BLOGOSFERA

„Onet.pl Biznes”: Tajlandia ocenia szkody spowodowane przez byłego premiera

438px-Thai_moneyGabinet Tajlandii zwrócił się do prokuratury o podjęcie kroków prawnych w celu odzyskania strat, po orzeczeniu sądu, że Thaksin Shinawatra nadużył swojej władzy na korzyść trzech firm, teraz w większości należących do Temasek Holdings z Singapuru.

Sąd najwyższy wyrokiem z 26 lutego zajął 1,5 miliarda dolarów lub 60 procent kwoty, jaką uzyskała rodzina byłego premiera ze sprzedaży Shin Corp. w 2006 roku inwestycyjnej firmie Temasek będącej własnością Singapuru. Premier Tajlandii Abhisit Vejjajiva dał agencjom rządowym 30 dni na sporządzenie listy strat związanych z polityką Thaksin Shinawatra, a następnie rozważy podjęcie kolejnych kroków.

Rządowa kontrola kontraktów Shin Corp. może w efekcie źle wpłynąć na regulacje prawne, ponieważ Tajlandia stara się zliberalizować swój sektor telekomunikacyjny. Trzech tajlandzkich operatorów telefonii komórkowej zmieniło zasady koncesji z państwowym operatorem.

Staranie się o rekompensatę szkód od firm powiązanych z Shin Corp. „może spowodować zamieszanie”, a także może „otworzyć puszkę Pandory” powiedział we wtorkowym wywiadzie Adithep Vanabriksha, szef Aberdeen Asset Management Co., zarządzającej tajlandzkimi aktywami.

– W sprawę jest zaangażowanych więcej inwestorów niż tylko Thaksin – powiedział Adithep Vanabriksha, który pomaga kontrolować aktywa o wartości ponad dwóch miliardów dolarów. – Były inne firmy w branży, które skorzystały w równym stopniu. Inwestorzy są zaniepokojeni.

Notowania Shin Corp. spadły o 3,5 procent, najwięcej w ciągu pięciu miesięcy. Advanced Info Service, największy w kraju operator telefonii komórkowej stracił 4,3 procent. Thaicom, monopolista jeśli chodzi o łączność satelitarną stracił 11 procent i jest to najpoważniejszy spadek od 27 października 2008 roku.

W osobnym oświadczeniu wygłoszonym we wtorek do giełdy Shin, Advanced Info i Thaicom stwierdziły, że działały „w najlepszej wierze i zgodnie z prawem” i są gotowe wyjaśnić wszelkie działania podejmowane w przeszłości. Firma Temasek odmówiła komentarza w e-mailowym oświadczeniu.

Jak wynika z danych giełdy w Tajlandii, Temasek jest w posiadaniu 41,7 procent Shin Corp., podczas gdy do grupy inwestorów, w tym działu firmy Temasek należy 54,6 procent. Natomiast Shin Corp. kontroluje Advanced Info i Thaicom.

Akcje Shin Corp. straciły 42 procent od czasu, kiedy firma Temasek kupiła swoje udziały 23 stycznia 2006 roku. Akcje Advanced Info spadły o 19 procent, a w tym samym okresie Thaicom straciła 65 procent, w porównaniu do spadku o 2,3 procent wskaźnikowego tajlandzkiego indeksu SET.

Tajlandzka branża telekomunikacyjna niemal od zawsze była zdominowana przez nadzorowane przez państwo firmy TOT i CAT Telecom. Na początku lat 1990. każda z tych firm zaproponowała koncesje prywatnym firmom, by zainwestowały w sieć telefonii komórkowej, którą wykorzystywałyby przez ustalony czas w zamian za opłaty licencyjne.

Sędziowie zajmujący się sprawą Thaksin Shinawatra zgodzili się, że Advanced Info skorzystała na zmianie opłat licencyjnych wpłacanych na rzecz TOT w czasie kiedy Thaksin był premierem w latach 2001 – 2006. Stwierdzili też, że zmiana zasad korzystania z łączności satelitarnej i zatwierdzenie pożyczki dla Myanmar służyło firmie Thaicom. Rodzina byłego premiera ma 30 dni na złożenie apelacji od decyzji sądu.

– Zobaczymy, jak możemy chronić dobro narodowe – powiedział we wtorek dziennikarzom w Bangkoku Abhisit Vejjajiva – Będziemy dalej postępować, opierając się na faktach.

Artykuł ukazał się na portalu Onet.pl Biznes. Jego autorami są Daniel Ten Kate i Suttinee Yuvejwattana.


Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
„Onet.pl Biznes”: Tajlandia ocenia szkody spowodowane przez byłego premiera Reviewed by on 3 marca 2010 .

Gabinet Tajlandii zwrócił się do prokuratury o podjęcie kroków prawnych w celu odzyskania strat, po orzeczeniu sądu, że Thaksin Shinawatra nadużył swojej władzy na korzyść trzech firm, teraz w większości należących do Temasek Holdings z Singapuru. Sąd najwyższy wyrokiem z 26 lutego zajął 1,5 miliarda dolarów lub 60 procent kwoty, jaką uzyskała rodzina byłego premiera

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź