Indonezja news

Nowy gubernator Dżakarty

Podczas gdy Indonezyjczycy świętują wygraną Joko Widodo w wyborach prezydenckich, stanowisko gubernatora Dżakarty po prezydencie-elekcie przejmuje jego dotychczasowy zastępca, Basuki Tjahaja Purnama (pseudonim Ahok).

commons.wikimedia.org

commons.wikimedia.org

Purnama jest pierwszą osobą z chińskiej mniejszości w Indonezji, która objęła tak wysokie stanowisko. Wzrost znaczenia geologa i biznesmena pokazuje, jak bardzo rozwinął się kraj w walce z rządami autorytarnymi i rasistowskimi, które nękały go jeszcze 16 lat temu. W tym czasie Chińczycy byli prześladowani, wielu zamordowano, a w pracy mieli ograniczone prawa.

Minister środowiska Sarwono Kusumaatmadja powiedział, że wraz z szerzeniem się demokracji obywatele przestali być podejrzliwi wobec mniejszości narodowych, na co świetnym przykładem jest objęcie rządów przez Ahoka. Dodał on także, że obywatele zdali sobie sprawę z tego, że nie można sądzić innych na podstawie ich koloru skóry lub kraju, z którego pochodzą, ale jedynie na podstawie wartości, jakie wyznają.

Ahok urodził się w 1966 roku na Sumatrze, był pierwszym z czwórki rodzeństwa. Jego ojciec Kim Nam wydobywał cynę w pobliskich kopalniach. Podczas ubiegłorocznego wywiadu dla gazety „The Jakarta Post” Ahok ujawnił, że po swoim zmarłym ojcu odziedziczył trzy wyspy, które są zarejestrowane pod imieniem jego matki. Przybył do Dżakarty, aby studiować na Uniwersytecie Trisakti, do którego w większości chodziły osoby z wyższych klas społecznych. Na jego stronie internetowej można przeczytać, że rozpoczął swoją karierę polityczną, aby walczyć z biurokracją i korupcją. Gdy był młodszy miał trudności z założeniem swojej własnej firmy ze względu na prześladowania i łapówkarstwo, myślał nawet o wyjeździe z Indonezji.

Ahok jest pierwszą osobą w politycznym świecie Indonezji, która podała swój prywatny numer telefonu to użytku publicznego. Jak podają jego najbliżsi współpracownicy, w ciągu tygodnia otrzymywał on około 5000 wiadomości z prośbami o pomoc w rozwiązaniu problemów. W 2012 roku wystartował ze swoim kolegą Joko Widodo w wyborach na gubernatora i wicegubernatora Dżakarty. Mało kto spodziewał się, że osiągną oni sukces, ponieważ nie mieli wielu kontaktów ze środowiskiem politycznym.

Ahok jest znany z niespodziewanych inspekcji. Jedna z głośniejszych miała miejsce kilka tygodni temu w administracji transportu, gdzie dopatrzył się on korupcji i zwolnił pracowników, którzy byli z nią związani. Zdaniem mieszkańców stolicy takie zdarzenia bardzo dobrze świadczą o osobie nowego gubernatora, który może doprowadzić do znacznego rozwoju stolicy, w której łapówkarstwo jest obecne na każdym kroku.

Niektórzy podkreślają, że w niektórych chwilach nie podoba się im zbytnia szczerość gubernatora. Jako przykład podaje się wywiad w telewizji dotyczący jego oficjalnego przejęcia rządów w Dżakarcie, kiedy Ahok zażartował, ze był gotów nie tylko na objęcie władzy w stolicy, ale także bycie wiceprezydentem. Z drugiej strony z taką szczerością w Indonezji zbyt często nie można się spotkać, przez co ludzie popierają nowego gubernatora, w szczególności młode pokolenie.

Po wygranych wyborach przez Joko Widodo nowemu gubernatorowi będzie łatwiej poradzić sobie z problemami, które wymagają interwencji rządu. Niektórzy obywatele spekulują, że Ahok może wystartuje w kolejnych wyborach prezydenckich.

Na podstawie: news.asiaone.com
Opracowanie: Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Nowy gubernator Dżakarty Reviewed by on 6 sierpnia 2014 .

Podczas gdy Indonezyjczycy świętują wygraną Joko Widodo w wyborach prezydenckich, stanowisko gubernatora Dżakarty po prezydencie-elekcie przejmuje jego dotychczasowy zastępca, Basuki Tjahaja Purnama (pseudonim Ahok). Purnama jest pierwszą osobą z chińskiej mniejszości w Indonezji, która objęła tak wysokie stanowisko. Wzrost znaczenia geologa i biznesmena pokazuje, jak bardzo rozwinął się kraj w walce z rządami autorytarnymi i

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź