
źródło: flickr.com
Ministrowie oraz reprezentanci agencji rządowych Singapuru i Malezji po raz kolejny spotkali się, by porozmawiać o ochronie środowiska. Podczas spotkania omówione zostały takie kwestie jak jakość wody w Cieśninie Johor, reagowanie na awarie wycieków chemicznych i programy szkoleniowe w zakresie ochrony środowiska.
Oba kraje zgodziły się przeprowadzać regularnie wspólne ćwiczenia terenowe, aby przetestować skuteczność planu reagowania w sytuacjach kryzysowych, np. usuwania wycieków chemicznych. Omówili również przebieg prac rekultywacyjnych w Cieśninie Johor i ich potencjalny niekorzystny wpływ na środowisko.
Jednym z istotniejszych punktów agendy było omówienie wspólnego badania rzeki Johor, które zostało już wcześniej zaproponowane przez premiera Lee Hsien Loonga, a następnie premiera Malezji Najiba Razaka. Badanie ma na celu zwiększenie wydajności wody i oszczędzanie zasobów w zbiorniku Linggiu, który odprowadza wodę do rzeki Johor. Dla Singapuru ta kwestia ma szczególne znaczenie, ponieważ na mocy umowy z 1962 roku kupuje stamtąd wodę pitną.
– Zgodnie przyznajemy, że w obliczu nieuniknionych zmian środowiska musimy utrzymywać stały kontakt w celu sprawnego działania. Zmienność elementów przyrody wymaga od wszystkich nieustannego uczenia się i wdrażania coraz lepszych rozwiązań – powiedział minister ds. środowiska i zasobów wodnych Singapuru Masagos Zulkifli.
Malezja rozważa także wdrożenie skutecznego programu, który umożliwi wielokrotne wykorzystywanie produktów, aby zmniejszyć liczbę odpadów. Część rozwiązań w tym obszarze mogłaby przejąć właśnie od Singapuru, który z sukcesem stosuje technologie w segregacji odpadów.
Podczas swojej dwudniowej wizyty minister Masagos spotkał się także z ministrem federalnym Malezji Khalidem Samadem, wiceministrem finansów Amiruddinem Hamzahem i zastępcą ministra spraw religijnych Fuziah Salleh.
Opracowanie: Justyna Sikorska
Na podstawie: straitstimes.com
8 - 8Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź