Artykuły,Publicystyka

P. Nowosad: Tajlandia – polityczne oczekiwania i gospodarcza niepewność

Obserwując ostatnie wydarzenia w Tajlandii, ekonomiści zastanawiają się, jak rok żałoby odbije się na gospodarce kraju. Żałoba narodowa, a także 30-dniowy „zakaz rozrywek”, obostrzenie ogłoszone przez władze, sprawiają, że wielu Tajów odkłada w czasie ślub, wakacje i inne plany. Posępny nastrój mieszkańców po śmierci przywódcy najpewniej wpłynie na istotny sektor gospodarczy kraju – przemysł turystyczny, generujący ok. 10% PKB – który właśnie wchodzi w szczytowy moment sezonu. Wiele eventów przyciągających gości z całego świata – jak np. Impreza Pełni Księżycowej na wyspie Phagan – będzie odwołanych, co w ostatnich latach było nie do pomyślenia.

Rok 2016 miał być rekordowy dla tej branży, przewidywany był wzrost liczby zagranicznych turystów o 17% (rok do roku). I chociaż turystyka w Tajlandii okazała się zaskakująco odporna na burzliwe wydarzenia roku 2014, tym razem może być inaczej.

Od czasu przejęcia władzy, junta postawiła sobie za cel uzdrowić ekonomię, co okazało się trudnym zadaniem. Eksport, główny filar gospodarki, został osłabiony przez globalne spowolnienie, a z powodu politycznej niepewności kraj utracił część inwestycji zagranicznych, w tym japońskich (firmy z Kraju Kwitnącej Wiśni są największą grupą zagranicznych inwestorów w Tajlandii). Po śmierci króla premier Prayuth Chan-ocha namawiał rodaków, by podtrzymywali tempo rozwoju kraju: „Nie pozwólcie, by giełda, handel i inwestycje zwolniły. Nie pozwólcie, by wiarygodność naszego kraju została zrujnowana”.

Bangkok (fot. Diliff / Wikimedia Commons)

Bangkok (fot. Diliff / Wikimedia Commons)

Są też jednak pomyślne wieści. PKB powiększył się o 2,8% w zeszłym roku, w porównaniu z niskim wzrostem na poziomie 0,8% w roku poprzednim. Banki i ośrodki analityczne przewidują, że wzrost w tym roku wyniesie 3,2%, a w przyszłym – 3,3%. Bank Światowy umieścił Tajlandię na 46. miejscu na świecie w rankingu państw najbardziej przyjaznych dla biznesu i na 3. miejscu jeśli chodzi o państwa zrzeszone w ASEAN (za Singapurem i Malezją). Co warte podkreślenia, cztery gospodarki Azji Wschodniej i Pacyfiku zostały sklasyfikowane w pierwszej światowej dziesiątce. Oto czołówka: Nowa Zelandia (miejsce 1.), Singapur (2.), Hong-Kong, Chiny (4.) i Republika Korei (5.).

Żałoba narodowa mogła odbić się negatywnie również na sferze politycznej. Prawdopodobna była ponowna zmiana terminu wyborów powszechnych, planowanych na wrzesień lub październik 2017 r. (co i tak jest złamaniem obietnicy wojskowych, którzy zapowiedzieli wybory na październik 2015 r.). Na razie premier Prayuth oświadczył, że śmierć króla nie wpłynie na zmianę daty głosowania – bardzo ważnego, którego skutkiem ma być powrót do rządów cywilnych. Tajowie czekają także na intronizację 64-letniego Maha Vajiralongkorna (syna Ramy IX) oraz na ogłoszenie nowej konstytucji (zatwierdzona w sierpniowym referendum, czeka na podpis głowy państwa).

Źródła:
1). www.ft.com https://www.ft.com/content/6f3239ae-9783-11e6-a1dc-bdf38d484582

2). www.thailand-business-news.com http://www.thailand-business-news.com/economics/54636-business-2017-thailand-ranks-third- asean-worlds-46th.html http://www.thailand-business-news.com/economics/54581-thai-banks-3-2-3-3-growth-achieved- 2016.html

Paweł Nowosad

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
P. Nowosad: Tajlandia – polityczne oczekiwania i gospodarcza niepewność Reviewed by on 3 listopada 2016 .

Obserwując ostatnie wydarzenia w Tajlandii, ekonomiści zastanawiają się, jak rok żałoby odbije się na gospodarce kraju. Żałoba narodowa, a także 30-dniowy „zakaz rozrywek”, obostrzenie ogłoszone przez władze, sprawiają, że wielu Tajów odkłada w czasie ślub, wakacje i inne plany. Posępny nastrój mieszkańców po śmierci przywódcy najpewniej wpłynie na istotny sektor gospodarczy kraju – przemysł turystyczny,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź