Artykuły,Komentarze,Publicystyka,Top news,Wydarzenia i zapowiedzi

P. Pendrakowska: Wicepremier Wietnamu Truong Hoa Binh w Polsce

20 września w Senacie RP zorganizowano po raz pierwszy w ramach Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności konferencję pod tytułem „Wymiana gospodarcza, naukowa i kulturalna między Polską a Wietnamem.” Wydarzenie było szansą na zapoznanie się z dotychczasowymi osiągnieciami współpracy między oboma krajami na poziomie politycznym, gospodarczym i kulturowym. Publiczność składała się z senatorów, dyplomatów, przedstawicieli biznesu, analityków, a także pracowników instytucji finansowych oraz reprezentantów mniejszości wietnamskiej. Z pewnością było to jedno z najważniejszych wydarzeń dla relacji polsko-wietnamskim w tym roku, szczególnie, że Polskę odwiedził wicepremier Socjalistycznej Republiki Wietnamu Truong Hoa Binh.

Konferencja rozpoczęła się od powitania wicemarszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, który podjął się oceny bieżącego stanu stosunków polsko-wietnamskich. Wicepremier Wietnamu Truong Hoa Binh i wicepremier Jarosław Gowin wygłosili długie przemówienia podsumowując współpracę, szczególnie wspominając wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Wietnamie. Kluczowe było następujące stanowisko: Wietnam może być przez Polaków postrzegany jako brama do ASEAN, natomiast Polska jako brama do Europy Środkowo-Wschodniej dla potencjalnych wietnamskich inwestorów. Wicepremierzy porównali również oba państwa w kontekście udanej transformacji lat 90-tych ubiegłego stulecia. Od reform Doi Moi w 1986 roku Wietnamowi udało się istotnie zmniejszyć ubóstwo, a także doprowadzić do znaczącego wzrostu PKB – przewiduje się, że w następnych latach ma on oscylować wokół 6%.

Strategia Polski wobec Wietnamu

Wietnam jest jednym z niewielu państw Azji Południowo-Wschodniej, z którym Polskę łączą silne więzi – mowa tu nie tylko o licznej diasporze wietnamskiej, ale również o dziesiątkach lat udanej współpracy gospodarczej i kulturalnej. Co ważniejsze, Wietnam dynamicznie się rozwija, w 2017 roku wzrost PKB wyniósł około 6,8%. Struktura PKB Wietnamu obecnie wygląda następująco: usługi (41%), przemysł (33%) i rolnictwo (16%). Chiny, Korea Południowa, Japonia i USA należą do największych partnerów handlowych Wietnamu (dane na 2017 rok). Wietnam to również państwo, w którym stery władzy sprawuje Komunistyczna Partia Wietnamu ze Zgromadzeniem Narodowym jako najwyższym organem.

Warto zaznaczyć, że Ministerstwo Rozwoju (dziś Ministerstwo Przedsiębiorczości i Handlu) wytypowało Wietnam na jedno z pięciu perspektywicznych/kluczowych krajów, z tego też powodu wzmożone działania promocyjne są już kierowane w stronę Hanoi od 2017 (mają one potrwać do 2019 roku). W 2017 zdecydowano się otworzyć zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Ho Chi Minh przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy.

Polska importuje z Wietnamu głównie podzespoły do przemysłu elektronicznego, które są wykonywane w fabrykach zlokalizowanych w Wietnamie. Podzespoły do produkcji elektroniki są następnie montowane w Polsce (nasuwa się tutaj porównanie z Polską jako dostawcą podzespołów do produktów końcowych wykonywanych w Niemczech). Z Wietnamu importuje się również wybrane produkty spożywcze, takie jak przyprawy i kawa. To wreszcie w tym azjatyckim państwie produkuje się również wiele wyrobów włókienniczych i tekstylnych, a także obuwie sportowe, które trafiają potem do szaf Polaków.

Dane statystyczne na razie nie budzą jednak wielkiego optymizmu – Wietnam znajduje się na 51. pozycji wśród odbiorców polskiego eksportu (udział w polskim eksporcie oscyluje około 0,12% i około 2,1% w polskim eksporcie od Azji). Mimo wszystko Wietnam od 2016 roku wśród państw ASEAN to polski partner handlowy numer 1, wyprzedził tym samym Malezję, Tajlandię i Singapur. Dotychczas największą polską inwestycją bezpośrednią było nabycie pakietu kontrolnego wietnamskiej firmy farmaceutycznej Dat Vi Phu przez polski Adamed.

FTA-UE

Z punktu widzenia Wietnamu jednym z najistotniejszych wyzwań jest doprowadzenie do wejścia w życie umowy o wolnym handlu z Unią Europejską. Celem jest zniesienie barier pozataryfowych i obniżenie ceł na wybrane towary. Wietnam ma nadzieję, że dojdzie do tego na początku 2019 roku (wariant optymistyczny), pesymiści mówią o końcu 2019 roku. Pojawiają się również spekulacje, że umowa de facto będzie dużo bardziej korzystna w dłuższej perspektywie dla Wietnamu ze względu na to, że wytworzenie towarów w Wietnamie jest tańsze, a po drugie eksperci zwracają uwagę na aktywne przygotowanie wietnamskich firm do ekspansji w Europie. Zmiany obejmą przede wszystkim: ryby, nabiał, leki a także niektóre urządzenia i maszyny. Ponadto uwolnione zostaną niektóre sektory związane z usługami, na przykład usługi dla biznesu, finansowe i ubezpieczeniowe.

Głównym celem jest liberalizacja, w ciągu 7 lat większość ceł na wybrane produkty ma zostać zniesiona po stronie wietnamskiej, Unia wyznacza sobie zaś na te zmiany trzy lata. Przyglądanie się postępom w związku z Umową o wolnym handlu ma również symboliczne znaczenie w związku z kolejnymi groźbami eskalacji wojny handlowej między Chinami a USA. Obecnie fundamentalnym dokumentem określającym współpracę miedzy UE a Wietnamem jest Umowa o partnerstwie i współpracy podpisana w 2012.

Szkolnictwo wyższe

Polskie uniwersytety współpracują z wietnamskimi partnerami. Wśród nich znajdują się Akademia Górniczo-Hutnicza i Akademia Muzyczna w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Gdański, Zielonogórski czy Wyższa Szkoła Społeczno-Pedagogiczna w Lublinie. Partnerami dla powyższych instytucji edukacyjnych są między innymi Vietnam National University i Hanoi University of Mining and Geology, czy uniwersytety Vinh i Honh Duc. Nie należy również zapomnieć o jedynej wietnamistyce w Polsce na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jarosław Gowin wspomniał o rosnącej liczbie studentów z Wietnamu w Polsce, a także o możliwości nauki języka polskiego w Hanoi.

Wyzwania dla Wietnamu

Wietnam zdecydował się rozbudować i wypromować w ciągu najbliższych lat trzy Specjalne Strefy Ekonomiczne (Vân Đồn w północnej prowincji Quảng Ninh, Bắc Vân Phong w centralnej prowincji Khánh Hòa i Phú Quốc w południowej prowincji Kiên Giang). Mimo tego, że boom na budowę Specjalnych Stref Ekonomicznych w Azji rozegrał się w poprzednim stuleciu rozpoczynając od lat 80.-tych, to wietnamskie władze uważają je za klucz do dalszego ekonomicznego rozwoju. Rewolucja przemysłowa 4.0 a także wzrost znaczenia nowych technologii sprawiają, że Wietnamowi rośnie apetyt na inwestowanie w innowacyjność, a także poszukiwanie kapitału. Na marginesie warto dodać, że pierwsza taka strefa, czyli Chu Lai Economic Zone, powstała na początku 2000 roku, przede wszystkim jako pole do wypróbowywania różnych reform gospodarczych.

Pisząc o dzisiejszym Wietnamie nie powinno się również zapomnieć o szkicu ustawy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Wyzwaniem są dzisiaj dziesiątki tysięcy ataków hakerskich kierowanych w stronę Wietnamu (podobne dzieje się w innych regionach świata). Rząd postanowił przeciwdziałać również rozpowszechnianiu tzw. fake newsów, a także pragnie zapewnić krajowe przechowywanie ważnych danych. Co do zasady ustawa ma nie naruszać zobowiązań międzynarodowych, w których to strukturach Hanoi funkcjonuje, m.in. w Światowej Organizacji Handlu i Partnerstwie Transpacyficznym (CPTPP).

Podsumowanie

Podsumowując, konferencja „Wymiana gospodarcza, naukowa i kulturalna między Polską a Wietnamem” była udanym wydarzeniem. Nie tylko ze względu na obecność wicepremierów obu państw, ale również dzięki zaproszeniu przedstawicieli świata polityki, dyplomacji, środowiska akademickiego, biznesu, a także analityków do wspólnych dyskusji i wymiany doświadczeń. Rozdawane podczas konferencji materiały umożliwiły zapoznanie się z relacjami wietnamsko-polskimi na wielu poziomach: gospodarczym, politycznym, społecznym i edukacyjnym.

 

Dane na podstawie przygotowywanych raportów przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w Departamencie Handlu i Współpracy Międzynarodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i https://www.straitstimes.com/asia/se-asia/vietnam-bets-on-success-of-sezs-viet-nam-news

Udostępnij:
 • 37
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  37
  Udostępnienia
P. Pendrakowska: Wicepremier Wietnamu Truong Hoa Binh w Polsce Reviewed by on 20 września 2018 .

20 września w Senacie RP zorganizowano po raz pierwszy w ramach Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności konferencję pod tytułem „Wymiana gospodarcza, naukowa i kulturalna między Polską a Wietnamem.” Wydarzenie było szansą na zapoznanie się z dotychczasowymi osiągnieciami współpracy między oboma krajami na poziomie politycznym, gospodarczym i kulturowym. Publiczność składała się z senatorów, dyplomatów, przedstawicieli biznesu,

Udostępnij:
 • 37
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  37
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • Zainteresowanie POlski Wietnamem to dobra idea.
  w przyszłej MEGAGRZE, która już się zaczyna, a rozwinie w najblizszej przyszłości

  Wiethttp://indianadventure.eu/pol/indie-xxi-w/nieco-o-przyszlosci-megagra/Wie tnam najprawdopodobniej stanie po stronie Indii i Japonii Sytuacja powinna go też „pchać” w stronę USA, ale tu problemem są zaszłosci historyczne (ale to chyba nie taki wielki problem, nie nienawidzi się przeciwnika, którego się pokonało.
  .
  I tu jest miejce dla Polski, która ma dobre stosunki i z USa i Wietnamem.
  Jako rynek wietnam powinien być łatwiejszy niż CDhiny i Indie, bo tamte rynki sztutmują wszyscy i robi się ciasno.
  W wietnamie aktywne było i chyba nadaljest CTO, ciekawe, czy jest tam SONEL?

Pozostaw odpowiedź