Artykuły,Publicystyka

P. Druzgała: Tajski rząd przedstawił nowelizacje ustawy o przestępczości komputerowej

Rząd przedstawił nowelizacje ustawy o przestępczości komputerowej. Rząd przedstawił nowelizacje ustawy o Przestępczości Komputerowej, która jeśli zostanie zatwierdzona, pozwoli rządowi na blokowanie wszelkich treści, które rząd uzna za „nieodpowiednie”, bez konieczność wystawienie przez sąd nakazu sądowego. Nowelizacja ma być zatwierdzona przez parlament w przyszłym miesiącu. Niejasność niektórych artykułów zapisanych w nowelizacji wzbudziła obawy ekspertów, że ustawa ta może być nadużywana.

Już na początku tego roku ostro krytykowano tzw., „koncepcje jednej bramki”, jednakże jak widać protesty czy słowa krytyki raczej nie doprowadziły do poprawy sytuacji. Do tej pory obecna ustawa była często wykorzystywań przez rząd do uciszania niewygodnych dla się siebie postaci, a nawet krytyków samej ustawy. Stała się narzędziem prześladowania. Jak widać nie ma raczej szans na to, aby ta sytuacja uległa zmianie. Wydaje się, że rząd raczej chce przyspieszyć proces cenzurowania Internetu, który jest już widoczny niż doprowadzić do większej wolności słowa i otwartych dyskusji.

 Narodowe Zgromadzenie Legislacyjne (NLA) 23 listopada zwołało konferencje, aby wyjaśnić na czy ma polegać nowelizacja oraz aby usłyszeć zdanie opinii publicznej. Równolegle odbył się panel dyskusyjny zorganizowany przez Thai Netizen Group, iLaw oraz SEAPA (Southeast Asian Press Alliance), podczas którego na bieżąco komentowano wypowiedzi NLA.

Podczas konferencji NLA użyło nowego terminu “serwis one-stop”. Zgodnie z punktem 20 nowelizacji, jeśli specjalna komisja złożona z pięciu osób, uzna daną treści za “zagrożenie dla porządku publicznego” lub „przeciw dobrym obyczajom” musi ona być usunięta, ale po decyzji sądu. Jednakże w wyjątkowych przypadkach rząd może zastawać metodę „one-stop service”, czyli zablokować i usnąć daną treść lub stronę bez decyzji sądowej.

źródło: commons.wikimedia.org

źródło: commons.wikimedia.org

To, czym będzie kierować się i w jaki sposób komisja będzie dyktować, co jest przeciwko dobrym obyczajom i co zagraża porządkowi publicznemu nie jest wyjaśnione.. Brak klarownych przepisów w tej kwestii daje komisji i rządowi władzę absolutną, ponieważ nie ma wyższej instancji, z która rząd miałby się konsultować lub podlegać. Jednym słowem jest to otwarte zagrożenie wolności słowa.

Ponadto zgodnie z punktami § 18 i 19 nowelizacji, urzędnicy państwowi będą mieli prawo zażądać do operatora sieci internetowych wydania danych dotyczących użytkowników, przeglądu odwiedzanych stron przez danego użytkownika, dostępu do jego skrzynki emaliowej, hasła do Facebooka oraz prawo do zajęcia komputera.

Punkt 16/1 nowelizacji mówi, że jeśli jakaś informacja okaże się fałszywa lub powoduje szkodę drugiej osobie, lub dobru publicznemu sąd może zarządzić jej usunięcia z sieci. Ponadto punkt 16/2 określa, że osoba posiadające takową informację musi ją usunąć lub zostanie ukarana. Obejmować to może również osoby, które otrzymałyby takową wiadomość i nie usunęłyby jej. Krytycy zauważają, że takie podejście może zahamować prowadzenia badań, dochodzeń, czy śledzenia faktów dotyczących kontrowersyjnych tematów. Wraz z uśnięciem informacji z komputera dojdzie do wymazania faktów, które miały miejsce, czyli innymi słowy usuniecie i przekłamanie historii.

Kolejny punkt nowelizacji dotyczy spamów, i mówi, że wysyłanie do kogoś wiadomości, które powodują szkodę tej osoby będzie kwalifikowane, jako wykroczenie. Jednakże nie ma mowy w zapisie, co dokładnie może spowodować szkodę, tym samym interpretacja takich wiadomości może być bardzo szeroka i utrudniająca tym samym postępowanie prawne. Dla przykładu prawo w USA w tych kwestiach mówi dokładnie o ilości i częstotliwości wysyłanych wiadomości, aby można było kogoś ukarać.

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

Krytycy nowelizacji podkreślają, że spowoduje ona poczucie niepewności co do tego, co jest prawnie zabronione a co nie, i prowadzić będzie do niekoniecznej autocenzury. Świadomość, że rząd ma większą kontrolę nad wypowiedziami i ma narzędzia do ich karania spowoduje zahamowanie publicznych debat i swobodnych dyskusji, które Tajlandia, podobnie jak każdy inny kraj potrzebuje, aby się rozwijać.. Internauci chcą bezpieczeństwa i prywatność. Dzięki proponowanej zmianom te podstawowe prawa obywatelskie nie będą zapewnione.

Powyższa dyskusja nad nowelizacja odzwierciedla podział społeczeństwa. Jedna strona stara się stworzyć bardziej otwarte społeczeństwo, w którym możemy swobodnie wypowiadać swoje zdanie i słuchać siebie nawzajem. Druga strona jest przekonana, że ostrzejsze przepisy i kontrolowane informacji są koniecznością, a dysydenci muszą być ukarani. Widać też, że ta druga grupa ma w tym momencie przewagę.

Jeśli nowelizacja zostanie przyjęta, można zapomnieć o pojednaniu obu stron. Rząd zyska tylko większa władze, by rozprawić się z oponentami i wyeliminować ich z dyskusji i życia społecznego. Jeśli Tajlandia ma się zjednoczyć to powinno do tego dojść na drodze dyskusji i słuchania obu stron, a nie narzucania opinii, tylko jednej strony.

Nowelizacja będzie rozpatrywana przez parlament w przyszłym miesiącu. Ale Tajlandię czeka jeszcze długa droga w walce o wolność słowa, zwłaszcza przy wydających się nie mieć końca próbach władz do kontrolowania treści i dostępu do Internetu.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
P. Druzgała: Tajski rząd przedstawił nowelizacje ustawy o przestępczości komputerowej Reviewed by on 1 grudnia 2016 .

Rząd przedstawił nowelizacje ustawy o przestępczości komputerowej. Rząd przedstawił nowelizacje ustawy o Przestępczości Komputerowej, która jeśli zostanie zatwierdzona, pozwoli rządowi na blokowanie wszelkich treści, które rząd uzna za „nieodpowiednie”, bez konieczność wystawienie przez sąd nakazu sądowego. Nowelizacja ma być zatwierdzona przez parlament w przyszłym miesiącu. Niejasność niektórych artykułów zapisanych w nowelizacji wzbudziła obawy ekspertów, że

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź