Artykuły,BLOGOSFERA,Kambodża news

Obama w Azji Południowo- Wschodniej- korespondencja Tomka Kluka. Część 1.

W najbliższych dniach prezydent USA Barrack Obama, uda się w swoją pierwszą po reelekcji zagraniczną podróż i będzie to- no surprise- podróż do Azji. Obama jako pierwszy w historii prezydent USA odwiedzi Mjanmę, a później uda się do Kambodży. Na miejscu jest już Tomek Kluk, który będzie przesyłał dla Was relacje z tego wydarzenia:

Dyplomatyczny blitzkrieg Amerykanow w Azji Poludniowo-Wschodniej.

 

Wsiadajac do samolotu Vietnam Airlines na lotnisku we Frankfurcie uwolnilem swoj umysl od uprzedzen, a tuż po wylądowaniu zacząłem czytać tutejsżą prasę i rozmawiać z kierowcami, kucharzami, kelnerami i ich szefami. Wiem więc, że zabito tysiace swiniakow w Yangoon, i ugotowano setki kilogramow ryzu w Phnom Penh
Co ja tutaj robię? Zdarza mi sie, ze pilotuję grupy zamożnych polskich turystów. Na początku października, podjąłem decyzje, ze 5 listopada lecę na miesiąc do Birmy, Kambodży, Wietnamu i Laosu. Grupa 28 osób, jest zadanie do wykonania.

W Birmie można usłyszeć dowcip. Codziennie kilka tysięcy Birmańczyków przekracza granice lądową z Tajlandia i idzie do dentysty. Zdziwieni Tajowie są zaskoczeni, ale cieszą się z dodatkowych turystów. Wreszcie jeden z Tajów pyta, czy w Birmie nie ma dentystów? Są oczywiście, ale w Birmie nie możemy otwierać buzi.
Leżę na podłodze pokoju nr 213 w hotelu Ree w Siem Reap w Kambodzy. Przegladam notatki, zaznaczone fragmenty tekstow w dziennikach “Myanmar Times”, “The Phnom Penh Post” i “The Cambodia Daily”. Jeszcze raz czytam teksty o szczycie ASEAN w Phnom Penh i o Birmie, które ukazały się w “The Nation” i w “The Herald Tribune” w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Szukam pomysłu na opisanie atmosfery oczekiwania na przyjazd Baracka Obamy, który jako cel swojej pierwszej wizyty wybrał szczyt ASEAN w Kambodży. Stamtąd uda się do Związku Mjanma (Birma).

buy cheap cigarettes

300×225.jpg” alt=”” width=”300″ height=”225″ />

To nie przypadek: Amerykanie stoją przed wieloma wyzwaniami w Azji, z których najważniejszym wydaję się być skuteczne przeciwstawienie coraz bardziej asertywnej polityce Chin w regionie. Dyplomatyczny blitzkrieg Amerykanów w Azji Pld-Wschodniej to początek walki o utrzymanie przywództwa nad światem. Oto agenda na kilka najbliższych dni:
1. Premier Tajlandii Yingluck http://en.wikipedia.org/wiki/Yingluck_Shinawatra wlasnie wrocila z Wielkiej Brytanii

2. 15 listopada przebywał w Tajlandii Sekretarz Obrony USA Leon Panetta

3.Listopad 15-20: szczyt ASEAN w Kambodzy
4. 18 listopada Barack „O-Burma” Obama przyleci do Yangoon/Rangunu

5. Dodatkowo: 20 i 21 listopada w Tajlandii pojawi się premier Chin.

Jak narazie na miejscu jest już sporo chińskich turystów. Wyglądają tak:


W związku z udziałem Obamy w szczycie AEAN  pojawia się kilka znaków zapytania.

Czy prezydent USA w swoim przemówieniu poruszy kwestie praw człowieka? Zdaniem ekspertów treść przemówienia będzie mocno zależała od tego, co Amerykanie myślą o roli Kambodży w próbach przeciwstawienia się regionalnej supremacji Chin. Pekin oczywiście nie należy do ASEAN, ale od lat wzmacnia swoja pozycje poprzez liczne inwestycje i pożyczki dla krajów członkowskich. W “Phnom Penh Post” w ostatnich dniach ukazuje się sporo materiałów na temat wielokrotnego przekraczania swoich uprawnień przez rządzacego Kambodżą w sposób autokratyczny premiera Hun Sena.

O tym, co wydarzyło się na szczycie ASEAN napisze już z Phnom Penh, gdzie jadę za trzy godziny. Na razie muszę rozwiązać problemy logistyczne dotyczące mojej grupy. Z uwagi na szczyt hotele w Phnom Penh są wypełnione do ostatniego miejsca. Szykowane są również objazdy w centrum miasta, co być może utrudni realizacje programu turystycznego. Jak będzie, zobaczymy

Z Kambodzy specjalnie dla Centrum Polska-Azja,

Tomek Kluk

zp8497586rq
Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Obama w Azji Południowo- Wschodniej- korespondencja Tomka Kluka. Część 1. Reviewed by on 17 listopada 2012 .

W najbliższych dniach prezydent USA Barrack Obama, uda się w swoją pierwszą po reelekcji zagraniczną podróż i będzie to- no surprise- podróż do Azji. Obama jako pierwszy w historii prezydent USA odwiedzi Mjanmę, a później uda się do Kambodży. Na miejscu jest już Tomek Kluk, który będzie przesyłał dla Was relacje z tego wydarzenia: Dyplomatyczny

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar