Bangladesz news

ONZ wzywa Bangladesz do zaprzestania przemocy i respektowania praw człowieka

Emblem_of_the_United_Nations.svgGrupa niezależnych ekspertów ds. praw człowieka z ONZ wezwała do natychmiastowego zaprzestania przemocy w Bangladeszu oraz nakazała powrót do pokojowych demonstracji.

Demonstracje, które obecnie mają miejsce w różnych rejonach Bangladeszu, są w dużej mierze związane z decyzjami Trybunału ds. Zbrodni Międzynarodowych – ustanowionego w 2010 roku organu, który ma zajmować się przede wszystkim osobami oskarżonymi o ludobójstwo, zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości, do których doszło w 1971 roku w czasie wojny o niepodległość Bangladeszu.

W ostatnich tygodniach w starciach pomiędzy siłami bezpieczeństwa a aktywistami zginęło co najmniej 88 osób, a setki innych zostało rannych – takie statystyki podało ONZ w komunikacie prasowym. – Wzywam władze Bangladeszu do podjęcia szybkich i efektywnych dochodzeń w sprawie wszystkich zabójstw, niezależnie od tego, czy zostały popełnione przez służby państwowe, czy też innych sprawców – powiedział specjalny sprawozdawca ds. pozasądowych egzekucji, Heyns Christof.

Według informacji prasowych z biura ONZ ds. praw człowieka (OHCHR), w ostatnim czasie pojawiły się również „niepokojące raporty dotyczące ataków na członków społeczności hinduskiej, ich domy i miejsca kultu, jak również przeciwko dziennikarzom”. – Przemoc, która obecnie ma miejsce w Bangladeszu, zagraża również bezpieczeństwu dziennikarzy i już doprowadziła do ​​zabicia co najmniej jednego blogera (…). Dwanaście stron internetowych zostało również zamkniętych przez władze Bangladeszu – zaznaczył specjalny sprawozdawcy ds. wolności wypowiedzi, Frank La Rue, wzywając jednocześnie wszystkie strony do powstrzymania się od podżegania przemocy.

W sprawie ataków na członków społeczności hinduskiej oraz ich świątynie, specjalny sprawozdawca ONZ ds. wolności religii, Heiner Bielefeldt, podkreślił, iż rząd kraju znad Zatoki Bengalskiej „musi zapewnić, że prawa i wolności tej społeczności są chronione zgodnie z międzynarodowym prawem człowieka”.

Wraz ze specjalnym sprawozdawcą ds. odpowiednich warunków mieszkaniowych, Raquel Rolnik, wyraził szczególne zaniepokojenie zniszczeniami hinduskich świątyń i domów, co przyczyniło się do opuszczania domów przez rodziny hinduskie oraz do podwyższenia wskaźnika bezdomności wśród tejże mniejszości. – Ataki na społeczność hinduską są poważne ze względu na fakt, iż hindusi stanowią grupę mniejszościową w Bangladeszu, a ci byli już niejednokrotnie narażeni na przemoc w różnych okresach historycznych tego kraju –  dodała niezależna ekspert ds. mniejszości, Rita Izsák. – Państwa muszą chronić tożsamość etniczną, kulturową, religijną i językową każdej mniejszości na swoich terytoriach – powiedziała Izsák.

Także specjalny sprawozdawca ds. prawa i sprawiedliwości, Pablo de Greiff, dodał, iż „rządy powinny dążyć do sprawiedliwości dla ofiar łamania praw człowieka (…)”.

W lutym również specjalny sprawozdawca ONZ ds. niezależności sędziów i prawników, Gabriela Knaul oraz specjalny sprawozdawcy ds. pozasądowych egzekucji, Heyns Christof, wyrazili zaniepokojenie co do uczciwości procesów, które prowadzi w Bangladesz Międzynarodowym Trybunał Karny. Chodziło tu głównie o skazanie na śmierć Abdula Kalama Azada (proces przeprowadzony był w trybie zaocznym) oraz Abdula Kader Mollę (dożywocie). Według ONZ procesy te były niezgodne z międzynarodowym prawem człowieka.

Niezależni eksperci i sprawozdawcy specjalni zostali powołani przez Radę Praw Człowieka ONZ w celu zbadania i zdania sprawozdania na temat aktualnych problemów z przestrzeganiem praw człowieka w Bangladeszu.

Na podstawie: thedailystar.net
Opracowanie: Natalia Nadkańska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
ONZ wzywa Bangladesz do zaprzestania przemocy i respektowania praw człowieka Reviewed by on 30 marca 2013 .

Grupa niezależnych ekspertów ds. praw człowieka z ONZ wezwała do natychmiastowego zaprzestania przemocy w Bangladeszu oraz nakazała powrót do pokojowych demonstracji. Demonstracje, które obecnie mają miejsce w różnych rejonach Bangladeszu, są w dużej mierze związane z decyzjami Trybunału ds. Zbrodni Międzynarodowych – ustanowionego w 2010 roku organu, który ma zajmować się przede wszystkim osobami oskarżonymi

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź