Norton Simon Museum z Pasadeny ogłosiło, że zamierza zwrócić antyczny khmerski posąg rządowi Królestwa Kambodży. Decyzja zapadła po rozmowach z przedstawicielami władz, które starają się odzyskać jak najwięcej zabytków splądrowanych ze starożytnych grobowców i świątyń lub bezprawnie zakupionych od osób postronnych.
We wtorek (6.05) przedstawiciele Norton Simon Museum ogłosili, że datowana na 10 wiek statuetka z piaskowca, znana jako „Świątynny Zapaśnik” lub „Bhima”, zostanie zwrócona Kambodży jako prezent.
Mierzący 5 stóp (około 1,5 metra) posąg był częścią stałej ekspozycji odkąd muzeum zakupiło go w 1976 roku.
„Bhima” jest bliźniaczym posągiem innego zabytku – „Duryodhana” – który po zaciekłej prawnej walce także zostanie zwrócony Kambodży. Początkowo słynny dom aukcyjny Sotheby`s zamierzał wystawić go na aukcji, jednak ostatecznie zrezygnował ze sprzedaży i w grudniu 2013 roku osiągnięto porozumienie.
Uważa się, że bliźniacze posągi zostały zabrane z kompleksu świątynnego Koh Ker, znajdującego się na północy kraju. Po powrocie do Kambodży „Bhima” i „Duryodhana” będą stanowić centralną atrakcję specjalnej wystawy w Kambodżańskim Muzeum Narodowym.
– Zgadzając się na powrót „Bhima” Norton Simon Museum podjęło właściwą decyzję – uważa Tess Davis, prawniczka zajmująca się dziedzictwem kulturowym oraz badaczka z Uniwersytetu w Glasgow, walcząca o zwrot zagrabionych z Azji antyków – Te posągi ukradziono z Kambodży. Są łupem wojennym – dodaje badaczka.
„Bhima” jest jedną z kilku rzeźb z kompleksu Koh Ker, którą władze Kambodży starały się odzyskać. Także we wtorek (6.05) dom aukcyjny Christie`s potwierdził, że zwróci Królestwu posąg z 10 wieku przedstawiający „Pandava”. Dom aukcyjny co prawda sprzedał zabytek w 2009 roku, lecz obecnie udało się go odkupić.
Władze Norton Simon Museum podkreślają, że muzeum „nabyło posąg („Bhima” – K.P) legalnie od renomowanego marszanda z Nowego Jorku w 1976 roku”. Jednak muzeum z Pasadeny przyznaje, że losy posąg sprzed jego pobytu w USA są „niejasne”, ze względu na warunki wojenne panujące w Kambodży w latach 70.
Na podstawie: latimes.com
Opracowanie: Katarzyna Papuga
Pozostaw odpowiedź