BLOGOSFERA

Obama w Azji Południowo-Wschodniej – korespondencja Tomka Kluka. Część 3.

1. Szczyt państw ASEAN i wydarzenia towarzyszące

Prezydent USA Barack Obama zakończył dyplomatyczny tour po Azji spotkaniami z przywódcami Chin, Japonii i Kambodży  Obama powiedział  że relacje amerykańsko-chińskie są “nastawione na współpracę i konstruktywne” i podkreślił, że bardzo ważne jest, aby oba kraje wyznaczały “jasne zasady na drodze” rozwoju handlu i inwestycji. Obama doprecyzował swoje przesłanie skierowane do ustępującego premiera Chin Wena Jiabao tuż przed spotkaniem obu głów państwa w ramach szczytu ASEAN w Kambodży. Wen Jiabiao uznał, że relacje amerykańsko-chińskie są w tej chwili najważniejszymi bilateralnymi stosunkami w świecie. Podtrzymanie ich stałego, zdrowego i stabilnego rozwoju przyczyni się do realizacji interesów gospodarczych obu krajów i ich obywateli, a także przyczyni się do utrzymania pokoju, stabilności i wzrostu gospodarczego w regionie Azji i Pacyfiku i całego świata. Oba kraje powinny – zdaniem premiera Chin – pokazać światu, że potrafią stale dążyć do pogłębiania współpracy ekonomicznej i handlowej, radzić sobie z problemami i niwelować podziały poprzez współpracę polityczną i gospodarczą na dużą skalę.

W czasie 25-minutowego spotkania z premierem Japonii Yoshihiko Noda Obama wymienił opinie na temat bezpieczeństwa żeglugi morskiej w Azji. Noda powiedział na konferencji prasowej, że zapewnił Obame o swoim “spokojnym nastawieniu” do rozmów z Chińczykami i podkreślił, że relacje z Chinami to najważniejsze dla Japonii stosunki bilateralne.

Premier Kambodży Hun Sen spotkał się z Obamą w poniedziałek 20. listopada. Rozmawiali o demokracji w Kambodży i starych długach Kambodży wobec USA wynoszących 162 miliony dolarów. Powstały one jeszcze w czasach starego reżimu Lon Nola w latach 1970-75. Uwzględniając odsetki wynosi on obecnie ponad 400 milionów dolarów. Premier Kambodży poprosił Obamę o redukcję długu w wysokości 70% i deklarował, że zaoszczędzone środki zostaną wydane na rozwój społeczny, edukację, konserwację zabytków i likwidację min. Obama odpowiedział, że wytypuje ekspertów amerykańskich, którzy wypracują rozwiązanie w ścisłej współpracy z zespołem kambodżańskim.

TPP (Trans Pacific Economic Partnership Agreement)

W ramach szczytu państw – członków ASEAN doszło do bardzo wielu spotkań związanych z innymi inicjatywami regionu Azji i Pacyfiku. Barack Obama spotkał się z przywódcami pozostałych sześciu członków TPP. Celem jest wspieranie wymiany handlowej, aktywnie wspierają je: Stany Zjednoczone, Wietnam, Brunei, Malezja, Singapur, Nowa Zelandia i Australia. To było pierwsze spotkanie tej rangi przedstawicieli państw-członków TPP w ramach East Asia Summit (odbywającego się już po zakończeniu szczytu ASEAN spotkania państw Azji Wschodniej).

Jeśli chodzi o kwestie gospodarcze – Obama koncentrował się na rozmowach dotyczących współpracy z krajami ASEAN w zakresie wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy, zwiększania wymiany handlowej, współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, praw człowieka i innych spraw istotnych dla stabilności regionalnej i światowej.

2. Wizyta w Związku Mjanma/Birmie

Barack Obama i Sekretarz Stanu Hillary Clinton spotkali się z prezydentem kraju Thein Sein’em i liderką opozycji – przetrzymywaną 15 lat w areszcie domowym laureatką pokojowej nagrody Nobla – Aung San Suu Kyi. Rozmawiał także z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Wizyta była z pewnością krokiem milowym na drodze odbudowy stosunków dyplomatycznych między Związkiem Mjanma i Stanami Zjednoczonymi, które praktycznie nie istniały przez dwie dekady przed objęciem władzy przez prezydenta Thein Sein’a w marcu 2011. Oczywiście, wizyta Obamy w Birmie nie wzięła się z niczego. W grudniu 2011 roku przebywała w Birmie Sekretarz Stanu Hillary Clinton. Z kolei we wrześniu tego roku gościem Białego Domu była Aung San Suu Kyi. Wręczono jej wtedy przyznany już w 2008 roku – gdy była w areszcie domowym – Złoty Medal Kongresu (http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty_Medal_Kongresu). Stany Zjednoczone zniosły zakaz wjazdu do USA dla prezydenta Birmy, dzięki czemu mógł on przemawiać w czasie Zgromadzenia Ogólnego ONZ 27 września tego roku. Zdaniem komentatorów wizyta Baracka Obamy wzmocni pozycję prezydenta Thein Sein’a i umożliwi mu szybsze wdrożenie reform. “Myślę, że Związek Mjanma/Birma staje się kluczowym krajem dla USA; szybkie pozbywanie się dziedzictwa związanego z juntą wojskową daje nadzieje, że Birma już niedługo będzie ważnym partnerem USA” – powiedział w wywiadzie dla Myanmar Times (12-18 listopada 2012) Joshua Kurlantzick, analityk zajmujący się Azją Południowo-Wschodnią związany z waszyngtońskim think-tankiem Council on Foreign Relations.

Ciekawostką jest to, że prezydent Obama jest pierwszym urzędującym prezydentem USA, który odwiedził Birmę. Trzech innych odwiedziło Birmę po lub przed objęciem urzędu prezydenta USA. Ulysses S. Grant odwiedził Birmę w 1879 roku w czasie swojej podróży dookoła świata tuż po drugiej kadencji (zresztą zakończonej w atmosferze skandali i korupcji). Herbert Hoover przebywał krótko w Birmie jako inżynier górnik tuż przed rozpoczęciem kariery politycznej, która doprowadziła go do Gabinetu Owalnego w 1929 roku. Richard Nixon przebywał w Birmie dwukrotnie. W 1953 roku jako wiceprezydent w administracji Dwighta Eisenhowera. Druga wizytę odbył w 1985 roku – jedenaście lat po rezygnacji z urzędu w związku z aferą Watergate.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Obama w Azji Południowo-Wschodniej – korespondencja Tomka Kluka. Część 3. Reviewed by on 24 listopada 2012 .

1. Szczyt państw ASEAN i wydarzenia towarzyszące Prezydent USA Barack Obama zakończył dyplomatyczny tour po Azji spotkaniami z przywódcami Chin, Japonii i Kambodży  Obama powiedział  że relacje amerykańsko-chińskie są “nastawione na współpracę i konstruktywne” i podkreślił, że bardzo ważne jest, aby oba kraje wyznaczały “jasne zasady na drodze” rozwoju handlu i inwestycji. Obama doprecyzował swoje przesłanie skierowane do ustępującego premiera Chin Wena Jiabao tuż

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź