Komentarz eksperta

P. Behrendt: Czystka i reformy w ChALW

Ekipa Xi Jinpinga kontynuuje rozpoczętą kilka miesięcy temu czystkę w najwyższym kierownictwie sił zbrojnych. Jednak podobnie jak podczas ostatnich przetasowań z końca XX wieku, celem ekipy rządzącej jest nie tylko usunięcie przeciwników i pacyfikacja wojska, ale także likwidacja licznych patologii trapiących ChALW.

Co istotne obecnie wydarzenia są szczegółowo relacjonowane przez lokalne media. W piątek 24 października poinformowano o wydaleniu z Komitetu Centralnego oraz szeregów KPCh generała Yang Jinshana. Głównym zarzutem stawianym emerytowanemu już oficerowi jest korupcja. Sprawą natychmiast zajęła się prokuratura wojskowa. Nikt nie ukrywa jednak, że podczas pełnienia funkcji zastępcy dowódcy Regiony Wojskowego Chengdu, obejmującego Tybet oraz prowincje Syczuan, Junan i Guizhou, Yang utrzymywał kontakty z Bo Xilaiem. Wiadomo tez, że od chwili przejścia w stan spoczynku w lipcu 2013 generał starał się nie rzucać w oczy.

Czystka rozpoczęła się już pod koniec ubiegłego roku, kiedy aresztem domowym obłożono byłego ministra bezpieczeństwa publicznego Zhou Yongkanga. Zhou jest kolejnym politykiem związanym z Bo Xilaiem. O formalnym rozpoczęciu procesu o korupcję poinformowano w lipcu 2014, dodając, że na kontach Zhou oraz jego rodziny i współpracowników znaleziono 14,5 miliarda dolarów niejasnego pochodzenia. Wiadomości o kolejnych aresztowaniach pojawiły się wiosną 2014. Na przełomie marca i kwietnia wojskowa prokuratura zajęła się byłym wiceprzewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej Xu Caihou (20 czerwca został wydalony z partii) oraz byłym szefem Generalnego Departamentu Logistyki ChALW Gu Junshanem. Obu generałom zarzucono korupcję, w tym sprzedaż awansów na stopnie oficerskie oraz sprzeniewierzenie funduszy państwowych. Pekin zapowiedział wtedy uważne sprawdzenie wszystkich promocji zatwierdzonych w okresie urzędowania Xu i Gu, co może zaowocować licznymi degradacjami i zwolnieniami.

Prawdziwe relacje między KPCh a dowództwem ChALW zawsze były skrzętnie skrywane przez Pekin, jednak podczas zmiany władzy w roku 2012 generałowie przekroczyli pewną granicę. Szczególnie widoczne było to przy okazji nacjonalizacji przez Japonię archipelagu Senkaku. Agresywne wypowiedzi, a nawet groźby wypowiadane przez chińskie dowództwo pod adresem Tokio kolidowały z planami rozegrania sytuacji powstającymi w gabinetach Xi i jego współpracowników. Od początku 2013 roku w mediach zaczęły nawet pojawiać się liczne wypowiedzi wysokich rangą oficjeli wzywające armię do zachowania lojalności wobec partii, a lipcu tego samego roku Xi zapowiedział nawet przywrócenie w siłach zbrojnych „pracy na froncie ideologicznym”. Zagrożenie było o tyle duże, że w przeciwieństwie do Związku Radzieckiego armia i bezpieka w ChRL są mocno zintegrowane z partią; przywództwo nie może, więc rozgrywać jednych przeciw drugim.

Źródło: flickr.com, Dan

Źródło: flickr.com, Dan

Kolejną patologią trapiącą siły zbrojne jest szeroko rozpowszechniona korupcja. Sprzedaż stopni oficerskich to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Armią co kilka lat wstrząsają skandale, których bohaterami są wysocy rangą dowódcy zaangażowani w przemyt czy nawet domniemane powiązania z mafią. W ostatnich latach wojskowi prokuratorzy i audytorzy zaczęli także zajmować się niezgodnym z przepisami wykorzystaniem środków publicznych, jak chociażby wyjazdy do luksusowych ośrodków wczasowych i spa pod przykrywką konferencji i szkoleń. Dla ekipy Xi, która walkę z korupcją i wprowadzenie rządów prawa uczyniła swoim głównym celem w polityce wewnętrznej pojawiła się, jest to więc fantastyczna okazja. Dokładne i głośne sprawdzenie wojskowych finansów pozwoli nie tylko zrealizować cele partii, a tym samym utrzymać poparcie społeczeństwa, ale także spacyfikować zbyt ambitnych wojskowych.

W połowie października, w przededniu plenum KC KPCh, władze centralne i wojskowe porozumiały się w sprawie kontroli finansowej kadry oficerskiej. Nowe regulacje zostały przyjęte przez Centralną Komisję Wojkowską KPCh, której przewodniczącym jest Xi Jinping oraz Generalne Departamenty Polityczny, Logistyki i Uzbrojenia ChALW. Audytowi poddane mają zostać wykorzystanie przez wojskowych publicznych funduszy, samochodów oraz lokali. Szczególna kontrola ma dotyczyć oficerów odpowiadających za sprawy gospodarcze. Nowością jest konieczność audytu kandydatów do awansów. Li Qinghe, szef audytorów ChALW, zaznaczył, że nowe regulacje ustanawiają system ostrzegający oficerów przed podejmowanie działań niezgodnych z prawem.

W następnych dniach, 27 października, szef Generalnego Departamentu Logistyki, generał Zhao Keshi, zapowiedział wprowadzenie systemu oceny wydatkowania pieniędzy przez poszczególne jednostki, instytucje, a nawet osoby. Nowe regulacje mają zapewnić efektywniejsze wykorzystanie funduszy, zwiększyć transparentność wojska oraz zwalczać korupcję. Ocena będzie miała 4 etapy: ustalenie celów budżetowych, monitoring wykonania, właściwa ocena, a następnie wdrożenie usprawnień opracowanych w oparciu o wyciągnięte wnioski. Osoby lub jednostki odpowiedzialne za realizację budżetów, które nie spełnią ustalonych celów, będą pociągane do odpowiedzialności. Program pilotażowy zostanie rozpoczęty jeszcze w tym roku w naczelnym dowództwie oraz dowództwach 5 regionów wojskowych. Od samego początku program będzie obejmował zakupy sprzętu oraz wydatki na szkolenia. Do roku 2020 systemem oceny objęte zostaną wszystkie obszary wojskowych finansów. Komentujący te decyzje Xu Guangyu z China Arms Control and Disarmament Association, zauważył, że Chiny ciągle wydają mniej na szkolenie niż Stany Zjednoczone i Japonia, a efektywny system zarządzania wojskowymi pieniędzmi jest konieczny w obliczu olbrzymiego marnotrawstwa.

Ostatnia czystka w ChALW miała miejsce w roku 1997 po objęciu władzy przez Jiang Zemina. Sytuacja wyglądała wtedy nieco inaczej. W poprzednim okresie Deng Xiaoping znacząco ograniczył wydatki na wojsko. Wyciągając wnioski z historii ZSRR i ChRL, Deng uznał, że modernizacja i rozbudowa armii wymagają stworzenia silnej, kompleksowej gospodarki, zdolnej zaspokoić potrzeby całego kraju, a nie tylko resortów siłowych. Niejako w zamian wojskowi otrzymali przyzwolenie na robienie własnych interesów. W efekcie kadra dowódcza zajęła się biznesem, nie zawsze legalnym, zaniedbując szkolenie wojsk. W kilku najbardziej ekstremalnych przypadkach doszło do powstania wojskowych triad i wykorzystywania okrętów wojennych do przemytu samochodów z Rosji i Japonii. Praktyki te zostały ukrócone pod koniec lat 90., jednak systematyczne zwiększanie budżetu Ministerstwa Obrony stworzyło nowe możliwości. Ekipa Xi Jinpinga stoi przed poważnym wyzwaniem, jednak do tej pory wykazuje się zdecydowaniem i konsekwencją, co pozwala prognozować przynajmniej częściowy sukces.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
P. Behrendt: Czystka i reformy w ChALW Reviewed by on 31 października 2014 .

Ekipa Xi Jinpinga kontynuuje rozpoczętą kilka miesięcy temu czystkę w najwyższym kierownictwie sił zbrojnych. Jednak podobnie jak podczas ostatnich przetasowań z końca XX wieku, celem ekipy rządzącej jest nie tylko usunięcie przeciwników i pacyfikacja wojska, ale także likwidacja licznych patologii trapiących ChALW. Co istotne obecnie wydarzenia są szczegółowo relacjonowane przez lokalne media. W piątek 24

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Źle się dzieje w tym kraju.

Pozostaw odpowiedź