Komentarz eksperta

P. Behrendt: Wzrost potęgi Chin przyspiesza remilitaryzację Japonii

Pawel-BehrendtPoczucie zagrożenia wywołane wzrostem potęgi Chin, jak również coraz śmielsze postępowanie ChRL na arenie międzynarodowej oraz awanturnicza polityka KRLD, stały się bazą dla przyspieszenia procesu remilitaryzacji Japonii. Szczególne znaczenie mają tutaj wydarzenia mijającego roku i poważne napięcia w relacjach japońsko-chińskich. Wymienić tutaj należy przede wszystkim znaczną aktywność chińskiej marynarki wojennej na wodach okalających Okinawę oraz kryzys wokół wysp Senkaku.

Z racji wyspiarskiego położenia najprędzej wzmocnione zostaną Morskie Siły Samoobrony (MSDF). Ministerstwo obrony ogłosiło 20 października, że w najbliższych latach flota podwodna MSDF zostanie wzmocniona o 6 nowych jednostek, osiągając liczbę 22 okrętów podwodnych pod banderą wschodzącego słońca. Nieoficjalne źródła cytowane przez „Japan Times” podają, że głównym zadaniem nowych okrętów będzie „prowadzenie obserwacji akwenów przyległych, że szczególnym uwzględnieniem Morza Wschodniochińskiego”. Oznacza to ni mniej ni więcej, iż głównym zadaniem japońskich okrętów podwodnych stanie się śledzenie ruchów chińskich jednostek. Jest to poważna zmiana w dotychczasowej japońskiej polityce obronnej, do tej pory bowiem wszelkie programy z tej dziedziny zakładały posiadanie przez MSDF maksymalnie 20 okrętów podwodnych, których głównym zadaniem była obrona wybrzeży wysp macierzystych. Dla porównania flota podwodna MWChALW liczy ponad 60 jednostek i systematycznie zwiększa swój stan posiadania.

Równolegle trwa zapoczątkowane wcześniej wzmacnianie sił nawodnych. 13 października zwodowano niszczyciel „Akizuki”, jednostkę prototypową nowego typu 19DD. Seria ma liczyć 4 jednostki, w obecnej sytuacji należy się jednak liczyć z zamówieniem kolejnych. Odpowiednia decyzja zostanie podjęta do roku 2012, kiedy to „Akizuki” zakończy cykl prób i zostanie przyjęty do służby.

Następne w kolejce do modernizacji jest lotnictwo wojskowe. Źródła związane ministerstwo obrony podało 7 listopada do wiadomości, że ASDF planują wprowadzić na uzbrojenie F-35 Lightning II jako podstawowy samolot bojowy nowej generacji. Oznacza to rezygnację z dotychczasowych planów modernizacji F-15J oraz zwiększenia liczby F-2. Ministerstwo uznało, że dalsze zakupy F-2 z racji jego małej uniwersalności mijają się z celem[1]. Te same źródła cytowane przez Kyodo podają, że w związku z posiadaniem przez Chiny myśliwców o zdolnościach porównywalnych z F-15 i rozwojem bardziej zaawansowanych samolotów konieczne jest szybkie pozyskanie przez ASDF ok. 40 F-35 „lub innych myśliwców 5 generacji”. Jedynym dostępnym obecnie myśliwcem 5 generacji jest amerykański F-22 Raptor. Oznacza to, że pomimo zakazu eksportu i zawieszenia produkcji tych maszyn, Japonia ciągle nie porzuciła nadziei na zakup najnowocześniejszego myśliwca świata. Wybór F-35 niesie jednak ze sobą masę innych problemów. Lightning II jest projektem międzynarodowym, w którym oprócz USA uczestniczę jeszcze m.in. Wielka Brytania, Włochy, Norwegia i Turcja. Zgodnie z umowami F-35 będzie wprowadzany do służby najpierw w siłach lotniczych państw – uczestników programu, a dopiero potem zostanie udostępniony na eksport. Pierwsze maszyny mają trafić do służby w roku 2014, chociaż należy się liczyć z bardzo możliwym poślizgiem. Data udostępnienia możliwości zakupu innym państwom oraz cena jednostkowa pozostają kompletną niewiadomą.

W tej sytuacji japońskie ministerstwo obrony będzie musiało wymyślić jakieś czasowe rozwiązanie zastępcze, zwłaszcza wobec planowanego na rok 2020 rozpoczęcia wycofywania ze służby myśliwców F-15.


[1] Mitsubishi F-2 jest daleką wersją rozwojową amerykańskiego F-16, przeznaczoną przede wszystkim do zwalczania jednostek nawodnych. Obecnie w służbie znajduje się 78 egzemplarzy.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
P. Behrendt: Wzrost potęgi Chin przyspiesza remilitaryzację Japonii Reviewed by on 5 grudnia 2010 .

Poczucie zagrożenia wywołane wzrostem potęgi Chin, jak również coraz śmielsze postępowanie ChRL na arenie międzynarodowej oraz awanturnicza polityka KRLD, stały się bazą dla przyspieszenia procesu remilitaryzacji Japonii. Szczególne znaczenie mają tutaj wydarzenia mijającego roku i poważne napięcia w relacjach japońsko-chińskich. Wymienić tutaj należy przede wszystkim znaczną aktywność chińskiej marynarki wojennej na wodach okalających Okinawę oraz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź