy Kuszanów cesarza Huvishka, na reversie bóstwo Kuszanów Mahasena

Celnicy z lotniska w Islamabadzie wykryli trzecią próbę przemytu rzadkich monet, jaka miała miejsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pasażerowie lotu do Bangkoku Subhan Allah i Zahir Allah mieli przy sobie dwie koperty z 20 starożytnymi złotymi monetami. Kiedy przemytnicy próbowali przenieść je przez bramkę maszyny skanującej, celnicy zauważyli monety na ekranie i skonfiskowali je. Ponieważ dwaj pasażerowie z Peszawaru nie mogli być legalnie zatrzymani pozwolono im wejść na pokład samolotu i opuścić terytorium Pakistanu.

Urzędnicy celni wezwali pracownika Departamentu Archeologi i Muzeów (DOAM) do oceny znaleziska. Ten po wykonaniu wstępnej ekspertyzy 20 monet oświadczył, że mają one ponad 1700 lat. – Na pierwszy rzut oka, monety te wydają się należeć do okresu Kuszanów. Cztery z nich są niezwykle rzadkie i prawdopodobnie pochodzą z najwcześniejszego okresu Kuszanów, który zasięgiem obejmował dzisiejszy Pakistan w V w. n.e. Był to okres panowania tzw. „Króla Królów” – powiedział urzędnik DOAM. Dyrektor generalny DOAM Dr Fazaldad Kakara potwierdził wcześniejszą opinię i dodał, że jego oddział wcześniej już odkrył złote monety w regionie Taxila w  Chajber Pasztunkwie i w Pendżabie. Ostatniego takiego odkrycia dokonano w 2005 roku, podczas wykopalisk w Badalpur w Dolinie Taxila. Dr Kakara powiedział, że większość z 16 monet przechwyconych na lotnisku w Islamabadzie było podobnych do tych znalezionych przez DOAM i wystawionych w muzeum dla zwiedzających. Cztery pozostałe są szczególnie interesujące dla niego i jego zespołu.

– Są to bardzo rzadkie monety wykonane ze złota tak dobrej jakości, że przechowały się w dobrym stanie, co od razu umożliwiło rozpoznanie przedstawionych na nich wyobrażeń bóstw i królów m. in. wizerunku Sziwy i podobizn władców Kuszanów, przypominające te z bramicznych rzeźb datowanych na IV lub V w. n.e. Jedna z postaci Kuszanów przedstawia cesarza Huvishka, który trzyma berło w prawej ręce, a nad jego lewym ramieniem płonie ogień. Na krawędzi monety wypisane są słowa „Shao Nano Shao”, co znaczy „Król królów”. Podobnie,  jedna z monet wyobraża Vasudeva, ostatniego wielkiego króla Kuszanów. Jedna jej strona ukazuje bóstwo hinduskie, możliwe że Sziwę trzymającego trójząb w jednej ręce, a w tle widoczna jest postać byka – powiedział dyrektor DOAM. Do zdobyczy z lotniska przynależy też 1,5 calowy złoty wisiorek. Posiada on cechy greckie, jednak wg Dr Kakara – jest zbyt wcześnie, aby dokonać atrybucji tego wyjątkowego przedmiotu. Na podstawie charakterystycznej stylistyki – profil boczny i falowane włosy – można wstępnie założyć, że jest to wizerunek Aleksandra Wielkiego – powiedział.

Starszy urzędnik z lotniska w Islamabadzie Ghulam Ali Malik, wyjaśnił, że ilekroć udaje się zdemaskować próbę przemytu dzieł sztuki starożytnej sprawa podlega ustawodawstwu celnemu i po weryfikacji skonfiskowanego mienia również Aktowi o starożytnościach. – Wiemy, że przemytnicy często przewożą nielegalnie dzieła sztuki do Tajlandii i są wśród nich również monety. Ukrywają je w kawałkach dekoracji lub śmielsi próbują przewozić je osobiście. Po zakończeniu procedury prawnej, odebrane przedmioty są przekazywane do Wydziału Archeologii i Muzeów. W ciągu ostatniego roku służby celne przekazały DOAM około 1200 starożytnych dzieł sztuki skonfiskowanych w ciągu ostatnich kilku lat.

Na podstawie: dawn.com

Opracowanie: Katarzyna Górna

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Pakistan: Udaremnienie próby przemytu starożytnych monet Reviewed by on 7 września 2013 .

Celnicy z lotniska w Islamabadzie wykryli trzecią próbę przemytu rzadkich monet, jaka miała miejsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pasażerowie lotu do Bangkoku Subhan Allah i Zahir Allah mieli przy sobie dwie koperty z 20 starożytnymi złotymi monetami. Kiedy przemytnicy próbowali przenieść je przez bramkę maszyny skanującej, celnicy zauważyli monety na ekranie i skonfiskowali je.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź