Komentarz eksperta

Nicolas Levi: Reżim przygotowuje następców Kim Jong Ila

nicolas2Pogłoski mówią, że obecnie Kim Jong Il jest w Chinach i że generałowie KRL-D oddali mu hołd podczas oficjalnego spotkania w sierpniu 2010 r. Czy to znaczy, że Kim Jong Il już niebawem nie będzie rządzić Koreą Północną?

Obecnie następcą Kim Jong Ila ma zostać Kim Jong Un. Wiadomo również, że proces sukcesji już się rozpoczął. Dowodem jest przekazanie ponad dwudziestu dekretów dotyczących tej kwestii różnym instytucjom politycznym na początku 2009 r.

Zazwyczaj przed ambasadą północnokoreańską, która mieści się przy ulicy Bobrowieckiej 1A na warszawskim Mokotowie, przedstawione są obrazy propagandowe z wizerunkami Kim Ir Sena i Kim Jong Ila. Na początku września 2009 r zdjęcia te zostały wymienione na inne, na których Kim Ir Sen już nie występował. Może to być znak, że propagandziści nie chcą już pokazywać jego obrazu poza granicami kraju i w ten sposób przygotowują świat do sukcesji po Kim Jong Ilu. W styczniu 2010 r. umieszczono nowe ideologiczne zdjęcie w gablocie przy wejściu do ambasady KRLD w Warszawie, na którym widać Kim Jong Ila w otoczeniu obecnego establishmentu północnokoreańskiego.

Niezależnie od tego, kim będzie następca Kim Jong Una, na czele północnokoreańskiej sceny politycznej pojawią się kolejne, nowe osoby. Wynika to z tego, że system, który będzie funkcjonował po śmierci Kim Jong Ila, już powstaje. Obecny układ jest zgrany. Kim Jong Il i elity północnokoreańskie właśnie wybierają osoby, które będą rządzić KRL-D po śmierci wodza. Te same osoby będą współpracować z jego następcą. Autor chce podkreślić, że ekipa Kim Jong Una składa się z osób, które są bliskimi współpracownikami Kim Jong Ila oraz z postaci, które są młodsze, ale już odgrywają dużą rolę w systemie Korei Północnej. Grupę tę można określić jako „wschodzące gwiazdy” tamtejszej sceny politycznej.

Wydaje się, że kolektyw jest jednym z możliwych rozwiązań, ponieważ nic nie wskazuje na to, by nowa władza miała skoncentrować się wokół jednej osoby. Oczywiście krążą plotki, że każdy syn Kim Jong Ila mógłby stać na czele Korei Północnej. Jednak są to tylko domniemania. Rzeczywistość pokazuje, że Kim Jong Un będzie następcą ojca, a proces przekazywania mu władzy już się rozpoczął.

Kim Jong Il jest obecnie jedyną osobą, która dysponuje pełnią władzy politycznej i wojskowej. Dlatego nowy kolektyw północnokoreański został wybrany nie tylko przez członków elit północnokoreańskich, lecz także przez samego Kim Jong Ila. W takim przypadku nie przeciwstawi się on Kim Jong Ilowi. Kim Jong Il potrzebował 20 lat, żeby zdobyć zaufanie elit północnokoreańskich. Istnieje prawdopodobieństwo, że Kim Jong Un nie będzie miał tyle czasu. Mimo, że będzie oficjalnym przywódcą KRL-D, to w rzeczywistości może stać się marionetką w rękach elit. Kim Jong Un może nie stać się wodzem w pełnym tego słowa znaczeniu, ponieważ jest za młody i nie ma doświadczenia politycznego. Dlatego najprawdopodobniej będzie współpracował z kolektywem wybranym przez Kim Jong Ila. Czołowy analityk Sohn Kwang Joo podkreśla, że walka o władzę jest bardziej zaciekła niż w przypadku sukcesji Kim Ir Sena. Wtedy Kim Jong Il był jedynym potencjalnym sukcesorem ojca, gdyż nie miał ani przeciwników, ani braci. Teraz sytuacja jest inna. Analitycy twierdzą, że choroba Kim Jong Ila może być spowodowana walką synów o władzę.

Osoby, które będą należeć do kolektywu, to ludzie powiązani bezpośrednio z rodziną Kim Jong Ila oraz ze strukturami wojskowymi, partyjnymi oraz biznesowymi. Te osoby muszą więc być bezpośrednio powiązane z parą, która będzie stać na czele KRLD: Jang Song Thaekiem i jego żoną, Kim Kyung Hee. W całym 2009 roku Kim Kyung Hee była widziana z Kim Jong Ilem 12 razy, z czego aż 10 razy tylko w grudniu. Natomiast w pierwszym kwartale 2010 roku widziano ją z nim 6 razy. Według północnokoreańskiego serwisu informacyjnego „Naenara”, Jang Song Thaek i Kim Kyung Hee pojawiają się publicznie także z obcokrajowcami, co miałoby świadczyć o tym, że ich rola i prestiż rosną.

Można porównywać Kim Jong Ila i Kim Jong Una do duetu Mao Tse Tung – Deng Xiaoping. Kim Jong Il jak Mao Tse Tung nie przebywał podczas studiów za granicą, za to Deng Xiaoping studiując we Francji poznał kapitalizm. Podobnie Kim Jong Un, który studiował w Szwajcarii, czyli kraju, którego gospodarka jest powiązana z turystyką, zderzył się z nim. Można przypuszczać, że po objęciu przez niego władzy projekty turystyczne będą wprowadzane coraz częściej. Dodatkowo Jang Song Thaek bierze udział w projektowaniu różnych budynków administracyjnych jak np.: gmach Sądu Najwyższego Korei Północnej, osiedle mieszkaniowe ulicy Mansudae, zakład produkcyjny Taedonggang. Obecnie największą zmianą w gospodarce KRLD jest powstanie pierwszego banku inwestycyjnego „Taepung”. Wartość inwestycji to ok. 10 miliardów dolarów. 60% kapitału będzie pochodzić z Chin. Wang Jiarui, wysłannik chiński, rozmawiał o tym z Kim Jong Ilem podczas swojej wizyty w styczniu 2009 r. Jednak nie są nam znane szczegóły tego spotkania. Wiadomo jedno; jeżeli Korea Północna nie wróci na drogę negocjacji, to Chiny spróbują utworzyć kraj, który będzie od nich uzależniony i nie będzie stanowił dla nich zagrożenia. Przekazując miliardy dolarów Korei Północnej, Chiny chcą uniknąć upadku systemu północnokoreańskiego i jednocześnie oddalają wizję ewentualnego zagrożenia z jej strony. Nieprzypadkowo więc 60 % udziałów banku inwestycyjnego będzie pochodzić z Chin.

Kim Jong Un będzie sterował Koreą Północną w innych warunkach niż Kim Jong Il. Można stwierdzić, że obecnie KAL posiada władzę, której nigdy wcześniej nie miał. Wynika to z faktu, że liczba członków KON zwiększyła się, a wojskowi skupiają coraz więcej posad, np. O Kuk Ryol zarządził, by Departament Operacyjny PPK był pod kontrolą KON. Kiedy Kim Jong Il doszedł do władzy, musiał opierać się zwłaszcza na PPK. Kim Jong Un ma o wiele większe kłopoty, bo mimo tego, że PPK kieruje KAL, to jednak w mniejszym stopniu niż w czasach Kim Jong Ila. Oznacza to, że KAL może się nie zgodzić z polityką Kim Jong Una i obalić go. W układzie, gdzie władza KAL jest większa, polityka gospodarcza i socjalna Korei Północnej może się zmienić. Ale w którym kierunku? Ciężko jest przewidywać cokolwiek na ten temat, ze względu na brak możliwości podania przykładu podobnych zmian w innym państwie. Autor twierdzi, że ogłoszony przez Chiny na początku lutego 2010 r. plan pomocy finansowej może stanowić początek odpowiedzi. Twierdzi też, że Korea Północna schińszczy się będąc pod kontrolą gospodarczą ChRL. Z drugiej strony, żeby zagwarantować sobie suwerenność, KAL będzie dążyła do coraz większej władzy, a rola PPK zmaleje (ale PPK nie zniknie), ponieważ będzie stanowić podstawę ideologiczną. W najbliższych latach, stojąc na jej czele, Kim Jong Un będzie marionetką. Innymi najbardziej wpływowymi osobami będą wojskowi, którzy obecnie mają około 60 lat, oraz technokraci, o których jeszcze niewiele wiadomo.

4 czerwca 2009 r. Hyun In Thaek, południowokoreański minister ds. zjednoczenia Półwyspu Koreańskiego oświadczył, że: „ze względu na pogarszający się stan zdrowia Kim Jong Ila, proces przekazywania władzy został przyspieszony”. Ostatnie uderzenie nuklearne Korei Północnej, zatrzymanie dwóch amerykańskich dziennikarek i ochłodzenie stosunków z Koreą Południową były mocno powiązane z sukcesją Kim Jong Ila. Miały one na celu legitymizować naturę systemu północnokoreańskiego, uświadamiając w ten sposób, że system utrzymuje się mimo złego stanu zdrowia przywódcy. Według nieoficjalnych źródeł, jedna z prób atomowych została przeprowadzona na polecenie Kim Jong Una. Phenian oświadczył wtedy, że miała to być odpowiedź na podwyższenie sankcji po pierwszej próbie podziemnej. Przez Koreę Północną od zapoczątkowania sankcji przez Organizację Narodów Zjednoczonych eksport broni spadł aż o 90%. KRLD handluje obecnie tylko z Iranem. Jak słusznie uważa Roman Kuźniar z Uniwersytetu Warszawskiego, społeczność międzynarodowa powinna zignorować północnokoreańskie testy, których główny cel był wyłącznie wewnętrzny. Reżim chce się legitymizować i uzyskać lepszą pozycję przetargową dotyczącą otrzymania nowej pomocy międzynarodowej. Phenian w ten sposób chce pokazać, że liczy się na arenie międzynarodowej. Jednak w przeciwieństwie do Teheranu, który gra o  pozycję w swoim regionie, Phenian gra o życie. Pod koniec kwietnia 2009 r. Iran przeprowadził także próbę z rakietą o zasięgu dwóch tysięcy kilometrów. W ten sposób Mahmud Ahmadineżad, prezydent Iranu, chciał dać do zrozumienia, że jego kraj nie chce zrezygnować z programu nuklearnego a strzał miał charakter pokojowy. Bezczelny, ale i bardzo dobrze działający szantaż atomowy jest i pozostanie ostatnią bronią, dzięki której północnokoreański system polityczny utrzymuje. W XX wieku nieoczekiwanie upadło wiele systemów totalitarnych, które niszczyły narody. Wiek XXI będzie kontynuacją tego procesu.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Nicolas Levi: Reżim przygotowuje następców Kim Jong Ila Reviewed by on 26 sierpnia 2010 .

Pogłoski mówią, że obecnie Kim Jong Il jest w Chinach i że generałowie KRL-D oddali mu hołd podczas oficjalnego spotkania w sierpniu 2010 r. Czy to znaczy, że Kim Jong Il już niebawem nie będzie rządzić Koreą Północną? Obecnie następcą Kim Jong Ila ma zostać Kim Jong Un. Wiadomo również, że proces sukcesji już się

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź