
źródło: commons.wikimedia.org
Nakładając surowsze zasady na zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, Singapur ryzykuje osłabieniem fundamentów swojego wzrostu. Na wprowadzeniu nowych reguł najbardziej ucierpią gospodarka i demografia.
W odpowiedzi na skargi Singapurczyków twierdzących, że przegrywają z konkurencją na rynku pracy, rząd zaostrzył kryteria zatrudniania zagranicznych menedżerów i specjalistów. W rezultacie wzrost liczby ludności spadł niemal do zera, a lokalne firmy twierdzą, że nowa polityka komplikuje zatrudnianie wykwalifikowanych kandydatów.
Rozwiązanie wprowadzone przez rząd miało natychmiastowy wpływ na demografię Singapuru. Ogólny wskaźnik dzietności w kraju wynosi 1,16, czyli znacznie poniżej poziomu zastąpienia 2,1. Przyjmowanie dużej liczby pracowników z zagranicy pomagało Singapurowi utrzymać wzrost liczby ludności na odpowiednim poziomie. Aby gospodarka mogła rosnąć, musi albo zwiększyć wielkość siły roboczej, albo zwiększyć produktywność. Jeśli napływ zagranicznych robotników ustanie, Singapur będzie musiał polegać wyłącznie na wyższej wydajności.
W ostatnich latach rząd zobowiązał się do budowy sprawnego społeczeństwa z bardziej skomplikowanymi, nowocześniejszymi gałęziami przemysłu. Wyższa wydajność sama w sobie może wystarczyć do utrzymania wzrostu gospodarczego, jednak tylko na pewien czas. Niektóre z ostatnich wzrostów wydajności tłumaczy się właśnie obecnością obcokrajowców, którzy przynieśli ze sobą cenny know-how. Część obserwatorów obawia się, że w Singapurze brakuje wystarczających zasobów ludzkich w tak zaawansowanych technologicznie dziedzinach jak sztuczna inteligencja i robotyka.
W grudniu 2017 r. afiliowana przez rząd strona population.sg opublikowała raport zatytułowany „Singapur potrzebuje obcokrajowców — oto dlaczego”, w którym stwierdzono, że zagraniczni pracownicy nie zabierają stanowisk pracy miejscowej ludności, lecz raczej pomagają je tworzyć, przynosząc ze sobą potrzebne umiejętności i technologię.
Singapur zachowywał zróżnicowane i dynamiczne społeczeństwo od czasu odzyskania niepodległości w 1965 roku, przyjmując dużą liczbę imigrantów. Wielu z tych nowo przybyłych uzyskało obywatelstwo. Osiągnięcie harmonijnego współistnienia Singapurczyków i pracowników z zagranicy jest kluczem do utrzymania zarówno wzrostu gospodarczego państwa, jak i jego wartości społecznych.
Opracowanie: Justyna Sikorska
Na podstawie: asia.nikkei.com
10 - 10Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź