Komentarz eksperta

P. Behrendt: Reorientacja japońskiej polityki obronnej

Pawel-BehrendtEskalacja napięcia pomiędzy obiema Koreami nie pozostała bez wpływu na relacje chińsko-japońskie. Jednakże w tym wypadku doszło do pewnego odprężenia. Pekin i Tokio zadeklarowały wspólnie, że będą działać na rzecz załagodzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim. Dużo ważniejszy wydaje się jednak zapowiedziany na 24 grudnia w Pekinie „dialog na wysokim szczeblu w sprawach bezpieczeństwa”. Niezależnie od efektów jakie przyniosą te rozmowy, stanowią one poważny krok naprzód w nadszarpniętych ostatnio relacjach pomiędzy obydwoma państwami.

Niezależnie od działań dyplomatycznych doszło do spodziewanej od dłuższego czasu reorientacji w japońskiej polityce obronnej. Ogłoszone 17 grudnia wytyczne na najbliższe 10 lat uznały wzrost potęgi militarnej ChRL oraz ich inne działania za „sprawę najwyższej wagi dla regionu oraz wspólnoty międzynarodowej”. Jest to bardzo ostre sformułowanie. Do tej pory za głównego przeciwnika japońskie dowództwo cały czas uważało Rosję, a w poprzednich wytycznych z roku 2004 stwierdzano tylko, że należy jedynie uważnie przyglądać się chińskim działaniom. Co więcej japoński MON podkreśla zaniepokojenie rosnącą aktywnością chińskiej marynarki wojennej na pobliskich wodach oraz brak przejrzystości chińskich struktur wojskowych. Nowe wytyczne wzmacniają pozycję marynarki wojennej w siłach zbrojnych[1] kosztem sił lądowych, które mają zostać zmniejszone, na razie jedynie o 1000 ludzi, poważniejsze mają jednak być redukcje ich sprzętu; liczba czołgów ma spaść z 600 do około 400. W omawianym dokumencie znalazło się także wezwanie do zacieśniania współpracy nie tylko z dotychczas najważniejszym sojusznikiem – Stanami Zjednoczonymi[2], ale także, co jest nowością, Australią i Koreą Południową. Pojawia się także nowa koncepcja „możliwości dynamicznej obrony”, mającej zapewnić elastyczne reagowanie na zagrożenia terrorystyczne oraz rosnącą aktywność chińskich sił morskich. Japończycy planują także na najbliższe dziesięciolecie zreorganizować zasady uczestnictwa SDF w misjach pokojowych ONZ.

DPJ szukając poparcia socjaldemokratów (koalicjant w rządzie Hatoyamy) dla nowego budżetu, w którym SDF mają otrzymać 239 trylionów ¥ (27 mld. $) plus 100 miliardów (1,19 mld. $) na „niespodziewane wydatki”, musiała poświęcić dużo śmielszy projekt. Chodzi tutaj o zakaz eksportu broni i technologii wojskowych przez Japonię (z wyjątkiem USA). Jak zauważył minister obrony Kitazawa Toshimi, w obecnej erze potężnych międzynarodowych projektów (jak chociażby F-35) kontynuowanie takiej polityki wręcz upośledza japoński przemysł obronny, odcinając go od wymiany technologicznej oraz intratnych kontraktów. Jest pewne, że premier Kan i jego rząd będą ponawiać próby zniesienia embarga. Takie działanie jest konieczne jeżeli Japończycy poważnie myślą o włączeniu się w program rozwoju F-35 – potencjalnie podstawowego myśliwca wielozadaniowego dla ASDF.

Reasumując, mimo planowanej znaczącej redukcji wydatków na obronę pod rządami DPJ to właśnie ta partia decyduje się na przyjęcie bardziej agresywnej polityki obronnej. Polityki, która stawiając przed siłami zbrojnymi nowe zadania, nie zapewniając jednocześnie odpowiedniego do nich finansowania. Nowe zadania są jednak w pierwszym rzędzie próbą odpowiedzi na wyzwanie ze strony ChRL, a dopiero dalej wynikiem zmiany koncepcji polityki zagranicznej.


[1] http://www.polska-azja.pl/2010/12/05/p-behrendt-wzrost-potegi-chin-przyspiesza-remilitaryzacje-japonii/

[2] W kooperacji z USA główny nacisk ma zostać położony na działania w cyberprzestrzeni.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
P. Behrendt: Reorientacja japońskiej polityki obronnej Reviewed by on 21 grudnia 2010 .

Eskalacja napięcia pomiędzy obiema Koreami nie pozostała bez wpływu na relacje chińsko-japońskie. Jednakże w tym wypadku doszło do pewnego odprężenia. Pekin i Tokio zadeklarowały wspólnie, że będą działać na rzecz załagodzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim. Dużo ważniejszy wydaje się jednak zapowiedziany na 24 grudnia w Pekinie „dialog na wysokim szczeblu w sprawach bezpieczeństwa”. Niezależnie od

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź